There are a total of 804 bills of lading on file for MAAX Us Corp. between December 8th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 804 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 21 were within the past 90 days.
| Total Records | 804 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 804 |
| Notify Party Records | 135 |
| First Shipment on File | Dec 8th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 21 |
| Records in the Past Year | 76 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAAX US CORP..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with MAAX Us Corp., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with MAAX Us Corp. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANGDONG ROSERY BATH SCIENCE AND TECHNOLOGY CO.LTD. | May 2026 | 314 | 186 |
| SHANGHAI XINGBANG IMPORT & EXP | May 2026 | 642 | 65 |
| CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS, INC. | May 2026 | 327,648 | 65 |
| FOSHAN GAOJUN TRADE DEVELOPMENT CO. | May 2026 | 693 | 45 |
| TAISHAN FIBERGLASS INC. | May 2026 | 15,026 | 36 |
| GUANGDONG BATHLINK SANITARY WARE CO | Aug 2024 | 38 | 15 |
| NINGBO LEWAY MANUFACTURING LTD | Mar 2026 | 145 | 7 |
| TAIZHOU JINGLU SANITARY WARE CO. | May 2026 | 514 | 6 |
| JUSHI GROUP CO.,LTD. | May 2026 | 14,474 | 6 |
| TAIZHOU JINGWEI SANITARY WARE CO. | May 2024 | 234 | 5 |
| JUSHI GROUP HONG KONG CO., LIMITED | May 2026 | 2,565 | 5 |
| GUANGDONG ROSERY BATH SCIENCE AND | May 2026 | 15 | 4 |
| CPIC BRASIL FIBRAS DE VIDRO LTDA | May 2026 | 444 | 4 |
| FOSHAN ARTGRES INDUSTRIAL CO.,LTD. | Mar 2026 | 1,587 | 3 |
| STRONG TRADING COMPANY | Oct 2024 | 29 | 2 |
| CPIC ABAHSAIN FIBERGLASS W.L.L. | May 2026 | 2,615 | 2 |
| AQUAPLUS GLOBAL | Feb 2026 | 15 | 2 |
| Dec 2021 | 1 | 1 | |
| SHANGHAI XINCHANG IMPORT & EXPORT C | Oct 2022 | 15 | 1 |
| Nov 2021 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to MAAX Us Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MAANSHAN XUESHAN NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 5,099 | 590 |
| MAARIA RUGS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 205 | 41 |
| MAARIS EXPORTS | May 2026 | 289 | 5 |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | May 2026 | 542 | 11 |
| MAASDAM HOLLAND AMERICA LINE, INC | Apr 2020 | 2,250 | 0 |
| MAASH INTERNATIONAL | Feb 2026 | 206 | 0 |
| MAASOEVER CONCEPTS | May 2026 | 60 | 5 |
| MAASS MIDWEST MANUFACTURING INC | Mar 2026 | 148 | 2 |
| MAAVSS WHOLESALERS INC | May 2026 | 169 | 29 |
| MAAX BATH INC. | May 2026 | 1,227 | 38 |
| MABA TRADING GMBH | Jun 2025 | 239 | 0 |
| MABE CANADA INC. | Feb 2024 | 756 | 0 |
| MABE S.A DE C.V. | Jan 2025 | 5,502 | 0 |
| MABEL HOME L.L.C. | Apr 2025 | 167 | 0 |
| MABELLE INTERNATIONAL | Mar 2026 | 138 | 3 |
| MABOOD INTERNATIONAL | Mar 2026 | 260 | 1 |
| MABRO DISTRIBUTORS | May 2026 | 135 | 28 |
| MABRY IMPORTS INC | Jan 2026 | 61 | 0 |
| MABRY TRADING CO LTD | May 2026 | 238 | 86 |
| MABUCHI INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 1,606 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | ONEYHKGG39023300 | HYSLNSZX04261954 | 045E | House Bill | HYSL | 9725160 | HYUNDAI PLUTO | 2026-05-21 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 76 CTN | 4,540 K | Container Yard | FOSHAN GAOJUN TRADE DEVELOPMENT | MAAX US CORP. | BATHTUB HS CODE:392210 | |
| 2026-05-23 | ONEYSZPG67392903 | AIGBASZX26040174 | 045E | House FROB | AIGB | 9725160 | HYUNDAI PLUTO | 2026-05-21 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 263 CTN | 18,610 K | Container Yard | GUANGDONG ROSERY BATH SCIENCE AND | MAAX US CORP. | UPTOWN TUB CLR MB | |
