There are a total of 683 bills of lading on file for JIT Transportation between April 22nd, 2014 and May 15th, 2026.
Of those 683 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 683 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 510 |
| Notify Party Records | 523 |
| First Shipment on File | Apr 22nd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 367 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIT TRANSPORTATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with JIT Transportation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with JIT Transportation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MTC TECHNOLOGY (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 2,024 | 256 |
| ARISTA NETWORKS INC | May 2026 | 2,179 | 102 |
| PLEXUS MANUFACTURING SDN BHD | May 2026 | 2,395 | 66 |
| FUYU PRECISION COMPONENT CO.,LTD | May 2026 | 3,791 | 42 |
| NANNING FUGUI PRECISION INDUSTRIAL | Jul 2024 | 2,969 | 33 |
| JABIL CIRCUIT INC. | May 2026 | 8,459 | 31 |
| FUNING PRECISION COMPONENT CO., LTD | May 2026 | 5,951 | 27 |
| TARA TPS CO., LTD | May 2026 | 1,611 | 22 |
| NANNING FULIAN FUGUI PRECISION INDU | May 2026 | 3,029 | 13 |
| NINEBOT (HAINAN) TRADE CO., LTD | Mar 2026 | 884 | 12 |
| VTECH COMMUNICATIONS INC. | May 2026 | 13,666 | 7 |
| ROKU INC | May 2026 | 10,348 | 3 |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | May 2026 | 2,828 | 3 |
| TECHMAN ELECTRONICS | May 2026 | 1,126 | 2 |
| CLOUD NETWORK TECHNOLOGY USA INC. | May 2026 | 8,302 | 2 |
| WUJIANG CENTURY BILLION ELECTRONIC TECHNOLOGY CO.,LTD | Dec 2022 | 557 | 1 |
| UNIVERSAL AUDIO, INC. | May 2026 | 589 | 1 |
| TA HORNG MUSICAL INSTRUMENT CO LTD | Apr 2026 | 133 | 1 |
| PAN INTERNATIONAL INDUSTRIAL CORP | May 2026 | 2,096 | 1 |
| NINGBO PEACEPORT IMP.AND EXP. CO. L | Mar 2026 | 792 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to JIT Transportation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIRO GROUP | May 2026 | 244 | 29 |
| JIROTEX FURUDAHLSGRUPPEN AB | May 2025 | 204 | 0 |
| JISEONG ALUMINIUM CO | May 2026 | 389 | 12 |
| JISHIDAINDUSTRIALLIMITED | May 2026 | 2,669 | 46 |
| JISHUI FENGYI SUPPLY CHAIN MANAGEME | Apr 2026 | 129 | 10 |
| JISIHOU USA INC | Apr 2026 | 81 | 27 |
| JISONG TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO. | May 2026 | 182 | 31 |
| JISU TONG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | May 2025 | 71 | 0 |
| JIT INTERNATIONAL GUADALAJARA | Mar 2024 | 366 | 0 |
| JIT SERVICES, LLC | May 2026 | 1,030 | 20 |
| JIT USA LOGISTICS CORP | May 2026 | 1,033 | 15 |
| JIT WAREHOUSING & LOGISTICS | May 2026 | 155 | 12 |
| JITE INDUSTRIAL (SHENZHEN)CO.,LTD | May 2026 | 503 | 12 |
| JITO EXPRESS INC | May 2026 | 90 | 4 |
| JITONG FREIGHT CO.,LTD | May 2026 | 7,793 | 133 |
| JITOOL USA CORP | Apr 2026 | 158 | 1 |
| JITSU MOTORS CO.,LTD. | May 2026 | 143 | 5 |
| JITTO GROUP | May 2026 | 219 | 16 |
| JIU JIANG SUNSHINE CIRCUITS TECHNOL | May 2026 | 224 | 10 |
| JIU LONG THAI CO.,LTD. | May 2026 | 177 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | MEDUEK967135 | EXDO6721090531 | FV612 | House Bill | EXDO | 9461415 | MSC DEILA | 2026-05-01 | OAKLAND, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 512 CTN | 12,800 KG | PLEXUS MANUFACTURING SDN BHD | JIT TRANSPORTATION | NETWORK MODULE HTS: 8517629900 | ||
| 2026-04-16 | ONEYBKKG49930800 | UASI300516358T | 044E | House Bill | UASI | 9689615 | ONE MANHATTAN | 2026-04-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 1,080 CTN | 21,793 KG | Container Yard | TECHMAN ELECTRONICS (THAILAND) CO | JIT TRANSPORTATION INC. | AIR COOLED | |
| 2026-04-03 | MEDUEK966764 | EXDO6721090526 | 607N | House Bill | EXDO | 9963621 | MSC CRAPOLLA | 2026-04-02 | OAKLAND, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 704 CTN | 17,600 KG | House to House | PLEXUS MANUFACTURING SDN BHD | JIT TRANSPORTATION | NETWORK MODULE HTS: | |
