There are a total of 148 bills of lading on file for Leicon between April 1st, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 148 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 148 |
|---|---|
| Shipper Records | 144 |
| Consignee Records | 4 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 1st, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEICON.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Leicon, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Leicon in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KIDS EMPIRE | Dec 2025 | 106 | 68 |
| EQUIPMENT INDOOR PLAYGROUND | May 2026 | 180 | 42 |
| CNC GLOBAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 22,525 | 3 |
| KIDS LINE LLC | Jul 2024 | 480 | 1 |
| JINGYUAN NO | Nov 2024 | 934,701 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Leicon.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEI ZHANG | Dec 2024 | 161 | 0 |
| LEIBER GMBH | May 2026 | 516 | 17 |
| LEIBER GROUP GMBH | Apr 2026 | 406 | 3 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO | May 2026 | 305 | 21 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO.KG | Sep 2025 | 873 | 0 |
| LEICA BIOSYSTEMS | May 2026 | 807 | 6 |
| LEICA BIOSYSTEMS RICHMOND INC. | May 2026 | 939 | 23 |
| LEICA GEOSYSTEMS AG | Aug 2025 | 219 | 0 |
| LEICA GEOSYSTEMS TECHNOLOGIES PTE | May 2026 | 212 | 3 |
| LEICHT KUECHEN AG | May 2026 | 1,511 | 24 |
| LEICONG INDUSTRIAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 522 | 11 |
| LEIDEN CABINET COMPANY | May 2026 | 125 | 16 |
| LEIDOS SECURITY DETECTION & AUTOMAT ION, INC. | Feb 2026 | 208 | 0 |
| LEIF J.OSTBERG INC. | May 2026 | 997 | 22 |
| LEIF PETERSEN INC | Apr 2026 | 270 | 14 |
| LEIFENG INDUSTRIAL COMPANY | May 2026 | 730 | 3 |
| LEIGH | Jan 2025 | 154 | 0 |
| LEIGH FIBER | May 2026 | 1,253 | 2 |
| LEIJI | Apr 2025 | 114 | 0 |
| LEIJOS TRADE INC | Sep 2025 | 64 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | OOLU2166819970 | BWMPBWBE2600859A | 4WEST | House Bill | BWMP | 9850525 | EVER FAITH | 2026-04-19 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 543 PCS | 32,671 KG | House to House | LEICON | EQUIPMENT INDOOR PLAYGROUND USA | INDOOR PLAYGROUND INDOOR PLAYGROUND (ITALIAANS PARTIJ - EUROGAM | |
| 2026-03-28 | OOLU2166454330 | BWMPBWBE2600754A | 074W | House Bill | BWMP | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-03-27 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 590 PCS | 33,856 KG | House to House | LEICON | EQUIPMENT INDOOR PLAYGROUND USA | INDOOR PLAYGROUND INDOOR PLAYGROUND (ITALIAN PARTY - EUROGAMES) | |
| 2026-03-10 | OOLU2166325310 | BWMPBWBE2600531A | 4WEST | House Bill | BWMP | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-03-09 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 652 PCS | 35,377 KG | House to House | LEICON | EQUIPMENT INDOOR PLAYGROUND USA | INDOOR PLAYGROUND INDOOR PLAYGROUND (ITALIAANS PARTIJ - EUROGAM | |
| 2026-03-02 | OOLU2165908480 | BWMPBWBE2600359A | 3WEST | House Bill | BWMP | 9850525 | EVER FAITH | 2026-02-28 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 489 PCS | 34,976 KG | House to House | LEICON | EQUIPMENT INDOOR PLAYGROUND USA | INDOOR PLAYGROUND INDOOR PLAYGROUND (ITALIAN PARTY - EUROGAMES) | |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-19 |
| Trade Update Date | 2026-03-20 |
| Master BOL # | OOLU2166820080 |
|---|---|
| House BOL # | BWMPBWBE2601092A |
| Manifest Number | 536296 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWMP |
| Voyage # | 4WEST |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER FAITH |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | BEANR |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 31531 KG |
| Weight in KG | 31,531 KG |
| Quantity | 511 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
FFAU5861299 TXGU8139310 TGBU8019097 |
| Commodity Description |
INDOOR PLAYGROUND INDOOR PLAYGROUND INDOOR PLAYGROUND (ITALIAANS PARTIJ - EUROGAM INDOOR PLAYGROUND |
| Shipper Name | LEICON |
|---|---|
| Address Line 1 | OOSTKAAI 78 |
| City | IEPER |
| Zip Code | 8904 |
| Country Code | BE |
| Consignee Name | EQUIPMENT INDOOR PLAYGROUND USA |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA KIDS EMPIRE |
| Address Line 2 | 8605 SANTA MONICA BLVD |
| City | LOS ANGELES |
| Zip Code | 900694109 |
| Country Code | US |
| Container Number | FFAU5861299 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 069836 |
| Seal Number 1 | 069836 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | INDOOR PLAYGROUND |
| Marks and Numbers 1 | NONE |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 9508290000 | 00000000 | 0000009886 KG |
| Container Number | TXGU8139310 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 240454 |
| Seal Number 1 | 240454 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | INDOOR PLAYGROUND |
| Marks and Numbers 1 | NONE |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 9508290000 | 00000000 | 0000005828 KG |
| Container Number | TGBU8019097 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 240233 |
| Seal Number 1 | 240233 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | INDOOR PLAYGROUND (ITALIAANS PARTIJ - EUROGAM |
| Cargo Description 2 | INDOOR PLAYGROUND |
| Marks and Numbers 1 | NONE NONE |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 95043020 | 00000000 | 0000000948 KG |
| 9508290000 | 00000000 | 0000014868 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 42 | 2026-04-20 |
| Houston, Texas | 32 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 20 | 2026-05-01 |
| Long Beach, California | 16 | 2022-04-15 |
| Norfolk, Virginia | 12 | 2026-01-17 |
| Charleston, South Carolina | 5 | 2026-01-30 |
| Miami, Florida | 4 | 2025-09-12 |
| New York, New York | 3 | 2023-10-14 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2025-11-18 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2025-10-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 143 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2023-02-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2024-07-04 |
| Sines Portugal | 1 | 2022-04-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Leicon that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEICON | OOSTKAAI 78 LEPER 8904 ANTWERP (ANTWERPEN BE | 2025-12-08 | 47 |
| LEICON | OOSTKAAI 78 IEPER 8904 BE | 2026-05-23 | 10 |
| LEICON | 2025-12-31 | 1 | |
| LEICON | 2026-01-17 | 1 | |
| LEICON BVBA | 2022-04-15 | 39 | |
| LEICON | 2023-01-02 | 22 | |
| LEICON | 2024-07-11 | 8 | |
| LEICON | 2023-05-08 | 5 | |
| LEICON | 2022-07-08 | 3 | |
| LEICON | 2023-04-27 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||