There are a total of 2,669 bills of lading on file for Jishidaindustriallimited between April 9th, 2023 and May 21st, 2026.
Of those 2,669 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 46 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,669 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,634 |
| Consignee Records | 35 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 9th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 46 |
| Records in the Past Year | 308 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JISHIDAINDUSTRIALLIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jishidaindustriallimited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jishidaindustriallimited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BDT INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 1,484 | 312 |
| ROC WANLI TRADING CO., LTD | Apr 2026 | 594 | 164 |
| TENERIFE INTERNATIONAL TRADING | Feb 2026 | 547 | 102 |
| MENDOZA RETAIL LLC | Apr 2026 | 381 | 29 |
| HONGKONG PROFIT FIELDS GROUP LIMITE | May 2026 | 161 | 20 |
| YI TONG GUAN TRADE INC | Mar 2026 | 64 | 17 |
| YSM CAPITAL | Feb 2026 | 89 | 14 |
| JOY REACH DEVELOPMENT LIMITED | Mar 2026 | 321 | 14 |
| SHAOKAO USA INC | Dec 2025 | 443 | 12 |
| SHENZHEN YI HUA SHANG ELECTRONIC CO | May 2026 | 503 | 9 |
| GLOBELINK TRADING INC | May 2026 | 112 | 8 |
| BILIX CORP | May 2026 | 136 | 8 |
| GUERARD TRADE INC | May 2026 | 27 | 7 |
| HONGKONG EVER MATERY TRADING CO. | Feb 2026 | 449 | 5 |
| HIASEVU TRADING INC | Feb 2026 | 504 | 5 |
| JOE HOHENSTEIN | May 2026 | 14,640 | 4 |
| Apr 2025 | 4 | 2 | |
| ROSA RODRIGUEZ. | May 2026 | 9,424 | 2 |
| LIJUAN FENG | Apr 2025 | 14 | 2 |
| HU YINGTING | Apr 2025 | 18 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jishidaindustriallimited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINZHOU WANYOU MECHANICAL PARTS CO. | May 2026 | 1,031 | 27 |
| JINZHOU XINRUI PLASTIC PRODUCTS CO. | Dec 2019 | 676 | 0 |
| JINZHOU YONGXIN MACHINE CO LTD | Mar 2026 | 342 | 2 |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | May 2026 | 696 | 27 |
| JION VINA CO., LTD | May 2026 | 183 | 10 |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | May 2026 | 109 | 5 |
| JIREH CORPORATION | May 2026 | 649 | 14 |
| JIRO GROUP | May 2026 | 244 | 29 |
| JIROTEX FURUDAHLSGRUPPEN AB | May 2025 | 204 | 0 |
| JISEONG ALUMINIUM CO | May 2026 | 389 | 12 |
| JISHUI FENGYI SUPPLY CHAIN MANAGEME | Apr 2026 | 129 | 10 |
| JISIHOU USA INC | Apr 2026 | 81 | 27 |
| JISONG TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO. | May 2026 | 182 | 31 |
| JISU TONG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | May 2025 | 71 | 0 |
| JIT INTERNATIONAL GUADALAJARA | Mar 2024 | 366 | 0 |
| JIT SERVICES, LLC | May 2026 | 1,030 | 20 |
| JIT TRANSPORTATION | May 2026 | 683 | 14 |
| JIT USA LOGISTICS CORP | May 2026 | 1,033 | 15 |
| JIT WAREHOUSING & LOGISTICS | May 2026 | 155 | 12 |
| JITE INDUSTRIAL (SHENZHEN)CO.,LTD | May 2026 | 503 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | HDUJGLA26LL00194 | QHFJ20260194BDTA | 2604E | House Bill | QHFJ | 9535096 | HANSA DUBURG | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 959 CTN | 11,730 KG | JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | GUERARD TRADE INC | WTZ TRADING INC | BATHROOM FAUCETS | |
| 2026-05-11 | OOLU8811357701 | CHSL548469138SZN | 076E | House Bill | CHSL | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 851 PKG | 13,200 KG | Container Yard | JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | EUGENIE TRADE INC | PLASTIC DESK MATS S C PEE25987 GP FS | |
| 2026-05-09 | HDUJGLA26LL00182 | QHFJ20260182BDTA | 2608E | House Bill | QHFJ | 9951147 | ADAMASTOS | 2026-05-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 943 CTN | 13,190 KG | JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | EUGENIE TRADE INC | EUGENIE TRADE INC | CERAMIC BAKING CUPS | |
| 2026-05-02 | COSU6449324000 | MFNOMF26040858 | 06E | House Bill | MFNO | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,024 CTN | 14,850 KG | JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | GUERARD TRADE INC | WTZ TRADING INC | PLASTIC DESK MAT | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-26 |
| Master BOL # | OOLU8811364635 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL550382280SZN |
| Manifest Number | 555612 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 011E |
| IMO # | 9949716 |
| Vessel Name | OOCL BAUHINIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN CN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13130 KG |
| Weight in KG | 13,130 KG |
| Quantity | 881 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU8092670 |
| Commodity Description |
PLASTIC MICROPHONE STAND HS CODE 851810 S C PEE25987 GP FS |
| Shipper Name | JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM C10,13TH FLOOR,PHASE 2,TSUEN W |
| Address Line 2 | INDUSTRIAL CENTRE,57 SHA TSUI ROAD, |
| City | HONG KONG |
| Zip Code | 999077 |
| Country Code | HK |
| Consignee Name | GUERARD TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 801 S GRAND AVESTE 200 LOS ANGELES, |
| Address Line 2 | EIN 41-328509900 PHONE NO 909-581 |
| City | LOS ANGELES |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90017 |
| Country Code | US |
| Container Number | FFAU8092670 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKRJ1348 |
| Seal Number 1 | OOLKRJ1348 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC MICROPHONE STAND HS CODE 851810 S C PEE25987 GP FS |
| Marks and Numbers 1 | BDT |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 2,450 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 112 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 49 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 40 | 2025-11-03 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-03-13 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-12-20 |
| Houston, Texas | 4 | 2026-03-06 |
| Oakland, California | 1 | 2025-11-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 2,330 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 201 | 2026-02-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 65 | 2026-03-20 |
| Nansha China (Mainland) | 52 | 2026-05-21 |
| Shekou China (Mainland) | 16 | 2026-03-26 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2025-05-24 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 2 | 2025-05-19 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-06-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jishidaindustriallimited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JISHIDAINDUSTRIALLIMITED | 57 SHA TSUI ROAD TSUEN WAN SHENZHEN GD 518000 CN | 2025-04-30 | 1,234 |
| JISHIDAINDUSTRIALLIMITED | ROOM C10 13TH FLOOR PHASE 2 TSUE HONG KONG 999077 CN | 2025-04-22 | 700 |
| JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | 2026-05-22 | 163 | |
| JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | 2026-04-02 | 92 | |
| JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | 2026-02-14 | 67 | |
| JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | 2025-12-27 | 56 | |
| JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | 2025-11-27 | 40 | |
| JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | 2026-02-09 | 28 | |
| JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | 2026-03-02 | 27 | |
| JI SHI DA INDUSTRIAL LIMITED | 2026-05-14 | 22 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Jishidaindustriallimited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-07 | 16 | |
| 2024-05-20 | 1 | |
| 2023-09-20 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||