There are a total of 180 bills of lading on file for Madina Y Boo Imports, LLC between October 7th, 2021 and May 16th, 2026.
Of those 180 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 180 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 180 |
| Notify Party Records | 11 |
| First Shipment on File | Oct 7th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 75 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADINA Y BOO IMPORTS, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Madina Y Boo Imports, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Madina Y Boo Imports, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GRUPPO ROMANI SPA INDUSTRIE CERAMIC | May 2026 | 1,610 | 82 |
| NANDA TILES | May 2026 | 449 | 17 |
| DREAMTILE, SL | May 2026 | 149 | 11 |
| CERAMICHE CAESAR SPA | May 2026 | 8,354 | 11 |
| FABRICACION ESPANOLA SANITARIA, SA | May 2026 | 112 | 8 |
| ITALCER S.P.A. | May 2026 | 3,468 | 5 |
| PANARIAGROUP INDUSTRIE CERAMICA SPA | May 2026 | 505 | 3 |
| SOCIETA AGRICOLA SAN FELICE SPA | May 2026 | 74 | 2 |
| Nov 2025 | 4 | 2 | |
| PBG S A | May 2026 | 4,142 | 2 |
| EQUIPE CERAMICAS S.L. | May 2026 | 7,434 | 2 |
| CERAMICA CARMELO FIOR LTDA | May 2026 | 2,024 | 2 |
| Feb 2025 | 1 | 1 | |
| Aug 2025 | 2 | 1 | |
| RUBIO JORGE ALBERTO | Mar 2026 | 48 | 1 |
| PANARIAGROUP INDUSTRIE CERAMICHE S. | May 2026 | 6,961 | 1 |
| PAGOS DE FAMILIA VEGA TOLOSA,S.A | Nov 2025 | 19 | 1 |
| NUEVA ALAPLANA S.L. | May 2026 | 2,760 | 1 |
| MONOPOLE LAB, SL | May 2026 | 732 | 1 |
| Feb 2026 | 3 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madina Y Boo Imports, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | Apr 2026 | 870 | 8 |
| MADHAVA | May 2026 | 110 | 4 |
| MADHU INDIA DECO LIMITED | Apr 2026 | 754 | 1 |
| MADHU JAYANTI INTERNATIONAL PVT.LTD | May 2026 | 525 | 11 |
| MADHU MATTOR PVT.LTD. | May 2026 | 228 | 3 |
| MADHU PATIBANDLA | Dec 2024 | 76 | 0 |
| MADHU SILICA PVT.LTD. | May 2026 | 533 | 18 |
| MADHUCON GRANITES LIMITED | Jan 2025 | 3,349 | 0 |
| MADICO INC | May 2026 | 232 | 3 |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | May 2026 | 534 | 1 |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | May 2026 | 64 | 26 |
| MADINTER TRADE | May 2026 | 407 | 8 |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | May 2026 | 2,839 | 22 |
| MADISON ART TRADING | May 2025 | 1,845 | 0 |
| MADISON AVENUE FURNITURE | May 2026 | 181 | 9 |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | May 2026 | 442 | 20 |
| MADISON COMPANY | Apr 2025 | 176 | 0 |
| MADISON ELECTRIC PRODUCTS INC | May 2022 | 1,613 | 0 |
| MADISON HOME INTERNATIONAL LLC | Feb 2026 | 379 | 0 |
| MADISON HONEY IMPORTS LLC | Feb 2023 | 163 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | COSU6449399160 | ITGB5819869P6315 | 143W | House Bill | ITGB | 9310238 | OOCL TOKYO | 2026-05-16 | SAVANNAH, GEORGIA | VALENCIA SPAIN | 574 PKG | 6,600 K | House to House | NANDA TILES | MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | INTERGLOBO CUSTOMS BROKER INC | CERAMIC TILES HTS: 690721 |
| 2026-05-16 | HLCUGOA260393330 | ITGB1874584 | 615W | House Bill | ITGB | 9635664 | COLOMBIA EXPRESS | 2026-05-15 | HOUSTON, TEXAS | GENOA ITALY | 413 PKG | 2,719 K | Break Bulk | SOCIETA AGRICOLA SAN FELICE SPA | MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | INTERGLOBO CUSTOMS BROKER INC | WINE |
| 2026-05-14 | HLCUGOA260413210 | ITGB7521880P4208 | 94 | House Bill | ITGB | 9525364 | MAERSK CHILKA | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | GENOA ITALY | 1,393 PKG | 22,916 K | House to House | GRUPPO ROMANI SPA INDUSTRIE CERAMIC | MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | INTERGLOBO CUSTOMS BROKER INC | XXXXXXX TILES CATALOGUES |
| 2026-05-14 | HLCUGOA260411164 | ITGB7521835P4128 | 94 | House Bill | ITGB | 9525364 | MAERSK CHILKA | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | GENOA ITALY | 120 PKG | 2,960 K | Break Bulk | ITALCER SPA | MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | INTERGLOBO CUSTOMS BROKER INC | CERAMIC TILES |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | COSU6449399160 |
|---|---|
| House BOL # | ITGB5819869P6317 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ITGB |
| Voyage # | 143W |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL TOKYO |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | VALENCIA (SP) |
| Foreign Port of Lading | VALENCIA SPAIN (47094) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8749 K |
| Weight in KG | 8,749 KG |
| Quantity | 942 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU2800337 |
| Commodity Description |
CERAMIC TILES HTS: 690723 |
| Shipper Name | DREAMTILE, SL |
|---|---|
| Address Line 1 | AVDA. MANUEL ESCOBEDO, 16 |
| Address Line 2 | ONDA 12200 ES |
| Consignee Name | MADINA Y BOO IMPORTS, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1901 POST OAK PARK DRIVE # 7302 |
| Address Line 2 | HOUSTON 77027 US |
| Notify Party Name | INTERGLOBO CUSTOMS BROKER INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1400 OLD COUNTRY ROAD, SUITE 411 |
| Address Line 2 | WESTBURY 11590 US |
| Container Number | CSNU2800337 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32013481 |
| Seal Number 1 | 32013481 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CERAMIC TILES HTS: 690723 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 135 | 2026-05-18 |
| Mobile, Alabama | 17 | 2026-05-14 |
| Houston, Texas | 11 | 2026-05-16 |
| Port Everglades, Florida | 8 | 2025-12-02 |
| Miami, Florida | 7 | 2025-10-01 |
| New York, New York | 1 | 2022-06-03 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2022-02-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 71 | 2026-05-16 |
| Valencia Spain | 50 | 2026-05-18 |
| Leghorn Italy | 24 | 2025-12-02 |
| Tampico Mexico | 15 | 2026-05-14 |
| La Spezia Italy | 7 | 2025-08-08 |
| Cristobal Panama | 5 | 2023-02-01 |
| Santos Brazil | 2 | 2025-08-28 |
| Algeciras Spain | 2 | 2024-02-27 |
| Itajai Brazil | 2 | 2023-09-11 |
| Bilbao Spain | 1 | 2026-02-19 |
Below are the top 5 company names and addresses for Madina Y Boo Imports, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | 1901 POST OAK PARK DRIVE # 7302 HOUSTON 77027 US | 2026-05-18 | 169 |
| MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | 1901 POST OAK DRIVE # 7302 HOUSTON 77027 US | 2026-05-16 | 8 |
| MADINA Y BOO IMPORTS | 2025-04-11 | 1 | |
| MADINA Y BOO IMPORTS LLC | 2026-02-19 | 1 | |
| MADINA Y BOO IMPORTS LLC | 2025-11-18 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||