There are a total of 1,033 bills of lading on file for JIT USA Logistics Corp between May 10th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 1,033 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,033 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 613 |
| Notify Party Records | 1,011 |
| First Shipment on File | May 10th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 74 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIT USA LOGISTICS CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with JIT USA Logistics Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with JIT USA Logistics Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI ZEHONG INTERNATIONAL LOGI | May 2026 | 59,379 | 83 |
| HEALTHCARE SC, LLC | May 2026 | 2,307 | 60 |
| HEALTHCARE CO.,LTD | May 2026 | 12,677 | 60 |
| SHANGHAI NEW HANYUAN INTERNATIONAL | May 2026 | 2,874 | 42 |
| PANDA GLOBAL FORWARDING LIMITED | May 2026 | 3,465 | 19 |
| SHENGCHEN LOGISTICS GROUP CO., LTD | Nov 2024 | 12 | 12 |
| NEW DEVELOPMENT (CHANGCHUN) AUTO CO | May 2026 | 228 | 12 |
| JINAN WORLDWIDE AUTO-ACCESSORY LIMI | May 2026 | 209 | 12 |
| AMERICAN INTERNATIONAL CARGO SERVICE INC. | May 2026 | 67,939 | 12 |
| SHANGHAI HENGYUNXIANG TRADE CO LTD | Feb 2026 | 102 | 11 |
| RICHWELL INTERNATIONAL INC | Feb 2026 | 100 | 11 |
| SHENZHEN MWS TRADING CO., LTD | May 2026 | 892 | 10 |
| U.S.UNITED LOGISTICS (NINGBO) INC. | May 2026 | 271,614 | 9 |
| DAS NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 4,236 | 8 |
| PANDA GLOBAL(BEIJING) CO.,LTD | Feb 2026 | 176 | 7 |
| GRAY INTERNATIONAL,INC. | Sep 2022 | 84 | 7 |
| SKY G LOGISTICS LIMITED | May 2026 | 20,565 | 6 |
| JIT USA TRADING CORP | Apr 2026 | 112 | 6 |
| VISION LINK INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,879 | 5 |
| RED ROCK EXPO SERVICES (BEIJING)CO. | May 2026 | 94 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to JIT USA Logistics Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIROTEX FURUDAHLSGRUPPEN AB | May 2025 | 204 | 0 |
| JISEONG ALUMINIUM CO | May 2026 | 389 | 12 |
| JISHIDAINDUSTRIALLIMITED | May 2026 | 2,669 | 46 |
| JISHUI FENGYI SUPPLY CHAIN MANAGEME | Apr 2026 | 129 | 10 |
| JISIHOU USA INC | Apr 2026 | 81 | 27 |
| JISONG TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO. | May 2026 | 182 | 31 |
| JISU TONG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | May 2025 | 71 | 0 |
| JIT INTERNATIONAL GUADALAJARA | Mar 2024 | 366 | 0 |
| JIT SERVICES, LLC | May 2026 | 1,030 | 20 |
| JIT TRANSPORTATION | May 2026 | 683 | 14 |
| JIT WAREHOUSING & LOGISTICS | May 2026 | 155 | 12 |
| JITE INDUSTRIAL (SHENZHEN)CO.,LTD | May 2026 | 503 | 12 |
| JITO EXPRESS INC | May 2026 | 90 | 4 |
| JITONG FREIGHT CO.,LTD | May 2026 | 7,793 | 133 |
| JITOOL USA CORP | Apr 2026 | 158 | 1 |
| JITSU MOTORS CO.,LTD. | May 2026 | 143 | 5 |
| JITTO GROUP | May 2026 | 219 | 16 |
| JIU JIANG SUNSHINE CIRCUITS TECHNOL | May 2026 | 224 | 10 |
| JIU LONG THAI CO.,LTD. | May 2026 | 177 | 13 |
| JIU SE LU(TIAN JIN)GUO JI MAO YI CO | May 2026 | 165 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | MAEU266473112 | 611E | Master BOL w/in-bond | MAEU | 9320245 | GERD MAERSK | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 11 PKG | 44,092 LB | SHANGHAI ZEHONG INTERNATIONAL LOGIS | JIT USA LOGISTICS CORP | JIT USA LOGISTICS CORP | CLEAR PATTERNED GLASS | ||
| 2026-04-06 | MEDUYJ013216 | GCRNGCSE2602032 | 608A | House FROB | GCRN | 9979010 | MSC BOSTON | 2026-04-04 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 1,245 CTN | 13,345 K | Pier to Pier | STD FORMS MFG SDN BHD | WESTKEY GRAPHICS LTD | JIT USA LOGISTICS CORP | , CARTONS THERMAL ROLLS |
| 2026-04-03 | SMLMSHFO5W873600 | 2602E | Master Bill | SMLM | 9312949 | SM YANTIAN | 2026-04-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 43 PKG | 8,934 KG | Container Yard | ORIENT STAR TRANSPORT INT L LTD. | JIT USA LOGISTICS CORP | JIT USA LOGISTICS CORP | DISPLAY SHELF ISLAND DISPLAY DISPLAY TABLE | |
