There are a total of 1,227 bills of lading on file for MAAX Bath Inc. between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,227 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 38 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,227 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 1,555 |
| Notify Party Records | 409 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 38 |
| Records in the Past Year | 221 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAAX BATH INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with MAAX Bath Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with MAAX Bath Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS, INC. | May 2026 | 327,648 | 472 |
| CHANGZHOU BOSHUANG PLASTICS CO LTD | May 2026 | 143 | 69 |
| NINGBO LEWAY MANUFACTURING LTD | Mar 2026 | 145 | 58 |
| JUSHI GROUP CO.,LTD. | May 2026 | 14,474 | 48 |
| ZHONGSHAN ELIGOLD SANITARY HARDWARE | Dec 2025 | 45 | 31 |
| HONG KONG YIN TONG TECHNOLOGY COMPA | Feb 2022 | 30 | 18 |
| YONG FENG TAI (FOSHAN CITY) GLASS C | Apr 2023 | 61 | 16 |
| TAIZHOU JINGWEI SANITARY WARE CO. | May 2024 | 234 | 12 |
| GUANGDONG BATHLINK SANITARY WARE CO | Aug 2024 | 38 | 12 |
| TAI SHENG(DONG GUAN) GLASS CO.,LTD | Apr 2023 | 151 | 11 |
| NINGBO RUNNER INDUSTRIAL CORPORATIO | May 2026 | 3,648 | 11 |
| NINGBO JUNANDA IMPORT AND EXPORT CO | Sep 2024 | 100 | 10 |
| CENTURY DIST.SYSTEMS(SHENZHEN)LTD | Apr 2026 | 29 | 8 |
| GUANGDONG ROSERY BATH SCIENCE AND TECHNOLOGY CO.LTD. | May 2026 | 314 | 5 |
| ERDOGANLAR ALUMINYUM SAN VE TIC AS | May 2026 | 759 | 5 |
| LIEN YEU GLASSTECH (M) SDN BHD | Apr 2026 | 42 | 4 |
| CPIC ABAHSAIN FIBERGLASS W.L.L. | May 2026 | 2,615 | 4 |
| ZHONGSHAN DOMUSTAR SHOWER COMPANY | May 2026 | 2,014 | 3 |
| V-NONH WOOD CO.,LTD | May 2026 | 679 | 3 |
| TAISHAN FIBERGLASS INC. | May 2026 | 15,026 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to MAAX Bath Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MAANSHAN RNBC HEAT EXCHANGER CO. | Aug 2025 | 437 | 0 |
| MAANSHAN XUESHAN NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 5,099 | 590 |
| MAARIA RUGS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 205 | 41 |
| MAARIS EXPORTS | May 2026 | 289 | 5 |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | May 2026 | 542 | 11 |
| MAASDAM HOLLAND AMERICA LINE, INC | Apr 2020 | 2,250 | 0 |
| MAASH INTERNATIONAL | Feb 2026 | 206 | 0 |
| MAASOEVER CONCEPTS | May 2026 | 60 | 5 |
| MAASS MIDWEST MANUFACTURING INC | Mar 2026 | 148 | 2 |
| MAAVSS WHOLESALERS INC | May 2026 | 169 | 29 |
| MAAX US CORP. | May 2026 | 804 | 21 |
| MABA TRADING GMBH | Jun 2025 | 239 | 0 |
| MABE CANADA INC. | Feb 2024 | 756 | 0 |
| MABE S.A DE C.V. | Jan 2025 | 5,502 | 0 |
| MABEL HOME L.L.C. | Apr 2025 | 167 | 0 |
| MABELLE INTERNATIONAL | Mar 2026 | 138 | 3 |
| MABOOD INTERNATIONAL | Mar 2026 | 260 | 1 |
| MABRO DISTRIBUTORS | May 2026 | 135 | 28 |
| MABRY IMPORTS INC | Jan 2026 | 61 | 0 |
| MABRY TRADING CO LTD | May 2026 | 238 | 86 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDUYO885014 | DFDSDSV1395618 | UK618 | House FROB | DFDS | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 715 CTN | 33,920 KG | House to House | CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS | MAAX BATH INC. | EVACUATION CYLINDER FB1697 LOT#1 AND +) | |
| 2026-05-29 | MEDUYO884207 | DFDSDSV1374952 | UK618 | House FROB | DFDS | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 21 PKG | 19,850 KG | House to House | CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS | MAAX BATH INC. | GLASS | |
| 2026-05-29 | MEDUYO883415 | DFDSDSV1374956 | UK618 | House FROB | DFDS | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 47 PKG | 42,299 KG | House to House | CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS | MAAX BATH INC. | GLASS | |
| 2026-05-29 | MEDUYO883233 | DFDSDSV1374916 | UK618 | House FROB | DFDS | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 768 CTN | 18,620 KG | House to House | CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS | MAAX BATH INC. | DOOR PANEL OUTBACK 60 | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | MEDUYO884181 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSDSV1374902 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | UK618 |
| IMO # | 9318058 |
