There are a total of 3,447 bills of lading on file for Jiangsu Kaite Automobile Parts Co. between October 21st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,447 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 66 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,447 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,448 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 66 |
| Records in the Past Year | 259 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jiangsu Kaite Automobile Parts Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jiangsu Kaite Automobile Parts Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VALLEY CUSTOM TIRE INC. | May 2026 | 1,971 | 638 |
| WHEEL PROS LLC | May 2026 | 11,233 | 104 |
| LEXANI WHEEL CORPORATION | Jun 2025 | 800 | 90 |
| FACTORY REPRODUCTIONS INC. | Jul 2023 | 649 | 72 |
| FR VEHICLE SOLUTIONS LLC | Mar 2026 | 203 | 50 |
| BONWAY LIMITED | Mar 2025 | 167 | 40 |
| WHEELS INTERNATIONAL INC | Aug 2025 | 630 | 34 |
| MKW ALLOY INC. | May 2026 | 1,369 | 33 |
| ELITE WHEEL DISTRIBUTORS INC. | May 2026 | 705 | 33 |
| GGT WORLD INC | May 2026 | 33,633 | 26 |
| DOBEST LIMITED | May 2026 | 149 | 20 |
| DIRECT AUTO IMPORT INC. | May 2026 | 1,373 | 17 |
| MADERO GOODS LLC | May 2026 | 55 | 11 |
| ARIESPEAK INC | May 2026 | 75 | 10 |
| 333 WALLER NORTH PARK GROUP INC | May 2026 | 324 | 8 |
| MORANCE INC | May 2026 | 59 | 5 |
| HOLLEY PERFORMANCE PRODUCTS INC | May 2026 | 8,391 | 5 |
| CHRISTIAN SELLS LLC | Apr 2026 | 106 | 5 |
| LANUS PRODUCTS LLC | May 2026 | 46 | 4 |
| JC GOODS TRADING | May 2026 | 54 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Kaite Automobile Parts Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRU | May 2026 | 138 | 3 |
| JIANGSU JOY SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO LTD | Dec 2022 | 160 | 0 |
| JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | May 2026 | 63 | 22 |
| JIANGSU JUMAO MEDICAL EQUIPMENT CO. | Sep 2021 | 2,272 | 0 |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | May 2026 | 4,154 | 384 |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 257 | 24 |
| JIANGSU JUNXIA GYM EQUIPMENT CO. | Jun 2024 | 625 | 0 |
| JIANGSU JUXIN FLOOR TRADING | Mar 2026 | 143 | 4 |
| JIANGSU KAILI CARPET CO.,LTD | May 2026 | 826 | 10 |
| JIANGSU KAIRUI HOME TEXTILE TEC CO.,LTD. | Apr 2026 | 866 | 5 |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | May 2026 | 515 | 7 |
| JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | May 2026 | 157 | 32 |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | May 2026 | 305 | 9 |
| JIANGSU KANGLIYUAN SPORTS TECH.CO | May 2026 | 144 | 20 |
| JIANGSU KDS AUTO ACCESSORY CO., LTD | May 2026 | 420 | 9 |
| JIANGSU KECHUANG ELECTRIC | Jun 2025 | 138 | 0 |
| JIANGSU KEMAITE TECHNOLOGY DEVELOPM | May 2026 | 453 | 24 |
| JIANGSU KEMING FORK CO.,LTD | May 2026 | 243 | 15 |
| JIANGSU KENTIER WOOD CO.,LTD | Dec 2025 | 5,339 | 0 |
| JIANGSU KERI WOOD CO.,LTD | Mar 2026 | 235 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUCHN3291589 | MLILMSH26051164 | 1TUI4 | House Bill | MLIL | 9860245 | CMA CGM BRAZIL | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 613 CTN | 12,000 KG | Pier to Pier | JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS | VALLEY CUSTOM TIRE INC. | ALLOY WHEELS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-25 | HDMUSHAM52466800 | PPILSHMC5740 | 0019E | House Bill | PPIL | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 611 CTN | 12,600 K | Pier to Pier | JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS | DOBEST LIMITED | ALLOY WHEELS | |
| 2026-05-25 | HDMUSHAM35289400 | PPILSHMC5741 | 0019E | House Bill | PPIL | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 401 CTN | 10,500 K | Pier to Pier | JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS | DOBEST LIMITED | ALLOY WHEELS | |
