There are a total of 1,030 bills of lading on file for JIT Services, LLC between October 28th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 1,030 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,030 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 612 |
| Notify Party Records | 561 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 104 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIT SERVICES, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with JIT Services, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with JIT Services, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MEIKO ELECTRONICS VIETNAM CO.LTD. | May 2026 | 3,082 | 226 |
| MEIKO ELECTRONICS AMERICA INC. | May 2026 | 2,107 | 205 |
| HAYAKAWA ELECTRONICS (PHILS) CORP | May 2026 | 367 | 64 |
| HAYAKAWA ELECTRONICS AMERICA INC. | May 2026 | 704 | 64 |
| SKYPOWER ENTERPRISE COMPANY, LTD. | Nov 2025 | 154 | 44 |
| SINHAN PRECISION IND.CO.,LTD. | Dec 2023 | 263 | 26 |
| ADVANCED AUTOMATION GROUP, LLC | Apr 2026 | 310 | 22 |
| SHELTON TECHNOLOGY LLC | Apr 2026 | 123 | 21 |
| TWS TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 685 | 11 |
| CASCO AUTOMOTIVE SINGAPORE PTE LTD | Aug 2023 | 93 | 11 |
| OMEN CASTING | Feb 2022 | 330 | 4 |
| METALAC SPS IND COM LTDA | May 2026 | 324 | 4 |
| UNICORN ELECTRONICS COMPONENTS CO | Aug 2025 | 71 | 2 |
| METALAC FASTENERS, INC. | Jul 2025 | 175 | 2 |
| KE OSTROV - ELEKTRIK S.R.O. | Jul 2025 | 272 | 2 |
| AMPHENOL TECVOX LLC | May 2026 | 925 | 2 |
| UNICORN ELECTRONIC (SHENZHEN) CO. | May 2023 | 24 | 1 |
| METALAC SPS INDUSTRIA E COMERCIO LT | May 2026 | 112 | 1 |
| FUJIAN CARSTAR ELECTRONICS CO. | Apr 2026 | 117 | 1 |
| ESTEC VINA CO., LTD | May 2026 | 4,036 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to JIT Services, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIREH CORPORATION | May 2026 | 649 | 14 |
| JIRO GROUP | May 2026 | 244 | 29 |
| JIROTEX FURUDAHLSGRUPPEN AB | May 2025 | 204 | 0 |
| JISEONG ALUMINIUM CO | May 2026 | 389 | 12 |
| JISHIDAINDUSTRIALLIMITED | May 2026 | 2,669 | 46 |
| JISHUI FENGYI SUPPLY CHAIN MANAGEME | Apr 2026 | 129 | 10 |
| JISIHOU USA INC | Apr 2026 | 81 | 27 |
| JISONG TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO. | May 2026 | 182 | 31 |
| JISU TONG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | May 2025 | 71 | 0 |
| JIT INTERNATIONAL GUADALAJARA | Mar 2024 | 366 | 0 |
| JIT TRANSPORTATION | May 2026 | 683 | 14 |
| JIT USA LOGISTICS CORP | May 2026 | 1,033 | 15 |
| JIT WAREHOUSING & LOGISTICS | May 2026 | 155 | 12 |
| JITE INDUSTRIAL (SHENZHEN)CO.,LTD | May 2026 | 503 | 12 |
| JITO EXPRESS INC | May 2026 | 90 | 4 |
| JITONG FREIGHT CO.,LTD | May 2026 | 7,793 | 133 |
| JITOOL USA CORP | Apr 2026 | 158 | 1 |
| JITSU MOTORS CO.,LTD. | May 2026 | 143 | 5 |
| JITTO GROUP | May 2026 | 219 | 16 |
| JIU JIANG SUNSHINE CIRCUITS TECHNOL | May 2026 | 224 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | ONEYMNLG09572700 | YASVMNL0766571 | 526E | House Bill | YASV | 9806055 | ONE COLUMBA | 2026-05-01 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,330 CTN | 9,228 KG | Container Yard | HAYAKAWA ELECTRONICS (PHILS.) CORP. | HAYAKAWA ELECTRONICS AMERICA INC. | JIT SERVICES, LLC | WIRE HARNESS |
| 2026-04-29 | ZIMUHAI80204174 | CTLTHN0001304703 | 16E | House Bill | CTLT | 9954187 | MISSISSIPPI | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 778 CTN | 9,281 KG | Pier to Pier | MEIKO ELECTRONICS VIETNAM | MEIKO ELECTRONICS AMERICA INC. | JIT SERVICES, LLC | PRINTED CIRCUIT BOARD CARTONS/ PALLETSP ALLETS = PACKAGESHS CODE: |
| 2026-04-23 | COSU6446823440 | HNLTSHA2630269 | 003E | House Bill | HNLT | 9949754 | OOCL TULIP | 2026-04-22 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 126 CTN | 1,687 K | House to House | ADVANCED AUTOMATION GROUP SHANGHAI | SHELTON TECHNOLOGY LLC | JIT SERVICES | LED INTERIOR LAMP ASSEMBLY WIRE HARNESS USED ON LED INTERIOR LAMP ASSEMBLY LED LENS USED ON LED INTERIOR LAMP ASSEMBLY |
| 2026-04-22 | ZIMUHAI80206225 | CTLTHN0001290423 | 15E | House Bill | CTLT | 9954175 | NESTOS | 2026-04-21 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 491 CTN | 5,398 KG | Pier to Pier | MEIKO ELECTRONICS VIETNAM | MEIKO ELECTRONICS AMERICA INC. | JIT SERVICES, LLC | PRINTED CIRCUIT BOARD CARTONS/ PALLETSP ALLETS = PACKAGESHS CODE: |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | ZIMUHAI80209178 |
