There are a total of 516 bills of lading on file for Leiber GMBH between November 6th, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 516 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 516 |
|---|---|
| Shipper Records | 575 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 4 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 41 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEIBER GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Leiber GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Leiber GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DIVERSIFIED INGREDIENTS | May 2026 | 1,832 | 169 |
| SPF NORTH AMERICA | May 2026 | 1,550 | 20 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | May 2026 | 917 | 19 |
| VT BELVIDERE GLOBAL DC DSM NUTRITIONAL PRODUCTS INC. | Sep 2025 | 185 | 16 |
| ZEIGLER BROS INC | May 2026 | 55 | 14 |
| GREAT LAKES 700 WAREHOUSE, INC | May 2026 | 111 | 12 |
| IMCD US LLC | May 2026 | 1,213 | 6 |
| AJINOMOTO HEALTH & NUTRITION NORTH | May 2026 | 4,276 | 5 |
| SPF USA | Nov 2023 | 63 | 4 |
| KERRY INGREDIENTS DE MEXICO SA | May 2026 | 1,486 | 2 |
| DSM-FIRMENICH | Apr 2026 | 12 | 2 |
| VIRBAC CORP | May 2026 | 1,313 | 1 |
| UTC OVERSEAS INC | May 2026 | 177,850 | 1 |
| SPF DIANA | Aug 2021 | 88 | 1 |
| Dec 2022 | 1 | 1 | |
| BOLLORE LOGISTICS USA INC. | May 2026 | 139,195 | 1 |
| ASAHI BIOSCIENCES,INC | May 2026 | 41 | 1 |
| ABESCO LIMITED | Jul 2025 | 13 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Leiber GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEHVOSS NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 273 | 6 |
| LEI CUSTOMS BROKERS INC. | May 2026 | 1,390 | 8 |
| LEI INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 116 | 10 |
| LEI JIA (SHENZHEN) TRADING CO., LTD | Sep 2025 | 89 | 0 |
| LEI LEI INT'L TRADING COMPANY | May 2026 | 759 | 13 |
| LEI LOGISTICS INC | May 2026 | 77 | 39 |
| LEI WANG | Jan 2025 | 248 | 0 |
| LEI WU | Sep 2025 | 104 | 0 |
| LEI YUE WEI JIA | May 2026 | 69 | 25 |
| LEI ZHANG | Dec 2024 | 161 | 0 |
| LEIBER GROUP GMBH | Apr 2026 | 406 | 3 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO | May 2026 | 305 | 21 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO.KG | Sep 2025 | 873 | 0 |
| LEICA BIOSYSTEMS | May 2026 | 807 | 6 |
| LEICA BIOSYSTEMS RICHMOND INC. | May 2026 | 939 | 23 |
| LEICA GEOSYSTEMS AG | Aug 2025 | 219 | 0 |
| LEICA GEOSYSTEMS TECHNOLOGIES PTE | May 2026 | 212 | 3 |
| LEICHT KUECHEN AG | May 2026 | 1,511 | 24 |
| LEICON | May 2026 | 148 | 7 |
| LEICONG INDUSTRIAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 522 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | MAEU267366391 | 616W | Regular Bill | MAEU | 9260902 | PORTO GERMENO | 2026-05-02 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 840 BAG | 136,819 LB | Container Yard | LEIBER SP. Z O.O. | DIVERSIFIED INGREDIENTS | DIVERSIFIED INGREDIENTS | LEIBER BREWERS YEAST S BB1000 BREWERS YEAST 20 BIG BAGS 1000 KG EACH ON 20 PALLETS NET WE IGHT 20000 KGS GROSS WEIGHT 20460 KGS ... | |
| 2026-04-30 | OOLU2321679490 | PYMNDE106340596 | 066W | House Bill | PYMN | 9622629 | OOCL CHONGQING | 2026-04-29 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 960 PKG | 25,064 KG | House to House | LEIBER GMBH | SPF NORTH AMERICA INC | SPF NORTH AMERICA INC | LEIBER BREWERS YEAST |
| 2026-04-27 | MAEU267034306 | 615W | Regular Bill | MAEU | 9679555 | SFL HAWAII | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 40 BAG | 90,434 LB | Container Yard | LEIBER SP. Z O.O. | DIVERSIFIED INGREDIENTS | DIVERSIFIED INGREDIENTS | LEIBER BREWERS YEAST S BB BREWERS YEAST BIG BAGS KG EACH ON PALLETS NET WE IGHT KGS GROSS WEIGHT KGS HS CODE LEIBER BREWERS YEAS... | |