| 2026-05-25 | HDMUSHAM96293100 | PPILSHMC5752 | 0019E | House Bill | PPIL | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 488 CTN | 12,100 K | Pier to Pier | JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS | DOBEST LIMITED | ALLOY WHEELS | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | SMLMSHPC5C116600 |
|---|---|
| House BOL # | JSIKSSCZ2611710 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | JSIK |
| Voyage # | 2603E |
| IMO # | |
| Vessel Name | SM LONG BEACH |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10800 KG |
| Weight in KG | 10,800 KG |
| Quantity | 541 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SMCU1176464 |
| Commodity Description |
ALLOY WHEELS |
| Shipper Name | JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO |
|---|---|
| Address Line 1 | AIRPORT INDUS.AREA, CHANGZHOU NEW Z |
| Address Line 2 | ONE, CHANGZHOU CITY, JIANGSU PROV, |
| Address Line 3 | CHINA |
| Consignee Name | FR VEHICLE SOLUTIONS LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA FACTORY REPRODUCTIONS. 13353 BE |
| Address Line 2 | NSON AVE, CHINO, CA 91710 |
| Notify Party Name | FR VEHICLE SOLUTIONS LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA FACTORY REPRODUCTIONS. 13353 BE |
| Address Line 2 | NSON AVE, CHINO, CA 91710 |
| Container Number | SMCU1176464 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SML324902 |
| Seal Number 1 | SML324902 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ALLOY WHEELS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000010800 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,573 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 1,150 | 2026-05-16 |
| Savannah, Georgia | 157 | 2026-04-02 |
| Houston, Texas | 107 | 2026-03-19 |
| Oakland, California | 93 | 2024-11-04 |
| Tacoma, Washington | 68 | 2026-01-12 |
| Norfolk, Virginia | 65 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 57 | 2026-03-26 |
| Tampa, Florida | 53 | 2026-04-20 |
| Seattle, Washington | 41 | 2026-03-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 2,914 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 300 | 2026-05-16 |
| Pusan South Korea | 145 | 2026-05-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 66 | 2026-05-01 |
| Kwangyang South Korea | 8 | 2020-12-04 |
| Cartagena Colombia | 5 | 2026-03-30 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2022-03-12 |
| Taicang China (Mainland) | 3 | 2022-02-10 |
| All Other Bahamas Ports | 1 | 2022-10-18 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2016-08-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Kaite Automobile Parts Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | AIRPORT INDUSTRIAL AREA, CHANGZHOU NEW ZONE,CHANGZHOU CITY, JIANGSU PROVINCE,CHINA | 2025-06-07 | 131 |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | AIRPORT INDUSTRIAL AREA, CHANGZHOU NEW ZONE, CHANGZHOU, JS 213133 CHINA CHANGZHOU JS213133 CN | 2025-10-03 | 69 |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | 2025-07-15 | 43 | |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | 2025-06-12 | 33 | |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | 2025-10-03 | 8 | |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | 2025-06-21 | 3 | |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | 2025-09-11 | 3 | |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | 2025-09-29 | 3 | |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | 2025-07-02 | 1 | |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | 2025-08-19 | 1 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Jiangsu Kaite Automobile Parts Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-01-28 | 5 | |
| 2025-01-28 | 1 | |
| 2024-06-21 | 3 | |
| 2024-01-31 | 1 | |
| 2020-07-28 | 13 | |
| 2018-02-23 | 2 | |
| 2015-09-22 | 9 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||