There are a total of 807 bills of lading on file for Leica Biosystems between October 23rd, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 807 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 807 |
|---|---|
| Shipper Records | 15 |
| Consignee Records | 815 |
| Notify Party Records | 148 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEICA BIOSYSTEMS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Leica Biosystems, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Leica Biosystems in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LEICA GEOSYSTEMS TECHNOLOGIES PTE | May 2026 | 212 | 75 |
| LEICA GEOSYSTEMS AG | Aug 2025 | 219 | 74 |
| TOTEX MANUFACTURING INC. | May 2026 | 866 | 27 |
| PLASTON AG | May 2026 | 55 | 27 |
| WALDEMAR KNITTEL GLASBEARBEITUNGS G | May 2026 | 351 | 24 |
| VIEW TECH LTD | Mar 2026 | 654 | 23 |
| W. KNITTEL GLASBEARBEITUNGS GMBH | Apr 2026 | 303 | 22 |
| TIANJIN SETL SURVEY EQUIPMENT CO. | May 2026 | 166 | 19 |
| ZHEJIANG VALIANT POWER TECHNOLOGY C | May 2026 | 843 | 3 |
| FORMPAK, INC | May 2026 | 59 | 3 |
| PRIM'TOOLS LTD | Feb 2026 | 193 | 2 |
| Jul 2022 | 2 | 2 | |
| HEXAGON MINING INC | Feb 2026 | 80 | 2 |
| May 2026 | 5 | 1 | |
| NV VSH TRANSPORT | Mar 2026 | 27 | 1 |
| MINERA PANAMA S A | May 2026 | 444 | 1 |
| LEICA BIOSYSTEMS RICHMOND INC. | May 2026 | 936 | 1 |
| Feb 2022 | 1 | 1 | |
| GEOMAX INTERNATIONAL GMBH | Feb 2026 | 14 | 1 |
| GEBRUEDER WEISS GMBH | May 2026 | 26,599 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Leica Biosystems.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEI LEI INT'L TRADING COMPANY | May 2026 | 758 | 13 |
| LEI LOGISTICS INC | May 2026 | 77 | 39 |
| LEI WANG | Jan 2025 | 248 | 0 |
| LEI WU | Sep 2025 | 104 | 0 |
| LEI YUE WEI JIA | May 2026 | 66 | 22 |
| LEI ZHANG | Dec 2024 | 161 | 0 |
| LEIBER GMBH | May 2026 | 516 | 17 |
| LEIBER GROUP GMBH | Apr 2026 | 406 | 4 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO | May 2026 | 302 | 20 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO.KG | Sep 2025 | 873 | 0 |
| LEICA BIOSYSTEMS RICHMOND INC. | May 2026 | 936 | 20 |
| LEICA GEOSYSTEMS AG | Aug 2025 | 219 | 0 |
| LEICA GEOSYSTEMS TECHNOLOGIES PTE | May 2026 | 212 | 3 |
| LEICHT KUECHEN AG | May 2026 | 1,508 | 23 |
| LEICON | Apr 2026 | 147 | 6 |
| LEICONG INDUSTRIAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 520 | 10 |
| LEIDEN CABINET COMPANY | May 2026 | 125 | 19 |
| LEIDOS SECURITY DETECTION & AUTOMAT ION, INC. | Feb 2026 | 208 | 0 |
| LEIF J.OSTBERG INC. | May 2026 | 995 | 22 |
| LEIF PETERSEN INC | Apr 2026 | 270 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-07 | MEDUUD574288 | DSVFSIN0571048 | 7E | House Bill | DSVF | 9968023 | ZIM TOPAZ | 2026-04-05 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 28 PKG | 4,431 KG | Container Yard | LEICA GEOSYSTEMS TECHNOLOGIES PTE | LEICA GEOSYSTEMS INC | SURVEYING AND CONSTRUCTION PRODUCTS | |
| 2026-04-06 | CMDUNGP3391384 | MGONMGNB26030012 | 084E | House Bill | MGON | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-04-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 7 PKG | 7,000 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG VALIANT POWER TECHNOLOGY C | LEICA GEOSYSTEMS, INC. | SEN MART INTERNATIONAL | BOX TRAILER |
| 2026-03-16 | MEDUUD564701 | DSVFSIN0567049 | 8E | House Bill | DSVF | 9963231 | ZIM SCORPIO | 2026-03-14 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 14 PKG | 2,665 KG | Container Yard | LEICA GEOSYSTEMS TECHNOLOGIES PTE | LEICA GEOSYSTEMS INC | SURVEYING INSTRUMENTS W/ACCESSORIES | |
