There are a total of 733 bills of lading on file for Monitor Manufacturing Division Of Americana Development, Inc between April 13th, 2013 and May 13th, 2026.
Of those 733 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 733 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 513 |
| Notify Party Records | 690 |
| First Shipment on File | Apr 13th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 77 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT, INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Monitor Manufacturing Division Of Americana Development, Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Monitor Manufacturing Division Of Americana Development, Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 9,786 | 179 |
| ZHEJIANG QINGDA RUBBER CO.,LTD | May 2026 | 1,279 | 117 |
| ZHEJIANG FENGCHI MECHANICAL CO. | May 2026 | 5,614 | 72 |
| YONGKANG YUEFEI WHEEL CO., LTD | Dec 2023 | 87 | 47 |
| KENDA RUBBER (CHINA) CO. LTD. | Nov 2025 | 6,556 | 44 |
| ZHEJIANG CHANGLUN INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 162 | 39 |
| QINGDAO QIHANG TYRE CO.,LTD. | May 2026 | 1,693 | 33 |
| KENDA RUBBER | May 2026 | 1,121 | 20 |
| QINGDAO TIANHAI RUBBER&PLASTIC PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 733 | 15 |
| VOSSEN MANUFACTURE | May 2026 | 3,800 | 13 |
| CHANGZHOU DRINTY AUTO PARTS CO.,LTD | Apr 2026 | 288 | 12 |
| WENLING YAODING MACHINE CO.,LTD. | Nov 2023 | 72 | 8 |
| SHANGHAI ANZOO AUTOPARTS INDUSTRY C | May 2026 | 44 | 8 |
| TSY AMERICA, INC. | May 2026 | 2,405 | 5 |
| NINGBO EVEROCEAN INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD | Sep 2025 | 2,296 | 4 |
| ZHEJIANG XINYI MACHINE CO.,LTD | Jan 2026 | 42 | 3 |
| JIANGSU CHENGTAI VEHICLE CO.,LTD | May 2026 | 587 | 3 |
| ZHEJIANG PDW INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 3,056 | 1 |
| JIAXING HENKO AUTO SPARE PARTS CO. | May 2026 | 730 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monitor Manufacturing Division Of Americana Development, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONIDEX DISTRIBUTION INT L INC. | May 2026 | 600 | 5 |
| MONIKA SMITH | Dec 2024 | 127 | 0 |
| MONIN INC | May 2026 | 583 | 6 |
| MONINI NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 1,755 | 17 |
| MONINI SPA | May 2026 | 931 | 12 |
| MONIP GROUP INC | May 2026 | 112 | 8 |
| MONIQUE | Jan 2025 | 103 | 0 |
| MONIQUE HUGHES | Mar 2025 | 110 | 0 |
| MONITEX INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 218 | 6 |
| MONITILLO MARMI SRL | May 2026 | 118 | 10 |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 9,786 | 243 |
| MONKEYPOD INC | May 2026 | 80 | 31 |
| MONKS INTERNATIONAL | May 2025 | 226 | 0 |
| MONLIZ - PRODUTOS ALIMENTARES MONDE | May 2026 | 233 | 21 |
| MONLIZ ESPANA SLU | May 2026 | 161 | 25 |
| MONLIZ-ZONA INDUSTRIAL DE ALPIARCA | Feb 2024 | 101 | 0 |
| MONMAY APPAREL & ACCESSORIES, LLC | Jun 2025 | 262 | 0 |
| MONNARD SPEDITION GMBH | May 2026 | 2,526 | 51 |
| MONNET DECOLLETAGE | May 2026 | 147 | 2 |
| MONNEX KOREA COMPANY | May 2026 | 355 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | YMJAE240173313 | 031E | In-bond Automated | YMJA | 9806043 | ONE AQUILA | 2026-04-25 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 820 PCS | 10,225 KG | House to House | QINGDAO QIHANG TYRE | MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELO... | NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER OF A KIND USED CHINESE ATV TIRES FREIGHT COLLECT PO | |
| 2026-04-27 | YMJAE237052657 | 031E | In-bond Automated | YMJA | 9806043 | ONE AQUILA | 2026-04-25 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 832 PKG | 15,229 KG | House to House | KENDA RUBBER | MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELO... | OTHER(OTHER)(NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER.) LAWNMOWER TIRES H.S.CODE NO SBAGLEYMONITORMANUFACTURING.COM ISFMONITORMANUFACTURING... | |
| 2026-04-18 | YMJAE240173248 | 049E | In-bond Automated | YMJA | 9708459 | YM WELCOME | 2026-04-16 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 820 PCS | 9,910 KG | House to House | QINGDAO QIHANG TYRE | MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELO... | NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER OF A KIND USED CHINESE ATV TIRES FREIGHT COLLECT PO | |
