There are a total of 649 bills of lading on file for Jireh Corporation between November 6th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 649 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 649 |
|---|---|
| Shipper Records | 646 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 91 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIREH CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jireh Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jireh Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BEEHIVE CLOTHING MANUFACTURING | May 2025 | 203 | 112 |
| THE CHURCH OF JESUS CHRIST OF LATTE | May 2026 | 793 | 83 |
| VARLEY CLOTHING INC | May 2026 | 663 | 44 |
| BEEHIVE CLOTHING | Jun 2022 | 227 | 43 |
| BLAUER MANUFACTURING CO., INC. | May 2026 | 1,267 | 18 |
| OCTOBER'S VERY OWN MERCHANDISING | May 2026 | 203 | 10 |
| VUNI GEAR LLC | Dec 2025 | 12 | 8 |
| INOVO INC | May 2026 | 424 | 3 |
| Apr 2026 | 5 | 2 | |
| TYLER-JONES, LLC | Jan 2025 | 99 | 2 |
| GILL NORTH AMERICA | Apr 2024 | 463 | 2 |
| Nov 2023 | 1 | 1 | |
| TOP SPORTS TEXTILE LTD | Dec 2024 | 37 | 1 |
| Jun 2021 | 1 | 1 | |
| Aug 2023 | 2 | 1 | |
| Jan 2022 | 1 | 1 | |
| May 2026 | 3 | 1 | |
| HAPPY BABY | Jan 2026 | 60 | 1 |
| CLIFF WEIL, INC | May 2026 | 536 | 1 |
| Aug 2021 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jireh Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINZHENG LIMITED | Apr 2025 | 322 | 0 |
| JINZHOU CHENGGUANG POWER SUPPLY | Mar 2026 | 171 | 24 |
| JINZHOU FORTUNE SPRING GLASS | Nov 2025 | 239 | 0 |
| JINZHOU TOPFUND INDUSTRY CO.,LTD | Mar 2026 | 297 | 2 |
| JINZHOU WANYOU MECHANICAL PARTS CO. | May 2026 | 1,031 | 27 |
| JINZHOU XINRUI PLASTIC PRODUCTS CO. | Dec 2019 | 676 | 0 |
| JINZHOU YONGXIN MACHINE CO LTD | Mar 2026 | 342 | 2 |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | May 2026 | 696 | 27 |
| JION VINA CO., LTD | May 2026 | 183 | 10 |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | May 2026 | 109 | 5 |
| JIRO GROUP | May 2026 | 244 | 29 |
| JIROTEX FURUDAHLSGRUPPEN AB | May 2025 | 204 | 0 |
| JISEONG ALUMINIUM CO | May 2026 | 389 | 12 |
| JISHIDAINDUSTRIALLIMITED | May 2026 | 2,669 | 46 |
| JISHUI FENGYI SUPPLY CHAIN MANAGEME | Apr 2026 | 129 | 10 |
| JISIHOU USA INC | Apr 2026 | 81 | 27 |
| JISONG TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO. | May 2026 | 182 | 31 |
| JISU TONG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | May 2025 | 71 | 0 |
| JIT INTERNATIONAL GUADALAJARA | Mar 2024 | 366 | 0 |
| JIT SERVICES, LLC | May 2026 | 1,030 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | MEDUR7144187 | EXDO63Z8244659 | FV613 | House Bill | EXDO | 9404651 | MSC CAMILLE | 2026-05-05 | OAKLAND, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 1,884 PKG | 47,541 KG | House to House | JIREH CORPORATION | THE CHURCH OF JESUS CHRIST OF LATTE | FABRIC(95% COTTON 5%SPANDEX JERSEY 40S) HTS: 60041010 | |
| 2026-04-13 | HLCUSGN260312538 | EXDO63Z8243535 | 612E | House Bill | EXDO | 9342504 | MAERSK ANTARES | 2026-04-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 3,201 CTN | 33,734 KG | House to House | JIREH CORPORATION | THE CHURCH OF JESUS CHRIST OF LATTE | PETITE MRKD/ REG MRKD HTS: W STRETCH COTTON CHEMISE AB OPEN SLEEVE HTS: TOP REG/ PETITE/ TALL HTS: W CROSSOVER AB STRETCH COTTON... | |
| 2026-04-13 | HLCUPN7260214078 | EXDO63Y0003094 | 612E | House Bill | EXDO | 9342504 | MAERSK ANTARES | 2026-04-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 303 CTN | 3,616 KG | House to House | JIREH CORPORATION | THE CHURCH OF JESUS CHRIST OF LATTE | WOMAN'S KNITTED DRESS HTS: | |
