There are a total of 406 bills of lading on file for Leiber Group GMBH between May 7th, 2014 and April 23rd, 2026.
Of those 406 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 406 |
|---|---|
| Shipper Records | 679 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 7th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 23rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 16 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEIBER GROUP GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Leiber Group GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Leiber Group GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA LLC | May 2026 | 26,936 | 168 |
| CUMMINS GENERATOR TECHNOLOGIES AMER | May 2026 | 4,700 | 27 |
| RECARO AIRCRAFT SEATING INC. | May 2026 | 6,282 | 17 |
| CUMMINS JUAREZ EMISSION SOLUTIONS | May 2026 | 2,829 | 14 |
| ZF GAINESVILLE LLC | May 2026 | 40,477 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Leiber Group GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEI CUSTOMS BROKERS INC. | May 2026 | 1,390 | 8 |
| LEI INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 116 | 10 |
| LEI JIA (SHENZHEN) TRADING CO., LTD | Sep 2025 | 89 | 0 |
| LEI LEI INT'L TRADING COMPANY | May 2026 | 759 | 13 |
| LEI LOGISTICS INC | May 2026 | 77 | 39 |
| LEI WANG | Jan 2025 | 248 | 0 |
| LEI WU | Sep 2025 | 104 | 0 |
| LEI YUE WEI JIA | May 2026 | 69 | 25 |
| LEI ZHANG | Dec 2024 | 161 | 0 |
| LEIBER GMBH | May 2026 | 516 | 17 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO | May 2026 | 305 | 21 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO.KG | Sep 2025 | 873 | 0 |
| LEICA BIOSYSTEMS | May 2026 | 807 | 6 |
| LEICA BIOSYSTEMS RICHMOND INC. | May 2026 | 939 | 23 |
| LEICA GEOSYSTEMS AG | Aug 2025 | 219 | 0 |
| LEICA GEOSYSTEMS TECHNOLOGIES PTE | May 2026 | 212 | 3 |
| LEICHT KUECHEN AG | May 2026 | 1,511 | 24 |
| LEICON | May 2026 | 148 | 7 |
| LEICONG INDUSTRIAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 522 | 11 |
| LEIDEN CABINET COMPANY | May 2026 | 125 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | HLCUHAM2602ARXL0 | BWLEHAM69711068 | 612W | House Bill | BWLE | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2026-04-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 1 PKG | 664 KG | Container Yard | LEIBER GROUP GMBH | ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA LLC | MOTOR VEHICLE PARTS | |
| 2026-03-30 | HLCUHAM2602ARWD7 | BWLEHAM69690779 | 610W | House Bill | BWLE | 9349497 | AL SAFAT | 2026-03-28 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 1 PKG | 664 KG | House to House | LEIBER GROUP GMBH | ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA LLC | MOTOR VEHICLE PARTS | |
| 2026-02-19 | MEDUR8033207 | MLCWHAMH10010261 | NN606 | House Bill | MLCW | 9974541 | MSC NIGERIA | 2026-02-18 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PKG | 684 KG | House to House | LEIBER GROUP GMBH | ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA, LLC | ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA, LLC | TIE ROD RH HYBRID |
| 2026-01-08 | MEDUKJ821082 | MLCWHAMH10009542 | NN552 | House Bill | MLCW | 9227302 | MSC KATYA R. | 2026-01-07 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 2 PKG | 1,394 KG | LEIBER GROUP GMBH | ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA, LLC | ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA, LLC | TIE ROD RH HYBRID TIE ROD LH HYBRID | |
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | HLCUHAM2603BIIS8 |
|---|---|
| House BOL # | BWLEHAM69788245 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | 614W |
| IMO # | 9229855 |
| Vessel Name | KIEL EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | 42876 |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1328 KG |
| Weight in KG | 1,328 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU7167718 |
| Commodity Description |
MOTOR VEHICLE PARTS |
| Shipper Name | LEIBER GROUP GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | RUDOLF-DIESEL-STRASSE 1 |
| City | EMMINGEN-LIPTINGEN |
| Country Code | DE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +4974652920 |
| Shipper Name | LEIBER GROUP GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | RUDOLF-DIESEL-STRASSE 1 |
| City | EMMINGEN-LIPTINGEN |
| Country Code | DE |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +497465292210 |
| Consignee Name | ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1200 COMMERCE DRIVE |
| City | TUSCALOOSA |
| State Province | AL |
| Zip Code | 35401 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12053335100 |
| Consignee Name | ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1200 COMMERCE DRIVE |
| City | TUSCALOOSA |
| State Province | AL |
| Zip Code | 35401 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | CUSTOMS.NA@ZF.COM |
| Container Number | TXGU7167718 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0701530 |
| Seal Number 1 | 0701530 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MOTOR VEHICLE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | BLG-TUSCALOOSA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 870829 | 00000000 | 0000001328 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 282 | 2026-04-24 |
| Chester, Pennsylvania | 73 | 2023-07-19 |
| Houston, Texas | 37 | 2025-05-26 |
| Mobile, Alabama | 11 | 2015-02-18 |
| Miami, Florida | 3 | 2022-06-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 298 | 2026-02-19 |
| Anvers Belgium | 73 | 2023-07-19 |
| Stade Germany | 32 | 2026-04-10 |
| Bremen Germany | 2 | 2018-08-14 |
| 1 | 2026-04-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Leiber Group GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEIBER GROUP GMBH | RUDOLF-DIESEL-STRASSE 1 EMMINGEN-LIPTINGEN DE | 2026-04-24 | 259 |
| LEIBER GROUP GMBH | RUDOLF-DIESEL-STRASSE 1 EMMINGEN-LIPTINGEN DE +4974652920 | 2026-04-24 | 259 |
| LEIBER GROUP GMBH | 2026-02-19 | 3 | |
| LEIBER GROUP GMBH | 2026-01-08 | 2 | |
| LEIBER GROUP GMBH & CO. KG | 2023-07-19 | 77 | |
| LEIBER GROUP GMBH & CO. KG | 2025-10-02 | 27 | |
| LEIBER GROUP GMBH & CO. KG | 2016-03-10 | 17 | |
| LEIBER GROUP GMBH | 2023-04-21 | 14 | |
| LEIBER GROUP GMBH | 2016-04-08 | 2 | |
| LEIBER GROUP GMBH & CO | 2017-03-11 | 1 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Leiber Group GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-24 | 259 | |
| 2023-04-21 | 14 |
Below are the top 1 email addresses on file for Leiber Group GMBH.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-04-21 | 14 |