| 2026-02-26 | HLCUHAM2601BEMK0 | GBWQ6041212659 | 604W | House Bill | GBWQ | 9229831 | YANTIAN EXPRESS | 2026-02-16 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 140 PKG | 1,288 KG | PLASTON AG | LEICA GEOSYSTEMS, INC. | (=XX PACKAGES) ON PALLETS BOXES, CASES, CR ATES AND SIMILAR PACKAGESHS CODE: | ||
| Run Date | 2026-04-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-15 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | COSU9506294670 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO6380258869 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 071E |
| IMO # | 9645891 |
| Vessel Name | CSCL AUTUMN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | TIANJIN |
| Foreign Port of Lading | XINGANG CHINA (MAINLAND) (57017) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 486 KG |
| Weight in KG | 486 KG |
| Quantity | 51 CTN |
| Volume | 4 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU8237140 |
| Commodity Description |
SURVEYING INSTRUMENTS HTS: |
| Shipper Name | TIANJIN SETL SURVEY EQUIPMENT CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 2 TIANWAN ROAD, DONGLI DISTRICT |
| Address Line 2 | TIANJIN 300162 CN |
| Consignee Name | LEICA GEOSYSTEMS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2160 BRECKINRIDGE BOULEVARD |
| Address Line 2 | BUILDING 200 SUITE 250 |
| Address Line 3 | LAWRENCEVILLE GA 30043 US |
| Container Number | OOCU8237140 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A221990 |
| Seal Number 1 | A221990 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SURVEYING INSTRUMENTS HTS: |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 271 | 2026-05-16 |
| Los Angeles, California | 140 | 2024-04-15 |
| Charleston, South Carolina | 122 | 2025-03-19 |
| Norfolk, Virginia | 84 | 2024-11-26 |
| Tacoma, Washington | 57 | 2024-04-23 |
| Wilmington, North Carolina | 51 | 2025-08-16 |
| Long Beach, California | 40 | 2026-04-16 |
| Newark, New Jersey | 26 | 2026-01-19 |
| Chester, Pennsylvania | 7 | 2024-12-11 |
| New York, New York | 3 | 2026-02-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 205 | 2026-05-02 |
| Bremerhaven Germany | 198 | 2023-03-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 103 | 2024-09-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 66 | 2025-02-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 60 | 2020-04-11 |
| Anvers Belgium | 58 | 2026-02-06 |
| Stade Germany | 34 | 2026-02-26 |
| Yantian China (Mainland) | 33 | 2025-11-03 |
| Pusan South Korea | 19 | 2025-08-12 |
| Xingang China (Mainland) | 6 | 2026-04-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Leica Biosystems that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEICA BIOSYSTEMS | SURGIPATH MEDICAL INDUSTRIES 5205 ROUTE 12 P.O.BOX 528 RICHMOND IL 60071 US | 2020-11-25 | 160 |
| LEICA GEOSYSTEMS INC. | 2160 BRECKINRIDGE BOULEVARD BUILDING 200, SUITE 225 LAWRENCEVILLE GA 30043 UNITED STATES | 2022-10-03 | 102 |
| LEICA BIOSYSTEMS | 2023-03-22 | 83 | |
| LEICA GEOSYSTEMS INC | 2020-06-18 | 81 | |
| LEICA GEOSYSTEMS INC | 2022-10-04 | 34 | |
| LEICA GEOSYSTEMS INC | 2018-09-20 | 32 | |
| LEICA GEOSYSTEMS INC | 2025-02-18 | 22 | |
| LEICA GEOSYSTEMS INC | 2024-07-29 | 22 | |
| LEICA GEOSYSTEMS INC. | 2022-12-23 | 21 | |
| LEICA GEOSYSTEMS INC | 2023-07-10 | 17 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Leica Biosystems.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-30 | 11 | |
| 2024-07-29 | 29 | |
| 2023-07-10 | 32 | |
| 2023-03-22 | 83 | |
| 2022-06-30 | 4 | |
| 2022-06-30 | 4 | |
| 2015-06-16 | 1 | |
| 2015-05-08 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Leica Biosystems.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-04-15 | 1 |