There are a total of 402 bills of lading on file for Longpha Trading Inc between July 6th, 2022 and May 11th, 2026.
Of those 402 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 38 were within the past 90 days.
| Total Records | 402 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 399 |
| Notify Party Records | 320 |
| First Shipment on File | Jul 6th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 11th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 38 |
| Records in the Past Year | 196 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGPHA TRADING INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Longpha Trading Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Longpha Trading Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE MAGIC HOME NETWORK TECHNOLOGY C | May 2026 | 645 | 279 |
| GUANGZHOU LINGFUXIANG TECHNOLOGY CO | May 2026 | 532 | 17 |
| SHENZHEN VANCLON TRADING CO.,LTD | Mar 2025 | 64 | 14 |
| GUANGZHOU LAN FRIEND NETWORK TECHNO | Aug 2025 | 62 | 13 |
| GUANGZHOU FULLBLOWN TRADE CO LTD | May 2026 | 297 | 11 |
| SHENZHEN BOSI CAI TECHNOLOGY CO. | Apr 2026 | 1,473 | 7 |
| GUANGZHOU MEIMO SUPPLY CHAIN | May 2026 | 409 | 6 |
| GUANGZHOU LAN PENYOU NETWORK TECHNO | May 2026 | 400 | 6 |
| ANHUI CHENGYU NEW MATERIAL TECHNOLOGYCO.,LTD | May 2026 | 336 | 6 |
| SHENZHEN YOUQING TECHNOLOGY CO LTD | May 2026 | 1,710 | 4 |
| GUANGZHOU JIAXING GLASS PRODUCTS CO | May 2026 | 467 | 4 |
| SHENZHEN SUN TIME TECHNOLGY CO.,LTD | Feb 2026 | 17 | 3 |
| GUANGZHOU ZHONGCHEN CULTURE DEVELOP | May 2026 | 650 | 3 |
| YUAN LIN VN FURNITURE INDUSTRY CO | May 2026 | 904 | 2 |
| Nov 2024 | 2 | 2 | |
| SIN WEE SENG INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 1,567 | 2 |
| RALLYTRACK (SHENZHEN) CO., LTD. | Sep 2025 | 18 | 2 |
| Mar 2026 | 10 | 2 | |
| JUXIN (GUANGZHOU) TRADING SERVICE C | May 2026 | 21 | 2 |
| Feb 2026 | 8 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longpha Trading Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGNAN GREAT WALL FRUIT JUICE & BEVERAGE CO.,LTD. | May 2026 | 1,026 | 65 |
| LONGNAN HONG SHENG FASHION CO.,LTD. | Nov 2021 | 109 | 0 |
| LONGNAN HUAXIANG PLASTIC PRODUCTS C | May 2026 | 5,244 | 119 |
| LONGNAN YASHILI INTELLIGENT FURNITU | Sep 2025 | 247 | 0 |
| LONGO AVIATION INC | May 2025 | 4,178 | 0 |
| LONGO CUSTOMS SERVICE | Feb 2026 | 22,063 | 0 |
| LONGO INTERNATIONAL TRADING CO LIMI | Aug 2025 | 190 | 0 |
| LONGO SHIPPING INC | May 2026 | 1,004 | 103 |
| LONGOAL TECH, LLC | May 2026 | 310 | 2 |
| LONGPEAN | Oct 2024 | 278 | 0 |
| LONGQIAN TRADING CO.,LTD | Dec 2024 | 111 | 0 |
| LONGQUAN DONGHONG IMP.&EXP CO.,LTD. | Mar 2022 | 399 | 0 |
| LONGQUAN JIEFENG TRADE CO.,LTD | Jul 2024 | 1,592 | 0 |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | Nov 2023 | 1,140 | 0 |
| LONGQUAN MINGHUI IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 298 | 39 |
| LONGQUAN OCEAN IMP&EXP TRADING COMP | May 2026 | 470 | 13 |
| LONGREACH LLC | May 2026 | 1,131 | 475 |
| LONGRIVER (GUANGZHOU) AUTO ACCESSOR | May 2023 | 188 | 0 |
| LONGRIVER AUTO ACCESSORIES LIMITED | Nov 2022 | 340 | 0 |
| LONGROAD SOLAR PROCUREMENT II, LLC | Jan 2021 | 101 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | HLCUHKG2604APVJ2 | CGLSCSH26040904 | 615E | House Bill | CGLS | 9289946 | MAERSK SARNIA | 2026-05-03 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 976 CTN | 11,023 KG | House to House | ANHUI CHENGYU NEW MATERIAL TECHNOLO | LONGPHA TRADING INC | PLASTIC CUP PLASTIC LID PAPER CUP PLASTIC STR AW NON-WOVENBAG CUP HOLDER NAPKIN PLASTIC TAB LEWARE | |
| 2026-04-24 | CMDUCHN3160042 | OERT201701P04679 | 081E | House Bill | OERT | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 270 CTN | 2,236 KG | Pier to Pier | ANHUI CHENGYU NEW MATERIAL TECHNOLO | LONGPHA TRADING INC | LONGPHA TRADING INC | PLASTIC CUP/PLASTIC STRAW |
