There are a total of 515 bills of lading on file for Jiangsu Kaiwei Advanced Material Te between September 23rd, 2014 and May 18th, 2026.
Of those 515 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 515 |
|---|---|
| Shipper Records | 515 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 23rd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Jiangsu Kaiwei Advanced Material Te, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Jiangsu Kaiwei Advanced Material Te in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SOUTHERN WIRE LLC | May 2026 | 2,003 | 154 |
| ROGER MARLAR ALLIANCE INDUSTRIES LLC | Oct 2025 | 104 | 14 |
| HY-WELD INC | May 2026 | 339 | 9 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Kaiwei Advanced Material Te.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JOY SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO LTD | Dec 2022 | 160 | 0 |
| JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | May 2026 | 63 | 22 |
| JIANGSU JUMAO MEDICAL EQUIPMENT CO. | Sep 2021 | 2,272 | 0 |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | May 2026 | 4,154 | 384 |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 257 | 24 |
| JIANGSU JUNXIA GYM EQUIPMENT CO. | Jun 2024 | 625 | 0 |
| JIANGSU JUXIN FLOOR TRADING | Mar 2026 | 143 | 4 |
| JIANGSU KAILI CARPET CO.,LTD | May 2026 | 826 | 10 |
| JIANGSU KAIRUI HOME TEXTILE TEC CO.,LTD. | Apr 2026 | 866 | 5 |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | May 2026 | 3,447 | 66 |
| JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | May 2026 | 157 | 32 |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | May 2026 | 305 | 9 |
| JIANGSU KANGLIYUAN SPORTS TECH.CO | May 2026 | 144 | 20 |
| JIANGSU KDS AUTO ACCESSORY CO., LTD | May 2026 | 420 | 9 |
| JIANGSU KECHUANG ELECTRIC | Jun 2025 | 138 | 0 |
| JIANGSU KEMAITE TECHNOLOGY DEVELOPM | May 2026 | 453 | 24 |
| JIANGSU KEMING FORK CO.,LTD | May 2026 | 243 | 15 |
| JIANGSU KENTIER WOOD CO.,LTD | Dec 2025 | 5,339 | 0 |
| JIANGSU KERI WOOD CO.,LTD | Mar 2026 | 235 | 1 |
| JIANGSU KERSEN MEDICAL INSTRUMENT | May 2026 | 151 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-23 | CMDUQGD2601526 | CWQGCNJ260101879 | 0PPHM | House Bill | CWQG | 9975246 | CMA CGM INTEGRITY | 2026-03-22 | SAVANNAH, GEORGIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 17 REL | 20,636 KG | Pier to Pier | JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | SOUTHERN WIRE LLC | SOUTHERN WIRE LLC | SHIPPERS OWNER CONTAINER STEEL WIRE ROPE |
| 2026-03-09 | CMDUQGD2606013 | FGFQLGCA26020050 | 0BHNF | House Bill | FGFQ | 9345415 | COSCO THAILAND | 2026-03-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 688 REL | 64,127 KG | Pier to Pier | JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | SOUTHERN WIRE LLC | STEEL WIRE ROPE | |
| 2026-03-06 | CMDUQGD2601517 | CWQGCNJ260101882 | 0DBNN | House Bill | CWQG | 9938327 | PRESIDENT JQ ADAMS | 2026-03-05 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 17 REL | 20,636 KG | Pier to Pier | JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | SOUTHERN WIRE LLC | SHIPPERS OWNER CONTAINER STEEL WIRE ROPE | |
| 2026-03-04 | CMDUQGD2564373 | EQACJYQDH2601218 | 0XRA3 | House Bill | EQAC | 9977737 | CMA CGM PALMYRE | 2026-03-02 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 925 REL | 17,200 K | Pier to Pier | JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL | HY-WELD INC | STEEL WIRE ROPE | |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-26 |
| Trade Update Date | 2026-03-10 |
| Master BOL # | CMDUQGD2685374 |
|---|---|
| House BOL # | CWQGCNJ260300259 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CWQG |
| Voyage # | 087E |
| IMO # | 9472153 |
| Vessel Name | COSCO PRIDE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 42494 KG |
| Weight in KG | 42,494 KG |
| Quantity | 297 REL |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HPXU1039177 HPXU1039201 |
| Commodity Description |
STEEL WIRE ROPE STEEL WIRE ROPE |
| Shipper Name | JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:NO.5 WEI WU ROAD,SUQIAN ECONOMI |
| Address Line 2 | C AND TECHNICALDEVELOPMENT ZONES,,S |
| Address Line 3 | UQIAN,CN |
| Consignee Name | SOUTHERN WIRE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8045 METRO ROAD,,OLIVE BRANCH,MISSI |
| Address Line 2 | SSIPPI 38654,US |
| Notify Party Name | SOUTHERN WIRE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8045 METRO ROAD,,OLIVE BRANCH,US |
| Container Number | HPXU1039177 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M5910099 |
| Seal Number 1 | M5910099 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | STEEL WIRE ROPE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | HPXU1039201 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M5910181 |
| Seal Number 1 | M5910181 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | STEEL WIRE ROPE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 135 | 2026-03-06 |
| Savannah, Georgia | 133 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 130 | 2026-03-09 |
| New Orleans, Louisiana | 29 | 2026-01-20 |
| Seattle, Washington | 24 | 2022-06-14 |
| Charleston, South Carolina | 18 | 2021-12-31 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2022-10-04 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2025-01-11 |
| Houston, Texas | 7 | 2019-08-28 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2020-12-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 236 | 2026-01-20 |
| Pusan South Korea | 101 | 2026-03-04 |
| Qingdao China (Mainland) | 65 | 2026-05-19 |
| Lianyungang China (Mainland) | 47 | 2025-11-03 |
| Colon Panama | 35 | 2020-12-03 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2024-08-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2022-09-14 |
| Cartagena Colombia | 5 | 2016-09-05 |
| Zhangjiagang China (Mainland) | 4 | 2018-10-16 |
| Halifax, NS Canada | 3 | 2019-08-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Kaiwei Advanced Material Te that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | NO.5 WEI WU ROAD,SUQIAN ECONOMIC AN DTECHNICAL DEVELOPMENT ZONES,SUQIAN ,CN | 2026-03-09 | 91 |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | ADD:NO.5 WEI WU ROAD,SUQIAN ECONOMI C AND TECHNICALDEVELOPMENT ZONES,,S UQIAN,CN | 2026-05-19 | 13 |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | 2025-10-14 | 1 | |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TECHNOLOGY CO.,LTD | 2021-08-21 | 66 | |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL | 2019-07-24 | 33 | |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TECHNOLOGY CO.,LTD. | 2019-02-26 | 21 | |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | 2023-04-20 | 17 | |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | 2025-03-18 | 13 | |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TECHNOLOGY CO.,LTD. | 2018-01-09 | 12 | |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | 2019-06-20 | 12 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Jiangsu Kaiwei Advanced Material Te.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-11-05 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||