| 2026-04-13 | HLCUPN7260214078 | EXDO63Y0003093 | 612E | House Bill | EXDO | 9342504 | MAERSK ANTARES | 2026-04-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 5,153 CTN | 45,816 KG | House to House | JIREH CORPORATION | THE CHURCH OF JESUS CHRIST OF LATTE | M DRY STRETCH OPEN SLV RND TALL HTS: MEN V-NK TOPS REG HTS: MEN V-NK TOPS TALL HTS: VEIL WITH COMB AND HEADBAND HTS: ROBE SLIP H... | |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | ZIMUPKH8306445 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO63Y0003740 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 21E |
| IMO # | 9954151 |
| Vessel Name | DANUBE |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | PHNOM PENH |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 800 KG |
| Weight in KG | 800 KG |
| Quantity | 188 CTN |
| Volume | 5 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JXLU6409090 |
| Commodity Description |
ENVELOPE PATRON HTS: 621790 |
| Shipper Name | JIREH CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 6F-2,NO. 482, |
| Address Line 2 | CHUNG HSIAO E.ROAD,SEC.5 |
| Address Line 3 | TAIPEI 11083 TW |
| Consignee Name | THE CHURCH OF JESUS CHRIST OF LATTE |
|---|---|
| Address Line 1 | 385 S 5200 W |
| Address Line 2 | SALT LAKE CITY UT 84104 US |
| Container Number | JXLU6409090 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4261175863 |
| Seal Number 1 | A4261175863 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ENVELOPE PATRON HTS: 621790 |
| Marks and Numbers 1 | GLOBAL DISTRIBUTION SERVICES -SALT LAKE WAREHOUSE VENDOR NAME:JIREH ORDER NO.D101-335761 STYLE SKU: |
| Marks and Numbers 2 | PRODUCT NAME: SIZE:00 QUANTITY: COLOR: WHITE GROSS WEIGHT: NET WEIGHT: CARTON NO: COUNTRY OF |
| Marks and Numbers 3 | DESTINATION:USA MADE IN CAMBODIA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 273 | 2026-04-13 |
| Long Beach, California | 220 | 2026-05-07 |
| Oakland, California | 116 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2025-03-19 |
| Seattle, Washington | 6 | 2026-02-23 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-11-22 |
| New York, New York | 6 | 2015-08-11 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2020-02-10 |
| Miami, Florida | 1 | 2015-02-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 156 | 2026-05-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 140 | 2026-02-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 131 | 2026-01-26 |
| Ningbo China (Mainland) | 90 | 2025-11-22 |
| All Other Viet Nam Ports | 40 | 2026-02-19 |
| Singapore Singapore | 18 | 2025-04-15 |
| Tan Cang Vietnam | 16 | 2026-02-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 15 | 2022-01-28 |
| Yantian China (Mainland) | 14 | 2026-05-07 |
| Pusan South Korea | 10 | 2025-03-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jireh Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIREH CORPORATION | 6F-2,NO. 482, CHUNG HSIAO E.ROAD,SEC.5 TAIPEI 11083 TW | 2026-05-23 | 360 |
| JIREH CORPORATION | 6F-2,NO.482,CHUNG HSIAO E.RD,SEC 5, TAIPEI TW | 2026-02-23 | 32 |
| JIREH CORPORATION | 2025-12-22 | 13 | |
| JIREH CORPORATION | 2026-01-10 | 8 | |
| JIREH CORPORATION | 2025-08-20 | 6 | |
| JIREH CORPORATION | 2026-01-26 | 2 | |
| JIREH CORPORATION | 2025-07-07 | 1 | |
| JIREH CORPORATION | 2020-01-30 | 141 | |
| JIREH CORPORATION | 2020-03-03 | 37 | |
| JIREH CORPORATION | 2024-07-04 | 6 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Jireh Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-23 | 15 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||