There are a total of 1,511 bills of lading on file for Leicht Kuechen Ag between October 25th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,511 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,511 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,512 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 96 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEICHT KUECHEN AG.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Leicht Kuechen Ag, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Leicht Kuechen Ag in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STUDIO4KITCHENS, LLC | May 2026 | 987 | 390 |
| GERMAN KITCHEN CENTER LLC | May 2026 | 307 | 107 |
| COMMON MARKET IMPORTS LTD. INC | May 2026 | 67 | 35 |
| CSI KITCHEN & BATH STUDIO CLAUSEN SERVICES INC. | May 2026 | 76 | 31 |
| CASA VIVA CORP | May 2026 | 473 | 5 |
| WILKINSON WOODWORKS INC. | Sep 2025 | 89 | 3 |
| STUDIO K KITCHENS AND DESIGN, LLC | Jan 2025 | 20 | 2 |
| MINTERIORS LLC | Nov 2024 | 18 | 2 |
| BLUE PLUM INC. | May 2026 | 69 | 2 |
| YSB LLC DBA | Mar 2026 | 22 | 1 |
| Jul 2024 | 1 | 1 | |
| Jan 2023 | 3 | 1 | |
| May 2024 | 1 | 1 | |
| Dec 2025 | 9 | 1 | |
| NASA TRADING INC | May 2023 | 19 | 1 |
| May 2021 | 1 | 1 | |
| KOMPASS INTERNATIONAL INC | May 2026 | 66 | 1 |
| Dec 2024 | 1 | 1 | |
| GERMANHAUS FURNITURE INC. | Sep 2021 | 19 | 1 |
| Jan 2026 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Leicht Kuechen Ag.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEI YUE WEI JIA | May 2026 | 69 | 25 |
| LEI ZHANG | Dec 2024 | 161 | 0 |
| LEIBER GMBH | May 2026 | 516 | 17 |
| LEIBER GROUP GMBH | Apr 2026 | 406 | 3 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO | May 2026 | 305 | 21 |
| LEIBOLD & AMANN GMBH & CO.KG | Sep 2025 | 873 | 0 |
| LEICA BIOSYSTEMS | May 2026 | 807 | 6 |
| LEICA BIOSYSTEMS RICHMOND INC. | May 2026 | 939 | 23 |
| LEICA GEOSYSTEMS AG | Aug 2025 | 219 | 0 |
| LEICA GEOSYSTEMS TECHNOLOGIES PTE | May 2026 | 212 | 3 |
| LEICON | May 2026 | 148 | 7 |
| LEICONG INDUSTRIAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 522 | 11 |
| LEIDEN CABINET COMPANY | May 2026 | 125 | 16 |
| LEIDOS SECURITY DETECTION & AUTOMAT ION, INC. | Feb 2026 | 208 | 0 |
| LEIF J.OSTBERG INC. | May 2026 | 997 | 22 |
| LEIF PETERSEN INC | Apr 2026 | 270 | 14 |
| LEIFENG INDUSTRIAL COMPANY | May 2026 | 730 | 3 |
| LEIGH | Jan 2025 | 154 | 0 |
| LEIGH FIBER | May 2026 | 1,253 | 2 |
| LEIJI | Apr 2025 | 114 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | YMJAT650099584 | YMJAT650099584A | 075W | House Bill | YMJA | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-19 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 266 PKG | 4,198 KG | House to House | LEICHT KUECHEN AG | COMMON MARKET IMPORTS LTD.INC | WOODEN FURNITURE OF A KIND USED IN THE KITCHE KITCHEN CABINETS ACCESSORIES HS CODES 94034010, 94039100, 39263000 SHIPPED ON BOAR... | |
| 2026-05-15 | YMJAT650099275 | YMJAT650099275A | 075W | House Bill | YMJA | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 533 PKG | 7,663 KG | House to House | LEICHT KUECHEN AG | STUDIO4KITCHENS LLC | WOODEN FURNITURE OF A KIND USED IN THE XXXXXX 533 PACKAGES 7663.199 KGS KITCHEN CABINETS ACCESSORIES HS CODES 94034010, 94039990... | |
| 2026-05-09 | OOLU2166814460 | OOLU216681446001 | 0VBME | House Bill | OOLU | 9409194 | CMA CGM LAMARTINE | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | ANVERS BELGIUM | 167 PKG | 2,584 KG | House to House | LEICHT KUECHEN AG | STUDIO4KITCHENS, LLC | KITCHEN CABINETS & ACCESSORIES HS CODES: 94034010, 83024200, 76169990, 94039990, 70071910 | |