| 2026-04-13 | HLCUHAM260328661 | WOVC26100048300 | 612W | House Bill | WOVC | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2026-04-11 | SAVANNAH, GEORGIA | 42876 | 22 PKG | 19,504 KG | House to House | LEIBER GMBH | ASAHI BIOSCIENCES, INC | BIOLEX MB YF LEIBER REF PO NO PRO FDA NO HS CODE | |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | HLCUHAM2603BHSM0 |
|---|---|
| House BOL # | SSLLNYC294164 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SSLL |
| Voyage # | 615W |
| IMO # | |
| Vessel Name | SFL HAWAII |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAMBURG CFS |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 781 KG |
| Weight in KG | 781 KG |
| Quantity | 30 BAG |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FANU1605158 |
| Commodity Description |
S.L.A.C. PACKED ON 1 SKID INGRIDIENT FOR FISH-FEED- LEIBER BETA-S, H.S.CODE 2102.2019, FDA-NO. 10925933804 SCAC SSLL AMS NYC294164 |
| Shipper Name | LEIBER GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | FRANZ-LEIBER-STRASSE 1 |
| Address Line 2 | BRAMSCHE 49565 DE |
| Consignee Name | ZEIGLER BROS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 400 GARNDERS STATION ROAD |
| Address Line 2 | GARNDERS, PA 17234 US |
| Container Number | FANU1605158 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B136687 |
| Seal Number 1 | B136687 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | S.L.A.C. PACKED ON 1 SKID INGRIDIENT FOR FISH-FEED- LEIBER BETA-S, H.S.CODE 2102.2019, FDA-NO. 10925933804 SCAC SSLL AMS NYC294164 |
| Additional Cargo 1 | DELIVERY ADDRESS ---------------------- ZEIGLER BROS, INC. 619, W KING STREET EAST BERLIN, PA 17316 U.S.A. |
| Marks and Numbers 1 | NYC294164 ZEIGLER BROS,INC. ADDRESS,NO. 11 -------------- ------- SHIPPED ON BOA FREIGHT PREPAI |
| Marks and Numbers 2 | EXPRESS BILL O LADING - NO ORIGINALS ISSUED -------------- --------- |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00015620 | 0000000781 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 355 | 2026-05-16 |
| Charleston, South Carolina | 64 | 2026-04-30 |
| Norfolk, Virginia | 46 | 2025-11-12 |
| New York, New York | 34 | 2025-08-12 |
| Houston, Texas | 8 | 2023-01-25 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2026-04-13 |
| Long Beach, California | 2 | 2018-11-22 |
| Los Angeles, California | 1 | 2025-02-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 303 | 2026-05-15 |
| Stade Germany | 132 | 2026-05-16 |
| Rotterdam Netherlands | 54 | 2025-06-11 |
| Anvers Belgium | 15 | 2024-10-03 |
| Gdynia Poland | 4 | 2024-10-14 |
| Wilhelmshaven Germany | 3 | 2026-05-04 |
| Le Havre France | 2 | 2021-06-17 |
| Sines Portugal | 2 | 2018-11-22 |
| 1 | 2026-04-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Leiber GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEIBER GMBH | HAFENSTRASSE 24 BRAMSCHE 49565 DE | 2026-05-16 | 50 |
| LEIBER GMBH | HAFENSTRASSE 24 BRAMSCHE DE | 2026-04-30 | 27 |
| LEIBER GMBH | 2025-08-12 | 23 | |
| LEIBER GMBH | 2026-05-15 | 16 | |
| LEIBER GMBH | 2026-05-15 | 15 | |
| LEIBER GMBH | 2026-04-13 | 10 | |
| LEIBER GMBH | 2026-05-14 | 6 | |
| LEIBER GMBH | 2025-06-11 | 2 | |
| LEIBER SP. Z O.O. | 2026-04-06 | 125 | |
| LEIBER GMBH | 2024-01-04 | 71 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Leiber GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 25 | |
| 2025-07-28 | 1 | |
| 2022-08-13 | 13 | |
| 2020-06-10 | 17 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||