| Vessel Name | MSC TEXAS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 91810 KG |
| Weight in KG | 91,810 KG |
| Quantity | 3744 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MSMU1300293 MSNU1215488 MSDU2853379 MSDU1931538 TRHU3542703 |
| Commodity Description |
GLASS GLASS GLASS GLASS GLASS |
| Shipper Name | CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS (SHENZ |
|---|---|
| Address Line 1 | 38/F,PANGLIN PLAZA (OFFICE TOWER), |
| Address Line 3 | NO.2002 JIABINROAD, JIABEI |
| City | SHENZHEN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8675521961800 |
| Shipper Name | CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS (SHENZ |
|---|---|
| Address Line 1 | 38/F,PANGLIN PLAZA (OFFICE TOWER), |
| Address Line 3 | NO.2002 JIABINROAD, JIABEI |
| City | SHENZHEN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | MAAX BATH INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 160 BOUL ST. JOSEPH |
| City | LACHINE |
| Country Code | CA |
| Contact Name | ABG LOGISTICS |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18774386229 |
| Container Number | MSMU1300293 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ28012797 |
| Seal Number 1 | FJ28012797 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 702000 | 00000000 | 0000018480 KG |
| Container Number | MSNU1215488 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ28009920 |
| Seal Number 1 | FJ28009920 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS |
| Marks and Numbers 1 | N/M???? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 702000 | 00000000 | 0000018340 KG |
| Container Number | MSDU2853379 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ28010510 |
| Seal Number 1 | FJ28010510 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 702000 | 00000000 | 0000018400 KG |
| Container Number | MSDU1931538 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27806054 |
| Seal Number 1 | FJ27806054 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 702000 | 00000000 | 0000018310 KG |
| Container Number | TRHU3542703 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27808297 |
| Seal Number 1 | FJ27808297 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 702000 | 00000000 | 0000018280 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 722 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 410 | 2026-04-27 |
| Los Angeles, California | 25 | 2023-01-27 |
| Newark, New Jersey | 17 | 2023-09-22 |
| Oakland, California | 14 | 2023-03-24 |
| Savannah, Georgia | 14 | 2022-05-10 |
| Long Beach, California | 10 | 2024-03-22 |
| New York, New York | 5 | 2022-09-30 |
| Vancouver, Washington | 3 | 2025-02-28 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2022-03-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 462 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 447 | 2026-04-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 127 | 2026-05-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 60 | 2025-01-16 |
| Pusan South Korea | 42 | 2026-03-31 |
| Xiamen China (Mainland) | 38 | 2021-10-15 |
| Sines Portugal | 6 | 2022-05-10 |
| Zhangjiagang China (Mainland) | 5 | 2025-02-03 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2022-08-03 |
| Mundra India | 4 | 2025-04-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for MAAX Bath Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAAX BATH INC. | 600 CAMERON RD SAINTE-MARIE CA | 2026-05-11 | 346 |
| MAAX BATH INC. | 951, RANG DU CANAL, BUILDING A LOCAL 104 SAINT-BRUNO-DE-MONT CA | 2026-05-18 | 95 |
| MAAX BATH INC. | 2026-05-11 | 87 | |
| MAAX BATH INC. | 2026-05-18 | 19 | |
| MAAX BATH INC. | 2026-03-31 | 7 | |
| MAAX BATH INC. | 2025-08-23 | 1 | |
| MAAX BATH INC. | 2022-01-22 | 55 | |
| MAAX BATH INC | 2022-02-08 | 31 | |
| MAAX BATH, INC. | 2025-01-03 | 31 | |
| MAAX BATH INC. | 2019-12-09 | 28 |
Below are the top 10 phone numbers on file for MAAX Bath Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 347 | |
| 2026-05-11 | 346 | |
| 2026-05-11 | 158 | |
| 2024-07-16 | 3 | |
| 2022-02-17 | 2 | |
| 2021-12-03 | 1 | |
| 2020-07-07 | 12 | |
| 2015-02-16 | 21 | |
| 2015-02-10 | 16 | |
| 2014-09-29 | 9 |
Below are the top 5 email addresses on file for MAAX Bath Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-03 | 1 | |
| 2021-12-03 | 1 | |
| 2021-12-03 | 1 | |
| 2021-10-15 | 26 | |
| 2020-07-07 | 12 |