| 2026-04-17 | EGLV142600577875 | EMUWEKSM26032803 | 071E | House Bill | EMUW | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-04-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 970 CTN | 12,054 K | House to House | ANHUI CHENGYU NEW MATERIAL | LONGPHA TRADING INC | NON-WOVEN BAG; PAPER CUP; PLASTIC STRAW; PLAS TIC CUP | |
| 2026-04-17 | ZIMUSHH32036782 | SYLCSZGE26010090 | 14W | House Bill | SYLC | 9256482 | GSL NINGBO | 2026-04-15 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 458 CTN | 9,970 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU FULLBLOWN TRADE | LONGPHA TRADING INC | LONGPHA TRADING INC | GLASS TABLE GLASS TABLE GLASS TABLE GLASS TABLE SIDEBOARD SIDEBOARD LAMP WALL MIRROR CLOC K VASE LAMP |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | OOLU4125758550 |
|---|---|
| House BOL # | CHIASEF260411176 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHIA |
| Voyage # | PGNFE |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM RHONE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9110 KG |
| Weight in KG | 9,110 KG |
| Quantity | 755 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU8341961 |
| Commodity Description |
PLASTIC CUP |
| Shipper Name | ANHUI CHENGYU NEW MATERIAL |
|---|---|
| Address Line 1 | TECHNOLOGY CO.,LTD THE CROSS OF YIY |
| Address Line 2 | UAN AVENUE AND HANZHONG ROAD,CENTRA |
| Address Line 3 | LIZED DEMONSTRATION AREA,JINAN,LUAN |
| Consignee Name | LONGPHA TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8120 SHERIDAN BLVD STE C-335ARVADAC |
| Address Line 2 | O 80003 UNITED STATESEIN 88 2283852 |
| Notify Party Name | LONGPHA TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8120 SHERIDAN BLVD STE C-335ARVADAC |
| Address Line 2 | O 80003 UNITED STATESEIN 88 2283852 |
| Container Number | OOCU8341961 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJWZ2651 |
| Seal Number 1 | OOLJWZ2651 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CUP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392410 | 00182200 | 0000009110 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 123 | 2026-04-24 |
| Los Angeles, California | 119 | 2026-03-03 |
| Newark, New Jersey | 77 | 2026-04-17 |
| Oakland, California | 32 | 2026-05-12 |
| Houston, Texas | 32 | 2026-05-12 |
| Savannah, Georgia | 12 | 2026-03-03 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2026-05-04 |
| New York, New York | 3 | 2026-02-27 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2025-09-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 319 | 2026-03-31 |
| Shekou China (Mainland) | 33 | 2026-03-20 |
| Nansha China (Mainland) | 16 | 2026-02-28 |
| Shanghai China (Mainland) | 13 | 2026-05-12 |
| Pusan South Korea | 7 | 2026-03-02 |
| Vung Tau Vietnam | 3 | 2025-10-18 |
| Kajang Malaysia | 3 | 2025-06-26 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2025-05-28 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2024-06-01 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2026-04-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longpha Trading Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGPHA TRADING INC | 8120 SHERIDAN BLVD STE C-335 ARVADA CO 80003 US | 2026-03-13 | 122 |
| LONGPHA TRADING INC | 8120 SHERIDAN BLVD STE C-335 ARVADA CO 80003 UNITED STATES | 2026-05-12 | 120 |
| LONGPHA TRADING INC | 2026-03-20 | 61 | |
| LONGPHA TRADING INC | 2026-03-28 | 23 | |
| LONGPHA TRADING INC | 2026-03-20 | 22 | |
| LONGPHA TRADING INC | 2026-02-20 | 20 | |
| LONGPHA TRADING INC | 2026-02-20 | 17 | |
| LONGPHA TRADING INC | 2025-09-05 | 9 | |
| LONGPHA TRADING INC | 2025-08-13 | 8 | |
| LONGPHA TRADING INC | 2026-02-28 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 7 email addresses on file for Longpha Trading Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-13 | 112 | |
| 2026-02-07 | 3 | |
| 2025-09-02 | 6 | |
| 2025-09-02 | 2 | |
| 2025-07-01 | 3 | |
| 2024-09-21 | 1 | |
| 2024-05-29 | 1 |