There are a total of 305 bills of lading on file for Jiangsu Kangjian Medical Apparatus between November 5th, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 305 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 305 |
|---|---|
| Shipper Records | 306 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jiangsu Kangjian Medical Apparatus, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jiangsu Kangjian Medical Apparatus in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GLOBE SCIENTIFIC INC. | May 2026 | 2,015 | 60 |
| FOOD SAFETY NET SERVICES | Mar 2026 | 58 | 30 |
| HEATHROW SCIENTIFIC | May 2026 | 1,101 | 12 |
| KASHI SCIENTIFIC LLC | May 2026 | 42 | 11 |
| POLYGRAPH INC. | Jun 2025 | 344 | 7 |
| Mar 2026 | 10 | 4 | |
| SCICO SUPPLY LLC | Apr 2026 | 64 | 3 |
| Mar 2026 | 6 | 2 | |
| PRO LAB SUPPLY CORP | Apr 2026 | 34 | 2 |
| MICROYN TECHNOLOGIES INC | Mar 2026 | 86 | 2 |
| Feb 2026 | 6 | 2 | |
| Jan 2026 | 9 | 2 | |
| ZEFON INTERNATIONAL | Mar 2026 | 34 | 1 |
| Mar 2026 | 1 | 1 | |
| Oct 2023 | 2 | 1 | |
| MICROBIOLOGIQUE, INC. | Apr 2026 | 163 | 1 |
| LABOTEK PRODUCTS CORP. | Jan 2023 | 46 | 1 |
| LABOTEK GROUP CORP | May 2026 | 320 | 1 |
| GREEN CANDY INTERNATIONAL INC | Apr 2025 | 1,547 | 1 |
| Dec 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Kangjian Medical Apparatus.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JUMAO MEDICAL EQUIPMENT CO. | Sep 2021 | 2,272 | 0 |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | May 2026 | 4,154 | 384 |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 257 | 24 |
| JIANGSU JUNXIA GYM EQUIPMENT CO. | Jun 2024 | 625 | 0 |
| JIANGSU JUXIN FLOOR TRADING | Mar 2026 | 143 | 4 |
| JIANGSU KAILI CARPET CO.,LTD | May 2026 | 826 | 10 |
| JIANGSU KAIRUI HOME TEXTILE TEC CO.,LTD. | Apr 2026 | 866 | 5 |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | May 2026 | 3,447 | 66 |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | May 2026 | 515 | 7 |
| JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | May 2026 | 157 | 32 |
| JIANGSU KANGLIYUAN SPORTS TECH.CO | May 2026 | 144 | 20 |
| JIANGSU KDS AUTO ACCESSORY CO., LTD | May 2026 | 420 | 9 |
| JIANGSU KECHUANG ELECTRIC | Jun 2025 | 138 | 0 |
| JIANGSU KEMAITE TECHNOLOGY DEVELOPM | May 2026 | 453 | 24 |
| JIANGSU KEMING FORK CO.,LTD | May 2026 | 243 | 15 |
| JIANGSU KENTIER WOOD CO.,LTD | Dec 2025 | 5,339 | 0 |
| JIANGSU KERI WOOD CO.,LTD | Mar 2026 | 235 | 1 |
| JIANGSU KERSEN MEDICAL INSTRUMENT | May 2026 | 151 | 16 |
| JIANGSU KESHA SANITARYWARE TECHNOLO | May 2026 | 106 | 1 |
| JIANGSU KINGFA SCI.&TECH.ADVANCED M | May 2026 | 407 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | SMLMSHEH4A216700 | HNLTSH263A0249 | 2602E | House Bill | HNLT | 9312949 | SM YANTIAN | 2026-04-08 | PORTLAND, OREGON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 961 CTN | 8,560 K | Container Yard | JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS COMPANY LIMITED | KASHI SCIENTIFIC | KASHI SCIENTIFIC | PLASTIC CONTAINER |
| 2026-04-01 | CMDUCHN3093693 | FLXT00003703489A | 0MBLR | House Bill | FLXT | 9472141 | COSCO FAITH | 2026-03-30 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 901 CTN | 5,632 KG | Pier to Pier | JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | GLOBE SCIENTIFIC LLC | GLOBE SCIENTIFIC LLC | DISPOSABLE LABWARES |
| 2026-03-25 | COSU6444215400 | SHPT95180898 | 095E | House Bill | SHPT | 9417256 | OOCL WASHINGTON | 2026-03-24 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 121 CTN | 1,573 KG | Container Station | JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | SUPERA FULFILLMENT LLC | SUPERA FULFILLMENT LLC | SAMPLE CONTAINER |
| 2026-03-12 | COSU6441805180 | AMIGL250588845A | 002E | House Bill | AMIG | 9945916 | COSCO SHIPPING PANAMA | 2026-03-11 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 151 CTN | 1,096 KG | House to House | JIANGSU KANGJIAN MEDICAL | XCELL SCIENTIFIC | XCELL SCIENTIFIC | STAINLESS STEEL RACK RACK FOR CENTRIFUGE TUBE |
| Run Date | 2026-04-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-17 |
| Trade Update Date | 2026-03-26 |
| Master BOL # | COSU6447476762 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO6396031890 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 081E |
| IMO # | 9516466 |
| Vessel Name | COSCO PORTUGAL |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2420 KG |
| Weight in KG | 2,420 KG |
| Quantity | 201 CTN |
| Volume | 19 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU4083960 |
| Commodity Description |
CENTRIFUGE TUBE HTS: |
| Shipper Name | JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 107, NORTH RENMIN ROAD |
| Address Line 2 | JIANGYAN, JIANGSU CN |
| Consignee Name | HEATHROW SCIENTIFIC, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 440 N FAIRWAY DRIVE |
| Address Line 2 | VERNON HILLS IL 60061 US |
| Container Number | CSNU4083960 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX307263 |
| Seal Number 1 | CX307263 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CENTRIFUGE TUBE HTS: |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 90 | 2026-05-12 |
| Tacoma, Washington | 78 | 2025-06-16 |
| Long Beach, California | 26 | 2026-04-18 |
| Seattle, Washington | 24 | 2026-03-09 |
| Houston, Texas | 18 | 2026-03-25 |
| New York, New York | 14 | 2025-09-27 |
| Los Angeles, California | 14 | 2024-02-01 |
| Miami, Florida | 13 | 2026-03-04 |
| San Juan, Puerto Rico | 10 | 2022-07-07 |
| Portland, Oregon | 8 | 2026-04-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 262 | 2026-05-12 |
| Pusan South Korea | 17 | 2026-03-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 9 | 2022-03-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2024-12-13 |
| Colon Panama | 5 | 2022-07-07 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2021-11-15 |
| Kingston Jamaica | 3 | 2021-05-26 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2021-10-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Kangjian Medical Apparatus that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | NO. 107, NORTH RENMIN ROAD JIANGYAN, JIANGSU CN | 2026-04-18 | 28 |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | NO.107 NORTH RENMIN ROAD,JIANGYAN C ITY,JIANGSU,P. R. CHINA | 2026-02-19 | 16 |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | 2026-03-09 | 9 | |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | 2026-05-12 | 7 | |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | 2025-07-23 | 3 | |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | 2025-08-12 | 2 | |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | 2025-10-23 | 2 | |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | 2026-03-25 | 1 | |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | 2026-03-04 | 1 | |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS CO.,LTD | 2025-02-03 | 37 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Jiangsu Kangjian Medical Apparatus.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-04 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||