| 2026-05-18 | ONEYNB6BD5829900 | AIGBANGB26040228 | 112E | House FROB | AIGB | 9455870 | YM MUTUALITY | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 393 PKG | 20,538 K | Container Yard | CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS | MAAX US CORP. | ACRYLIC BATHTUB | |
| 2026-05-11 | ONEYSZPG67389803 | AIGBASZX26040003 | 033E | House FROB | AIGB | 9741449 | ONE OWL | 2026-05-09 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 635 CTN | 36,286 K | Container Yard | GUANGDONG ROSERY BATH SCIENCE AND | MAAX US CORP. | RECTANGULAR BASE 4234 WHITE | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-03-26 |
| Master BOL # | ONEYSZPG46019904 |
|---|---|
| House BOL # | AIGBASZX26040004 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AIGB |
| Voyage # | 019E |
| IMO # | 9792682 |
| Vessel Name | YM TRANQUILITY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | JIUJIANG PORT/JIA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2960 K |
| Weight in KG | 2,960 KG |
| Quantity | 51 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU0738290 |
| Commodity Description |
BATHTUB |
| Shipper Name | FOSHAN GAOJUN TRADE DEVELOPMENT CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | 303,3/F JINQIAO BUILDING |
| Address Line 3 | HUAYUAN ROAD EAST, |
| City | FOSHAN |
| Zip Code | 528000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | MAAX US CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1625 JAMES P RODGERS ROAD |
| City | VALDOSTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 31601 |
| Country Code | US |
| Container Number | ONEU0738290 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDL45842 |
| Seal Number 1 | CNDL45842 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BATHTUB |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Baltimore, Maryland | 197 | 2026-05-04 |
| Tacoma, Washington | 174 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 92 | 2026-04-20 |
| Long Beach, California | 78 | 2024-11-05 |
| Los Angeles, California | 74 | 2025-11-06 |
| Norfolk, Virginia | 68 | 2025-06-09 |
| Newark, New Jersey | 61 | 2025-11-03 |
| Savannah, Georgia | 37 | 2026-03-16 |
| Jacksonville, Florida | 6 | 2022-12-16 |
| Charleston, South Carolina | 6 | 2022-02-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 517 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 69 | 2026-05-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 61 | 2026-05-04 |
| Pusan South Korea | 40 | 2025-11-10 |
| Nansha China (Mainland) | 30 | 2025-10-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 21 | 2026-01-26 |
| Shekou China (Mainland) | 14 | 2026-03-11 |
| Qingdao China (Mainland) | 8 | 2022-06-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 7 | 2026-03-03 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2021-10-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for MAAX Us Corp. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAAX US CORP. | 16522 HUNTERS GREENWAY HAGERSTOWN, MD 21740 USA | 2025-11-08 | 83 |
| MAAX US CORP. | 2150 DIVISION ST BELLINGHAM, WA 98226 USA | 2026-05-23 | 35 |
| MAAX US CORP. | 2025-09-06 | 30 | |
| MAAX US CORP. | 2025-12-09 | 13 | |
| MAAX US CORP. | 2026-03-03 | 9 | |
| MAAX US CORP. | 2026-05-18 | 7 | |
| MAAX US CORP. | 2026-05-04 | 6 | |
| MAAX US CORP. | 2025-11-06 | 6 | |
| MAAX US CORP. | 2026-03-16 | 4 | |
| MAAX US CORP. | 2026-03-11 | 4 |
Below are the top 10 phone numbers on file for MAAX Us Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 19 | |
| 2024-10-14 | 1 | |
| 2022-12-16 | 2 | |
| 2022-09-14 | 1 | |
| 2021-04-06 | 1 | |
| 2015-05-07 | 4 | |
| 2013-12-13 | 1 | |
| 2013-08-19 | 1 | |
| 2013-04-23 | 1 | |
| 2013-02-16 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for MAAX Us Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-23 | 3 |