There are a total of 534 bills of lading on file for Madina Jute Industries Ltd. between November 30th, 2015 and May 17th, 2026.
Of those 534 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 534 |
|---|---|
| Shipper Records | 533 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 30th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 18 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADINA JUTE INDUSTRIES LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Madina Jute Industries Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Madina Jute Industries Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HENRY W. PEABODY & CO., INC. | May 2026 | 3,660 | 112 |
| AL-ARAFAH ISLAMI | May 2026 | 1,110 | 40 |
| AL-ARAFAH ISLAMI BANK LTD. | May 2026 | 6,835 | 16 |
| SKYFER LOGISTIC USA INC | May 2026 | 14,530 | 11 |
| Feb 2025 | 9 | 6 | |
| BURNABY BAG & BURLAP LTD. | May 2026 | 105 | 5 |
| ROSE CONTAINERLINE, INC. | May 2026 | 19,669 | 4 |
| AL-ARAFAH IS | May 2026 | 97 | 4 |
| TO ORDER:AL-ARAFAH ISLAMI BANK LTD. | Sep 2024 | 268 | 2 |
| THE SHIPPER HENRY W. PEABODY CO. INC. | Apr 2025 | 11 | 2 |
| MAVIS BANK COFFEE FACTORY LTD | Sep 2024 | 15 | 1 |
| LLOYD BAG COMPANY | May 2026 | 95 | 1 |
| CTC LOGISTICS (L.A.) INC. | May 2026 | 35,556 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madina Jute Industries Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADHAV MARBLES & GRANITES LTD | May 2026 | 2,587 | 10 |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | Apr 2026 | 870 | 8 |
| MADHAVA | May 2026 | 110 | 4 |
| MADHU INDIA DECO LIMITED | Apr 2026 | 754 | 1 |
| MADHU JAYANTI INTERNATIONAL PVT.LTD | May 2026 | 525 | 11 |
| MADHU MATTOR PVT.LTD. | May 2026 | 228 | 3 |
| MADHU PATIBANDLA | Dec 2024 | 76 | 0 |
| MADHU SILICA PVT.LTD. | May 2026 | 533 | 18 |
| MADHUCON GRANITES LIMITED | Jan 2025 | 3,349 | 0 |
| MADICO INC | May 2026 | 232 | 3 |
| MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | May 2026 | 180 | 22 |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | May 2026 | 64 | 26 |
| MADINTER TRADE | May 2026 | 407 | 8 |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | May 2026 | 2,839 | 22 |
| MADISON ART TRADING | May 2025 | 1,845 | 0 |
| MADISON AVENUE FURNITURE | May 2026 | 181 | 9 |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | May 2026 | 442 | 20 |
| MADISON COMPANY | Apr 2025 | 176 | 0 |
| MADISON ELECTRIC PRODUCTS INC | May 2022 | 1,613 | 0 |
| MADISON HOME INTERNATIONAL LLC | Feb 2026 | 379 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-11-18 | MEDUJS346792 | 540R | Regular Bill | MEDU | 9970002 | GREENLAND | 2025-11-17 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 46 PKG | 19,542 K | House to House | MADINA JUTE INDUSTRIES LTD | AL-ARAFAH ISLAMI BANK PLC | HENRY W.PEABODY | X FT HC BALES DENSE CONSTRUCTED JUTE FA BRICS/ GARDENING JUTE NURSERY SHE ET AS DETAI LED BELOW: DE NSE CONSTRUCTED JUTE FABRI C... | |
| 2025-11-10 | MEDUJS274861 | 540A | Simple BOL FROB | MEDU | 9398371 | MSC IVANA | 2025-11-08 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 22 PKG | 10,116 K | House to House | MADINA JUTE INDUSTRIES LTD | HENRY W.PEABODY | HENRY W.PEABODY | GARDEN BAGS - X FT HC PART = BALES PA LLETS GARDEN BAGS. GARDEN BAGS, HK SEWN, SE LV/HD MOUTH, FLAT BALE, PCS/UNSTITCHED BU NDLE... | |
| 2025-11-01 | MEDUJS274713 | 537A | Regular Bill | MEDU | 9153850 | MSC GIOVANNA VII | 2025-10-31 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 299 PKG | 12,700 K | House to House | MADINA JUTE INDUSTRIES LTD | AL-ARAFAH IS | HENRY W.PEABODY | X FT HC (PART) PKGS GARDENING JUTE NUR SERY SH EET/ GARDENING JUTE ROLL. GARDENING J UTE NURSERY SHE ET SIDE RAW SIDE SELV, AL L... | |
| 2025-10-30 | MEDUJS263229 | 539A | Simple BOL FROB | MEDU | 9460356 | MSC SAVONA | 2025-10-28 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 67 PKG | 14,683 K | House to House | MADINA JUTE INDUSTRIES LTD | HENRY W.PEABODY | HENRY W.PEABODY | GARDEN BAGS - X FT STD = BALES GARD EN B AGS/WINTER PROTECTION SHEET AS DETAILED BELOW : GARDEN BAGS. HK SEWN, SEL V/HD MOUTH, F... | |
| Run Date | 2025-11-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-11-10 |
| Actual Arrival Date | 2025-11-19 |
| Trade Update Date | 2025-11-03 |
| Master BOL # | MEDUJS334038 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 542A |
| IMO # | 9299549 |