| 2026-03-31 | HLCUHA3260207807 | BANQ1072572556 | 609E | House Bill | BANQ | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-03-10 | OAKLAND, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 63 CTN | 1,320 K | House to House | FUYU PRECISION COMPONENT ( | ARISTA NETWORKS INC | JIT TRANSPORTATION | ELECTRICAL EQUIPMENT, VIZ: SWITCHES, NOS SWITCH HS CODE: NVOICE# PLTS CTNS BATTERIES IN COMPLIANCE WITH SP |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | MEDUYJ062833 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO6721090532 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | FV612 |
| IMO # | 9461415 |
| Vessel Name | MSC DEILA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | PENANG |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17600 KG |
| Weight in KG | 17,600 KG |
| Quantity | 704 CTN |
| Volume | 100 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MSMU8620940 MSMU7925483 |
| Commodity Description |
NETWORK MODULE HTS: 8517629900 NETWORK MODULE HTS: 8517629900 |
| Shipper Name | PLEXUS MANUFACTURING SDN BHD |
|---|---|
| Address Line 1 | (ISLANDVIEW) PLOT 40, HILIR SUNGAI |
| Address Line 2 | KELUANG 4, BAYAN LEPAS FIZ,PHASE IV |
| Address Line 3 | 11900 BAYAN LEPAS, PENANG MY |
| Consignee Name | JIT TRANSPORTATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 1075 MONTAGUE EXPRESSWAY |
| Address Line 2 | MILPITAS CA 95035 US |
| Container Number | MSMU8620940 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ24326788 |
| Seal Number 1 | FJ24326788 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | NETWORK MODULE HTS: 8517629900 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Container Number | MSMU7925483 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ24326821 |
| Seal Number 1 | FJ24326821 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | NETWORK MODULE HTS: 8517629900 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 301 | 2026-01-15 |
| Oakland, California | 264 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 90 | 2026-03-05 |
| Port Hueneme, California | 21 | 2022-10-20 |
| Seattle, Washington | 4 | 2025-06-24 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-10-01 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2020-03-10 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2018-02-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 207 | 2026-01-12 |
| Yantian China (Mainland) | 98 | 2026-03-05 |
| Haiphong Vietnam | 65 | 2026-03-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 55 | 2025-11-21 |
| Singapore Singapore | 49 | 2026-05-18 |
| Penang Malaysia | 31 | 2026-02-28 |
| Pusan South Korea | 29 | 2026-01-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 29 | 2023-04-19 |
| Qingdao China (Mainland) | 23 | 2020-09-30 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 21 | 2022-10-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for JIT Transportation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIT TRANSPORTATION | HACKS CROSS LOGISTICS CENTER 8955 HACKS CROSS RD, BLDG2 OLIVE BRANCH MS 38654 US | 2026-01-12 | 196 |
| JIT TRANSPORTATION | 16325 S. AVALON BLVD UNIT B GARDENA CA 90248 US | 2025-12-12 | 86 |
| JIT TRANSPORTATION | 2026-05-18 | 77 | |
| JIT TRANSPORTATION | 2026-03-31 | 73 | |
| JIT TRANSPORTATION | 2025-07-18 | 17 | |
| JIT TRANSPORTATION | 2026-02-14 | 12 | |
| JIT TRANSPORTATION | 2026-03-05 | 4 | |
| JIT TRANSPORTATION. | 2025-07-25 | 35 | |
| JIT TRANSPORTATION, INC. | 2018-02-26 | 29 | |
| JIT TRANSPORTATION | 2021-03-03 | 20 |
Below are the top 8 phone numbers on file for JIT Transportation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-12 | 86 | |
| 2022-06-14 | 1 | |
| 2021-08-31 | 1 | |
| 2020-06-03 | 1 | |
| 2020-02-19 | 2 | |
| 2018-02-26 | 36 | |
| 2018-02-26 | 18 | |
| 2018-01-22 | 8 |
Below are the top 2 email addresses on file for JIT Transportation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-02-26 | 29 | |
| 2017-11-07 | 9 |