There are a total of 60 bills of lading on file for Maasoever Concepts between June 17th, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 60 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 60 |
|---|---|
| Shipper Records | 60 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 17th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 5 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAASOEVER CONCEPTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Maasoever Concepts, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Maasoever Concepts in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CAMERICAN INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 3,803 | 54 |
| GELLERT GLOBAL GROUP JOINTLY AND SEVERALLY WITH ATALANTA CORPORATION | May 2026 | 34 | 4 |
| SNOW FRESH FOODS INC. | Apr 2026 | 438 | 1 |
| Oct 2024 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Maasoever Concepts.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MAAN ALUMINIUM LTD | May 2026 | 1,334 | 16 |
| MAANSHAN FANGYUAN PRECISION MACHINE | May 2026 | 340 | 8 |
| MAANSHAN IRON AND STEEL COMPANY | Apr 2026 | 914 | 1 |
| MAANSHAN RNBC HEAT EXCHANGER CO. | Aug 2025 | 437 | 0 |
| MAANSHAN XUESHAN NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 5,099 | 590 |
| MAARIA RUGS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 205 | 41 |
| MAARIS EXPORTS | May 2026 | 289 | 5 |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | May 2026 | 542 | 11 |
| MAASDAM HOLLAND AMERICA LINE, INC | Apr 2020 | 2,250 | 0 |
| MAASH INTERNATIONAL | Feb 2026 | 206 | 0 |
| MAASS MIDWEST MANUFACTURING INC | Mar 2026 | 148 | 2 |
| MAAVSS WHOLESALERS INC | May 2026 | 169 | 29 |
| MAAX BATH INC. | May 2026 | 1,227 | 38 |
| MAAX US CORP. | May 2026 | 804 | 21 |
| MABA TRADING GMBH | Jun 2025 | 239 | 0 |
| MABE CANADA INC. | Feb 2024 | 756 | 0 |
| MABE S.A DE C.V. | Jan 2025 | 5,502 | 0 |
| MABEL HOME L.L.C. | Apr 2025 | 167 | 0 |
| MABELLE INTERNATIONAL | Mar 2026 | 138 | 3 |
| MABOOD INTERNATIONAL | Mar 2026 | 260 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | HLCUANR260403712 | 618W | Regular Bill | HLCU | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-22 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 2,160 PCS | 19,840 K | House to House | MAASOEVER CONCEPTS | GELLERT GLOBAL GROUP JOINTLY AND SEVERALLY WITH AT... | GELLERT GLOBAL GROUP JOINTLY AND SEVERALLY WITH AT... | FROZEN IQF BRUSSELS SPROUTS PO XXXXXX BOOKED ON REMANT CONTRACT TRACKER PGP9C01Y04 | |
| 2026-04-11 | HLCUANR260321565 | 612W | Regular Bill | HLCU | 9288394 | PL GERMANY | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 40 PCS | 21,820 K | House to House | MAASOEVER CONCEPTS | SNOW FRESH FOODS | PSC PREMIER SHIPPING INC | IQF GREEN BEANS SIEVE OUT, HALF OCTABIN SFF PO PO TEMP LOGGER PGPCXR TEL -- CHBIMPORTPSCPREMIER.COM | |
| 2024-10-28 | OOLU2152225710 | OOLU215222571001 | 109W | House Bill | OOLU | 9417244 | OOCL SEOUL | 2024-10-25 | SAVANNAH, GEORGIA | ANVERS BELGIUM | 2,160 BOX | 19,340 KG | House to House | MAASOEVER CONCEPTS | CONSIGNEE CAMERICAN INTERNATIONAL | IQF BEANS EXTRA FINE,SEASONS CHOICE,18/16 OZ 2 PC | |
| 2024-08-07 | MEDUAY165162 | 427A | Regular Bill | MEDU | 9605255 | MSC AZOV | 2024-08-06 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | ANVERS BELGIUM | 2,160 CTN | 19,400 K | House to House | MAASOEVER CONCEPTS | CAMERICAN INTERNATIONAL INC | CAMERICAN INTERNATIONAL INC | FROZEN BEANS EXTRA FINE NET WEIGHT: 17636,4 K G FDA REGISTRATION NR: 15388629436 PO 126028 TRACKER: NAP9C01754 FREIGHT COLLECT | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | HLCUANR260403756 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 618W |
| IMO # | 9280641 |
| Vessel Name | GSL CHRISTEL ELISABETH |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ROTTERDAM, NL |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA (1101) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19500 K |
| Weight in KG | 19,500 KG |
| Quantity | 2160 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLXU8800819 |
| Commodity Description |
FROZEN IQF WHOLE GREEN BEANS PO 141464A BOOKED ON REMANT CONTRACT TRACKER PGP9C01XK4 |
| Shipper Name | MAASOEVER CONCEPTS |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRIEWEG 3 |
| Address Line 2 | 5165 NH WASPIK |
| Address Line 3 | NETHERLANDS |
| Address Line 4 | +31 (0)416 317120 |
| Consignee Name | GELLERT GLOBAL GROUP JOINTLY AND |
|---|---|
| Address Line 1 | SEVERALLY WITH ATALANTA |
| Address Line 2 | CORPORATION, |
| Address Line 3 | 1 ATALANTA PLAZA |
| Address Line 4 | ELIZABETH, NJ 07206 |
| Notify Party Name | GELLERT GLOBAL GROUP JOINTLY AND |
|---|---|
| Address Line 1 | SEVERALLY WITH ATALANTA |
| Address Line 2 | CORPORATION, |
| Address Line 3 | 1 ATALANTA PLAZA |
| Address Line 4 | ELIZABETH, NJ 07206 |
| Container Number | HLXU8800819 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ISCSP043846 |
| Seal Number 1 | ISCSP043846 |
| Equipment Description Code | CZ |
| Equipment Description | Refrigerated Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4532 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FROZEN IQF WHOLE GREEN BEANS PO 141464A BOOKED ON REMANT CONTRACT TRACKER PGP9C01XK4 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Philadelphia, Pennsylvania | 30 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2026-04-11 |
| Houston, Texas | 6 | 2024-08-07 |
| Seattle, Washington | 4 | 2024-07-26 |
| Los Angeles, California | 2 | 2024-07-29 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2024-07-10 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2024-10-28 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2024-07-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 37 | 2026-05-23 |
| Anvers Belgium | 19 | 2024-10-28 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 4 | 2024-07-26 |
Below are the top 7 company names and addresses for Maasoever Concepts that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAASOEVER CONCEPTS | INDUSTRIEWEG 3 5165 NH WASPIK NETHERLANDS +31 (0)416 317120 | 2026-05-23 | 4 |
| MAASOEVER CONCEPTS | INDUSTRIEWEG 3 5165 NH WASPIK NETHERLANDS | 2026-04-11 | 2 |
| MAASOEVER CONCEPTS | 2024-08-05 | 24 | |
| MAASOEVER CONCEPTS | 2024-08-07 | 14 | |
| MAASOEVER CONCEPTS | 2024-10-28 | 12 | |
| MAASOEVER CONCEPTS | 2024-07-01 | 3 | |
| MAASOEVER CONCEPTS | 2024-07-29 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Maasoever Concepts.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-22 | 1 |