| Vessel Name | MSC JUDITH |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | CHATTOGRAM |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26092 K |
| Weight in KG | 26,092 KG |
| Quantity | 122 PKG |
| Volume | 62 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEKU6691372 |
| Commodity Description |
GARDEN BAGS - X FT HC = PKGS GARDE N BA GS. HK SEWN, SELV/HD MOUTH, FLAT BALE, P CS/ UNSTITCHED BUNDLE, PACKING PCS/BALE, EACH BALE AND PALLET PACKED WITH IRO N STRAP S. BALES X PCS INCH X INCH/ . OZS/ INCH, BS/PLTS = PLTS GARDE N BAGS HK SEWN, SELV/HD MOUTH, FLAT BALE, |
| Shipper Name | MADINA JUTE INDUSTRIES LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 9/G MOTIJHEEL C/A |
| Address Line 2 | DHAKA 1000 BANGLADESH |
| Consignee Name | HENRY W.PEABODY & CO. INC |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 301 200 BROADWAY |
| Address Line 2 | LYNNFIELD MA 01940 UNITED STATES |
| Notify Party Name | HENRY W.PEABODY & CO. INC |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 301 200 BROADWAY |
| Address Line 2 | LYNNFIELD MA 01940 UNITED STATES |
| Notify Party Name | OEC GROUP NEW YORK |
|---|---|
| Address Line 1 | 133 33 BROOKVILLE BLVD ONE CROSS IS |
| Address Line 2 | ROSEDALE NY 11422 UNITED STATES |
| Container Number | SEKU6691372 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX39055246 |
| Seal Number 1 | FX39055246 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GARDEN BAGS - X FT HC = PKGS GARDE N BA GS. HK SEWN, SELV/HD MOUTH, FLAT BALE, P CS/ UNSTITCHED BUNDLE, PACKING PCS/BALE, EACH BALE AND PALLET PACKED WITH IRO N STRAP S. BALES X PCS INCH X INCH/ . OZS/ INCH, BS/PLTS = PLTS GARDE N BAGS HK SEWN, SELV/HD MOUTH, FLAT BALE, |
| Additional Cargo 1 | PCS/UNSTITCHED B UNDLE, PACKING PCS/BA L E WITH IRON STRAPS. BALES X PCS INCH X INCH/ OZS/ INCH, FL OOR LOADED ALL NEW MATER IALS INCLUDING BALE COVER. . CONTRACT NO. P- D ATED. . . E XP NO . / / DATED . . . INVOICE NO. MJIL/ / - DATED: . . |
| Marks and Numbers 1 | PRODUCTS OF BANGL ADESH MJHP 5138 H.BAGS 26 INCHX 14 INCH/8.9 OZS 1000 PCS 3 BALE S/PAL LET PALLET NOS 01 - 36 PRODU CTS OF BANGLADE SH MJHP 5138 H.BA GS 24 INCH X 14 I NCH/7 OZ S 1000 P CS BALE NOS 37 - 122 SAME SAME SAME |
| Marks and Numbers 2 | SAME SAME SAME SAME SAME SAME SAME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| 630510 | 00521840 | 0000026092 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 223 | 2025-11-18 |
| Charleston, South Carolina | 82 | 2025-11-21 |
| Los Angeles, California | 44 | 2025-06-27 |
| Savannah, Georgia | 35 | 2022-12-30 |
| Tacoma, Washington | 34 | 2025-05-15 |
| Long Beach, California | 29 | 2025-03-05 |
| Norfolk, Virginia | 25 | 2024-12-21 |
| Seattle, Washington | 23 | 2025-11-20 |
| Houston, Texas | 15 | 2026-05-19 |
| Oakland, California | 9 | 2025-08-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Chittagong Bangladesh | 149 | 2019-09-17 |
| Colombo Sri Lanka | 148 | 2026-05-19 |
| Singapore Singapore | 88 | 2025-08-16 |
| Salalah Oman | 65 | 2021-03-01 |
| Mundra India | 18 | 2022-06-27 |
| Kajang Malaysia | 8 | 2025-04-02 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2024-09-11 |
| Pusan South Korea | 6 | 2025-11-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 6 | 2024-04-16 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2023-02-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Madina Jute Industries Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | 9 G MOTIJHEEL C A,(3RD FLOOR) DHAKA 1000 BD | 2025-08-05 | 192 |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD | 9 G MOTIJHEEL C A DHAKA 1000 BANGLADESH | 2026-05-19 | 68 |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD | 2023-03-03 | 58 | |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD | 2021-02-22 | 56 | |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | 2021-02-16 | 36 | |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | 2022-12-12 | 23 | |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | 2021-02-18 | 17 | |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD | 2021-03-01 | 16 | |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | 2025-04-21 | 9 | |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | 2024-07-29 | 6 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Madina Jute Industries Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-04-26 | 1 | |
| 2017-08-10 | 1 | |
| 2017-07-28 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||