There are a total of 157 bills of lading on file for Jiangsu KANG Sheng Agricultural Dev between January 18th, 2023 and May 22nd, 2026.
Of those 157 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 32 were within the past 90 days.
| Total Records | 157 |
|---|---|
| Shipper Records | 157 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 18th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 32 |
| Records in the Past Year | 121 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Jiangsu KANG Sheng Agricultural Dev, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Jiangsu KANG Sheng Agricultural Dev in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| T FRESH COMPANY | Apr 2026 | 1,896 | 85 |
| TASTY CLEAN IMPORTS LLC | May 2026 | 84 | 63 |
| HALFMORE LLC | May 2025 | 241 | 9 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu KANG Sheng Agricultural Dev.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | May 2026 | 63 | 22 |
| JIANGSU JUMAO MEDICAL EQUIPMENT CO. | Sep 2021 | 2,272 | 0 |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | May 2026 | 4,154 | 384 |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 257 | 24 |
| JIANGSU JUNXIA GYM EQUIPMENT CO. | Jun 2024 | 625 | 0 |
| JIANGSU JUXIN FLOOR TRADING | Mar 2026 | 143 | 4 |
| JIANGSU KAILI CARPET CO.,LTD | May 2026 | 826 | 10 |
| JIANGSU KAIRUI HOME TEXTILE TEC CO.,LTD. | Apr 2026 | 866 | 5 |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | May 2026 | 3,447 | 66 |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | May 2026 | 515 | 7 |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | May 2026 | 305 | 9 |
| JIANGSU KANGLIYUAN SPORTS TECH.CO | May 2026 | 144 | 20 |
| JIANGSU KDS AUTO ACCESSORY CO., LTD | May 2026 | 420 | 9 |
| JIANGSU KECHUANG ELECTRIC | Jun 2025 | 138 | 0 |
| JIANGSU KEMAITE TECHNOLOGY DEVELOPM | May 2026 | 453 | 24 |
| JIANGSU KEMING FORK CO.,LTD | May 2026 | 243 | 15 |
| JIANGSU KENTIER WOOD CO.,LTD | Dec 2025 | 5,339 | 0 |
| JIANGSU KERI WOOD CO.,LTD | Mar 2026 | 235 | 1 |
| JIANGSU KERSEN MEDICAL INSTRUMENT | May 2026 | 151 | 16 |
| JIANGSU KESHA SANITARYWARE TECHNOLO | May 2026 | 106 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | OOLU2325204630 | 085E | Regular Bill | OOLU | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,660 CTN | 10,630 KG | House to House | JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | TASTY CLEAN IMPORTS LLC | TRANSWORLD CHB INC. | MUSHROOM TEMPERATURE SET AT 0.0 C (32.0 F) FRESH AIR EXCHANGE RATE SET AT 50 CUBICMETERPERHOUR(29.4118 CUBICFEETPERMINUTE) | |
| 2026-05-25 | OOLU2325204370 | 085E | Regular Bill | OOLU | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 2,100 CTN | 11,540 KG | House to House | JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | TASTY CLEAN IMPORTS LLC | TRANSWORLD CHB INC. | MUSHROOM TEMPERATURE SET AT 0.0 C (32.0 F) FRESH AIR EXCHANGE RATE SET AT 50 CUBICMETERPERHOUR(29.4118 CUBICFEETPERMINUTE) | |
| 2026-05-23 | OOLU2168202910 | QIOSQDHR26050080 | 082E | House Bill | QIOS | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,480 CTN | 11,100 KG | House to House | JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | TASTY CLEAN IMPORTS LLC | MUSHROOMS | |
| 2026-05-18 | OOLU2326126460 | 113E | Regular Bill | OOLU | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 2,560 CTN | 14,032 KG | House to House | JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | TASTY CLEAN IMPORTS LLC | TRANSWORLD CHB INC. | MUSHROOM TEMPERATURE SET AT 0.0 C (32.0 F) FRESH AIR EXCHANGE RATE SET AT 50 CUBICMETERPERHOUR(29.4118 CUBICFEETPERMINUTE) | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | OOLU2325805280 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392386 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | 9622605 |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10711 KG |
| Weight in KG | 10,711 KG |
| Quantity | 2010 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OERU4433332 |
| Commodity Description |
MUSHROOM TEMPERATURE SET AT 0.0 C (32.0 F) FRESH AIR EXCHANGE RATE SET AT 50 CUBICMETERPERHOUR(29.4118 CUBICFEETPERMINUTE) |
| Shipper Name | JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV |
|---|---|
| Address Line 1 | XUCUN,SUBDISTRICT OFFICE OF TONGSH |
| Address Line 2 | XUZHOU JS |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 85130999 |
| Consignee Name | TASTY CLEAN IMPORTS LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 150 N.WILLOW AVE. |
| Address Line 2 | CITY OF INDUSTRY CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 9688896 |
| Notify Party Name | TRANSWORLD CHB INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 240 S. GARFIELD AVENUE SUITE 302 |
| Address Line 2 | ALHAMBRA CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | OERU4433332 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKPW3404 |
| Seal Number 1 | OOLKPW3404 |
| Equipment Description Code | R1 |
| Equipment Description | Mechanically refrigerated and heated |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MUSHROOM TEMPERATURE SET AT 0.0 C (32.0 F) FRESH AIR EXCHANGE RATE SET AT 50 CUBICMETERPERHOUR(29.4118 CUBICFEETPERMINUTE) |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 141 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 13 | 2026-03-16 |
| Los Angeles, California | 3 | 2025-12-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yangshan China (Mainland) | 85 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 68 | 2026-02-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2026-05-23 |
Below are the top 4 company names and addresses for Jiangsu KANG Sheng Agricultural Dev that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | XUCUN,SUBDISTRICT OFFICE OF TONGSH XUZHOU JS CHINA 85130999 | 2026-05-18 | 151 |
| JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | XUCUN,SUBDISTRICT OFFICE OF T0NGSHA N DISTRICT,XUZHOU CITY,JIANGSU PROV INCE,CHINA,XUZHOU,CN | 2026-05-23 | 3 |
| JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEVELOPMENT CO.,LTD. | 2023-02-22 | 2 | |
| JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DE | 2026-04-28 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||