|---|---|
| House BOL # | CTLTHN0001311761 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CTLT |
| Voyage # | 21E |
| IMO # | 9954151 |
| Vessel Name | DANUBE |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5821 KG |
| Weight in KG | 5,821 KG |
| Quantity | 456 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU6870918 |
| Commodity Description |
PRINTED CIRCUIT BOARD456 CARTONS/ 12 PALLETSP ALLETS = PACKAGESHS CODE: 853400 |
| Shipper Name | MEIKO ELECTRONICS VIETNAM CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT CN9, THACH THAT-QUOC OAI INDUST |
| Address Line 2 | RIAL ZONE, |
| Address Line 3 | TAY PHUONG COMMUNE, |
| City | HA NOI |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 84433689888 |
| Shipper Name | MEIKO ELECTRONICS VIETNAM CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT CN9, THACH THAT-QUOC OAI INDUST |
| Address Line 2 | RIAL ZONE, |
| Address Line 3 | TAY PHUONG COMMUNE, |
| City | HA NOI |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | TUYET@MEIKO-ELEC.COM |
| Consignee Name | MEIKO ELECTRONICS AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2975 SCOTT BOULEVARD, SUITE 125 |
| City | SANTA CLARA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 95054 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | JIT SERVICES, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 230 LARACY DRIVE SW |
| Address Line 3 | SUITE B |
| City | HUNSTSVILLE |
| State Province | AL |
| Zip Code | 35824-164 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | RFERRANTE@JITSERVICES.COM |
| Notify Party Name | JIT SERVICES, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 230 LARACY DRIVE SW |
| Address Line 3 | SUITE B |
| City | HUNSTSVILLE |
| State Province | AL |
| Zip Code | 35824-164 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12564617064 |
| Container Number | ZCSU6870918 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4251419975 |
| Seal Number 1 | A4251419975 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | PRINTED CIRCUIT BOARD456 CARTONS/ 12 PALLETSP ALLETS = PACKAGESHS CODE: 853400 |
| Marks and Numbers 1 | MEIKO ELECTRONICS??INVOICE # WDPE-26022 & WDP E-26023 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 853400 | 00000000 | 0000005821 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 354 | 2026-04-08 |
| Newark, New Jersey | 256 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 177 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 163 | 2026-05-02 |
| Norfolk, Virginia | 40 | 2020-03-13 |
| New York, New York | 15 | 2024-08-01 |
| Charleston, South Carolina | 8 | 2022-08-31 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2014-12-20 |
| Mobile, Alabama | 6 | 2020-01-09 |
| Seattle, Washington | 2 | 2013-02-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 332 | 2026-05-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 99 | 2026-03-27 |
| Singapore Singapore | 73 | 2025-12-27 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 73 | 2025-07-29 |
| Shanghai China (Mainland) | 56 | 2026-04-23 |
| Stade Germany | 54 | 2022-08-04 |
| Haifa Israel | 54 | 2022-02-03 |
| Haiphong Vietnam | 48 | 2026-05-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 43 | 2024-10-22 |
| Jawaharlal Nehru India | 31 | 2016-05-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for JIT Services, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIT SERVICES, LLC | 905-B JAMES RECORD RD HUNTSVILLE AL 35824 US | 2026-05-02 | 66 |
| JIT SERVICES, LLC | 905 JAMES RECORD RD HUNTSVILLE AL 35824 US | 2026-03-31 | 52 |
| JIT SERVICES, LLC | 2026-01-28 | 24 | |
| JIT SERVICES, LLC | 2026-05-20 | 6 | |
| JIT SERVICES, LLC | 2025-04-10 | 142 | |
| JIT SERVICES, LLC | 2020-04-11 | 106 | |
| JIT SERVICES, LLC | 2023-06-14 | 54 | |
| JIT SERVICES, LLC | 2023-06-14 | 52 | |
| J.I.T SERVICES LLC | 2013-06-29 | 45 | |
| JIT SERVICES, LLC | 2017-05-30 | 30 |
Below are the top 10 phone numbers on file for JIT Services, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 30 | |
| 2026-05-02 | 64 | |
| 2023-04-10 | 7 | |
| 2022-10-18 | 4 | |
| 2022-03-24 | 151 | |
| 2021-12-17 | 9 | |
| 2021-06-23 | 1 | |
| 2020-03-24 | 26 | |
| 2020-01-09 | 3 | |
| 2017-05-30 | 37 |
Below are the top 1 email addresses on file for JIT Services, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 6 |