| 2026-04-02 | MAEU266173654 | 613N | Master Bill | MAEU | 9215907 | MAERSK NESTON | 2026-04-01 | MIAMI, FLORIDA | CARTAGENA COLOMBIA | 3 PKG | 49,791 LB | Container Yard | SHANGHAI ZEHONG INTERNATIONAL LOGIS | JIT USA LOGISTICS CORP | JIT USA LOGISTICS CORP | .FT CONE CRUSHER | |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-25 |
| Trade Update Date | 2026-03-29 |
| Master BOL # | MEDUYJ067071 |
|---|---|
| House BOL # | GCRNGCSE2603041 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | GCRN |
| Voyage # | 613A |
| IMO # | 9605231 |
| Vessel Name | MSC DAKAR X |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | PASIR GUDANG MALA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25646 K |
| Weight in KG | 25,646 KG |
| Quantity | 8150 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU8984495 |
| Commodity Description |
, CARTONS THERMAL ROLLS |
| Shipper Name | STD FORMS MFG SDN BHD |
|---|---|
| Address Line 1 | 8, JALAN KENCANA EMAS 2, |
| Address Line 3 | KAWASAN PERINDUSTRIAN TEBRAU III, |
| City | JOHOR BAHRU (JOHOR |
| Zip Code | 81100 |
| Country Code | MY |
| Consignee Name | WESTKEY GRAPHICS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 8315 RIVERBEND COURT, |
| Address Line 3 | BURNABY BC V3N 5E7 |
| City | BURNABY |
| State Province | BC |
| Zip Code | V3N5E7 |
| Country Code | CA |
| Notify Party Name | JIT USA LOGISTICS CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 888 N CENTRAL AVE |
| Address Line 3 | WOOD DALE, IL |
| City | WOOD DALE |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60191 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGBU8984495 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ24366093 |
| Seal Number 1 | FJ24366093 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | , CARTONS THERMAL ROLLS |
| Marks and Numbers 1 | N.W KGS G.W KGS MEAS CBM MADE IN MALAYSIA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 242 | 2024-11-18 |
| Savannah, Georgia | 235 | 2026-01-19 |
| Los Angeles, California | 187 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 137 | 2026-04-03 |
| Newark, New Jersey | 115 | 2026-05-15 |
| Tacoma, Washington | 41 | 2025-05-09 |
| Seattle, Washington | 23 | 2026-04-27 |
| Houston, Texas | 12 | 2026-02-23 |
| Miami, Florida | 11 | 2026-04-02 |
| Oakland, California | 8 | 2022-05-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 279 | 2026-04-03 |
| Laem Chabang Thailand | 208 | 2021-05-13 |
| Yangshan China (Mainland) | 135 | 2026-03-17 |
| Qingdao China (Mainland) | 83 | 2026-04-09 |
| Pusan South Korea | 65 | 2026-04-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 57 | 2026-05-15 |
| Singapore Singapore | 30 | 2021-04-03 |
| Genoa Italy | 22 | 2021-09-14 |
| Valencia Spain | 22 | 2020-03-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 21 | 2024-01-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for JIT USA Logistics Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIT USA LOGISTICS CORP | 888 N CENTRAL AVE WOOD DALE, IL 60191 , | 2026-03-23 | 218 |
| JIT USA LOGISTICS CORP | 888 N CENTRAL AVE WOOD DALE, IL 60191 US | 2026-03-12 | 55 |
| JIT USA LOGISTICS CORP | 2025-07-03 | 37 | |
| JIT USA LOGISTICS CORP | 2025-08-07 | 18 | |
| JIT USA LOGISTICS CORP | 2026-04-09 | 15 | |
| JIT USA LOGISTICS CORP | 2026-03-17 | 14 | |
| JIT USA LOGISTICS CORP | 2026-03-21 | 6 | |
| JIT USA LOGISTICS CORP | 2026-02-05 | 5 | |
| JIT USA LOGISTICS CORP | 2025-07-09 | 4 | |
| JIT USA LOGISTICS CORP | 2025-08-26 | 3 |
Below are the top 10 phone numbers on file for JIT USA Logistics Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-09 | 99 | |
| 2026-04-03 | 255 | |
| 2026-04-03 | 46 | |
| 2023-06-22 | 3 | |
| 2022-12-01 | 1 | |
| 2021-08-25 | 19 | |
| 2021-04-06 | 5 | |
| 2021-03-22 | 17 | |
| 2020-12-23 | 2 | |
| 2020-08-12 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for JIT USA Logistics Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 3 | |
| 2026-04-09 | 24 | |
| 2026-04-03 | 5 | |
| 2024-10-19 | 17 | |
| 2023-01-10 | 2 | |
| 2022-11-28 | 2 | |
| 2022-09-26 | 6 | |
| 2021-11-05 | 1 | |
| 2021-09-14 | 1 | |
| 2021-08-27 | 13 |