| 2026-05-08 | ONEYRTMG07074300 | DBGASNWJ00500768 | 002W | House Bill | DBGA | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 368 BOX | 6,355 KG | Container Yard | LEICHT KUECHEN AG | GERMAN KITCHEN CENTER LLC | KITCHEN UNITS AND ELEMENTS | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | ONEYRTMG08514300 |
|---|---|
| House BOL # | DBGASNWJ00504734 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DBGA |
| Voyage # | 0CLMN |
| IMO # | 9317963 |
| Vessel Name | CMA CGM BLUE WHALE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | 42876 |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3885 KG |
| Weight in KG | 3,885 KG |
| Quantity | 260 CNT |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UETU4049700 |
| Commodity Description |
KITCHEN UNITS AND ELEMENTS |
| Shipper Name | LEICHT KUECHEN AG |
|---|---|
| Address Line 1 | GMUENDER STRASSE 70 |
| City | WALDSTETTEN |
| Country Code | DE |
| Consignee Name | GERMAN KITCHEN CENTER LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 450 7TH AVE |
| Address Line 3 | STE 1901 |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10123 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | NURIT@LEICHTNEWYORK.COM |
| Consignee Name | GERMAN KITCHEN CENTER LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 450 7TH AVE |
| Address Line 3 | STE 1901 |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10123 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18882095240 |
| Container Number | UETU4049700 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 081407 |
| Seal Number 1 | 081407 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | KITCHEN UNITS AND ELEMENTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000003885 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 510 | 2026-05-15 |
| Houston, Texas | 217 | 2026-05-09 |
| Oakland, California | 162 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 154 | 2026-04-28 |
| Savannah, Georgia | 86 | 2026-05-05 |
| Miami, Florida | 80 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 68 | 2024-07-08 |
| Norfolk, Virginia | 62 | 2026-05-20 |
| Seattle, Washington | 43 | 2026-04-10 |
| Charleston, South Carolina | 42 | 2026-03-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 747 | 2026-05-20 |
| Stade Germany | 529 | 2026-05-23 |
| Rotterdam Netherlands | 43 | 2026-04-23 |
| Buenaventura Colombia | 42 | 2018-07-12 |
| Anvers Belgium | 41 | 2026-05-09 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 22 | 2017-02-01 |
| Pointe a Pitre Guadeloupe | 16 | 2021-11-30 |
| Balboa Panama | 15 | 2020-06-26 |
| Sines Portugal | 14 | 2025-11-01 |
| Cartagena Colombia | 12 | 2025-01-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Leicht Kuechen Ag that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEICHT KUECHEN AG | GMUENDER STRASZE 70 73550 WALDSTETTEN | 2026-04-28 | 495 |
| LEICHT KUECHEN AG | GMUENDER STRASSE 70,73550 WALDSTETTEN | 2026-05-23 | 85 |
| LEICHT KUECHEN AG | 2026-05-20 | 58 | |
| LEICHT KUECHEN AG | 2026-05-08 | 27 | |
| LEICHT KUECHEN AG | 2026-04-23 | 16 | |
| LEICHT KUECHEN AG | 2026-05-09 | 12 | |
| LEICHT KUECHEN AG | 2025-11-24 | 7 | |
| LEICHT KUECHEN AG | 2026-05-05 | 4 | |
| LEICHT KUECHEN AG | 2026-01-12 | 2 | |
| LEICHT KUECHEN AG | 2025-11-24 | 2 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Leicht Kuechen Ag.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-13 | 1 | |
| 2016-01-11 | 33 | |
| 2015-11-09 | 7 | |
| 2014-04-29 | 2 | |
| 2014-01-06 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||