There are a total of 109 bills of lading on file for Jiqiaoshenghuo (Beijing) Technology between November 29th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 109 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 109 |
|---|---|
| Shipper Records | 109 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 29th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Jiqiaoshenghuo (Beijing) Technology, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Jiqiaoshenghuo (Beijing) Technology in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TRUSPER INC. | May 2026 | 147 | 101 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiqiaoshenghuo (Beijing) Technology.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINZHENG HOME DECORATION | May 2026 | 105 | 15 |
| JINZHENG LIMITED | Apr 2025 | 322 | 0 |
| JINZHOU CHENGGUANG POWER SUPPLY | Mar 2026 | 171 | 24 |
| JINZHOU FORTUNE SPRING GLASS | Nov 2025 | 239 | 0 |
| JINZHOU TOPFUND INDUSTRY CO.,LTD | Mar 2026 | 297 | 2 |
| JINZHOU WANYOU MECHANICAL PARTS CO. | May 2026 | 1,031 | 27 |
| JINZHOU XINRUI PLASTIC PRODUCTS CO. | Dec 2019 | 676 | 0 |
| JINZHOU YONGXIN MACHINE CO LTD | Mar 2026 | 342 | 2 |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | May 2026 | 696 | 27 |
| JION VINA CO., LTD | May 2026 | 183 | 10 |
| JIREH CORPORATION | May 2026 | 649 | 14 |
| JIRO GROUP | May 2026 | 244 | 29 |
| JIROTEX FURUDAHLSGRUPPEN AB | May 2025 | 204 | 0 |
| JISEONG ALUMINIUM CO | May 2026 | 389 | 12 |
| JISHIDAINDUSTRIALLIMITED | May 2026 | 2,669 | 46 |
| JISHUI FENGYI SUPPLY CHAIN MANAGEME | Apr 2026 | 129 | 10 |
| JISIHOU USA INC | Apr 2026 | 81 | 27 |
| JISONG TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO. | May 2026 | 182 | 31 |
| JISU TONG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | May 2025 | 71 | 0 |
| JIT INTERNATIONAL GUADALAJARA | Mar 2024 | 366 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 | OOLU2319740223 | MLILMSZ26020675 | 003E | House Bill | MLIL | 9949742 | OOCL LILAC | 2026-03-30 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 295 CTN | 4,459 KG | House to House | JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | TRUSPER INC. | PLASTIC PUMP PLASTIC BOTTLE ML PLASTIC BOTT LE ML CORRUGATED PAPER BOX PAPER BOX SEAL T APE | |
| 2026-03-09 | CMDUNGP3261244 | MLILMNB26020912 | 057E | House Bill | MLIL | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-03-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 753 CTN | 9,878 KG | Pier to Pier | JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | TRUSPER INC. | DOLPHIN LOGISTICS, INC. | PLASTIC BOTTLE ML PLASTIC BOTTLE ML PLAS TIC BOTTLE ML PAPER BOX SEAL TAPE |
| 2026-02-06 | WHLC031F605512 | UULNNB2512LC426 | E008 | House Bill | UULN | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-02-05 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 543 CTN | 5,725 K | JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | TRUSPER INC. | TRUSPER INC. | PLASTIC PUMP PLASTIC BOTTLE | |
| 2026-01-19 | EGLV010501211860 | SHNLSLSZ25120176 | 1336E | House Bill | SHNL | 9737498 | TAIPEI TRIUMPH | 2026-01-18 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 733 CTN | 13,320 KG | Container Yard | JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | TRUSPER INC. | TRUSPER INC. | CORRUGATED PAPER BOX PAPER BOX PAPER CARD MANUAL |
| Run Date | 2026-04-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-08 |
| Trade Update Date | 2026-02-12 |
| Master BOL # | WHLC031G513995 |
|---|---|
| House BOL # | UULNNB2602LC520 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UULN |
| Voyage # | E014 |
| IMO # | 9935105 |
| Vessel Name | WAN HAI A03 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2446 K |
| Weight in KG | 2,446 KG |
| Quantity | 219 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU0183870 |
| Commodity Description |
PLASTIC BOTTLE ML PLASTIC BOTTLE ML PLAS TIC BOTTLE ML PAPER BOX |
| Shipper Name | JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | 1708C, CBD INTERNATION MANSION |
| Address Line 3 | YONGAN DONGLI NO.16 |
| City | BEIJING |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | TRUSPER INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 160 E TASMAN DR., SUITE 202 |
| City | SAN JOSE |
| State Province | CA |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | TRUSPER INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 160 E TASMAN DR., SUITE 202 |
| City | SAN JOSE |
| State Province | CA |
| Country Code | US |
| Container Number | WHSU0183870 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLW581094 |
| Seal Number 1 | WHLW581094 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BOTTLE ML PLASTIC BOTTLE ML PLAS TIC BOTTLE ML PAPER BOX |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 34 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 32 | 2026-04-09 |
| Los Angeles, California | 20 | 2026-01-05 |
| Savannah, Georgia | 18 | 2026-03-31 |
| Oakland, California | 3 | 2025-12-22 |
| New York, New York | 2 | 2025-09-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 65 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 34 | 2026-04-09 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2025-04-02 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-05-19 |
| Colon Panama | 1 | 2023-12-19 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2021-08-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiqiaoshenghuo (Beijing) Technology that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | 1708C, CBD INTERNATION MANSION,YONG AN DONGLI NO.16,YONGANDONGLI,CN | 2025-11-13 | 12 |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | 1708C, CBD INTERNATION MANSION,YONG AN DONGLI NO.16, BEIJING, CHINA,BEI JING,CN | 2026-03-31 | 6 |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | 2026-04-09 | 5 | |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | 2025-12-06 | 4 | |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | 2026-01-19 | 3 | |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | 2026-05-23 | 3 | |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY CO., LTD. | 2024-02-20 | 9 | |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY CO., LTD. | 2023-04-29 | 7 | |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | 2025-02-06 | 6 | |
| JIQIAOSHENGHUO(BEIJING)TECHNOLOGY C | 2025-12-06 | 6 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||