| 2026-04-11 | YMJAE240172961 | 018E | In-bond Automated | YMJA | 9792709 | YM TRILLION | 2026-04-09 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 820 PCS | 10,225 KG | House to House | QINGDAO QIHANG TYRE | MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELO... | NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER OF A KIND USED CHINESE ATV TIRES FREIGHT COLLECT PO | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | YMJAE237052659 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 225973 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | YMJA |
| Voyage # | 004E |
| IMO # | 9975650 |
| Vessel Name | ONE SPRINTER |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13367 KG |
| Weight in KG | 13,367 KG |
| Quantity | 788 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TEMU8782827 |
| Commodity Description |
OTHER(OTHER)(NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER.) LAWNMOWER TIRES H.S.CODE NO 4011908010 SBAGLEYMONITORMANUFACTURING.COM ISFMONITORMANUFACTURING.COM |
| Shipper Name | KENDA RUBBER (CHINA) CO. LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.2 KUNJIA ROAD DEVELOPMENT AREA |
| Address Line 2 | KUNSHAN JIANGSU CHINA |
| Address Line 3 | TEL86-512-57614172-4 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | FAX86-512-57614171 |
| Consignee Name | MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA |
|---|---|
| Address Line 1 | DEVELOPMENT INC. |
| Address Line 2 | 1450 WEST AVE.CARTERSVILLE GA 30120 |
| Address Line 3 | U.S.A. TEL678-605-9450 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | FAX678-605-9451 |
| Notify Party Name | MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF |
|---|---|
| Address Line 1 | AMERICANA DEVELOPMENT INC |
| Address Line 2 | 1450 WEST AVENUE CARTERSVILLE GA |
| Address Line 3 | 30120 TEL770-316-9907 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | ATTNSHEILA BAGLEY |
| Container Number | TEMU8782827 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV864413 |
| Seal Number 1 | YMAV864413 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | OTHER(OTHER)(NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER.) LAWNMOWER TIRES H.S.CODE NO 4011908010 SBAGLEYMONITORMANUFACTURING.COM ISFMONITORMANUFACTURING.COM |
| Marks and Numbers 1 | MONITOR (ADI) PEWAUKEE, WI MADE IN CHINA PO41237-3/41257-3/ 41337-1/41343-4/4136 0-1 PKG NO1-788 // // |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 401190 | 00267343 | 0000013367 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 571 | 2026-01-21 |
| Tacoma, Washington | 66 | 2025-12-12 |
| Norfolk, Virginia | 53 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 20 | 2026-03-03 |
| Charleston, South Carolina | 14 | 2025-09-23 |
| Long Beach, California | 5 | 2025-10-11 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2023-03-17 |
| Wilmington, North Carolina | 1 | 2023-11-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 486 | 2025-12-12 |
| Qingdao China (Mainland) | 95 | 2025-12-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 79 | 2026-05-04 |
| Pusan South Korea | 40 | 2026-05-15 |
| Laem Chabang Thailand | 13 | 2023-08-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2026-01-21 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2025-08-30 |
| Colon Panama | 4 | 2023-12-21 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2022-11-14 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2025-12-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Monitor Manufacturing Division Of Americana Development, Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT, INC | 1450 WEST AVENUE CARTERSVILLE ,GA 30120 | 2026-01-21 | 220 |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT, INC | 1450 WEST AVENUE CARTERSVILLE, GA 30120 US | 2026-03-03 | 9 |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT, INC | 2025-10-11 | 6 | |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT,INC | 2023-11-15 | 110 | |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF | 2022-06-25 | 92 | |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT INC | 2026-05-15 | 67 | |
| MONITOR MFG DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT INC | 2023-10-11 | 66 | |
| MONITOR MFG DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT INC | 2023-10-11 | 38 | |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELO PMENT,INC | 2022-05-12 | 21 | |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT INC | 2022-02-24 | 19 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Monitor Manufacturing Division Of Americana Development, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 565 | |
| 2023-10-11 | 38 | |
| 2023-08-14 | 13 | |
| 2022-11-14 | 2 | |
| 2021-10-05 | 1 | |
| 2021-03-11 | 18 | |
| 2017-02-17 | 1 | |
| 2015-12-08 | 4 | |
| 2015-12-08 | 1 | |
| 2013-05-27 | 3 |
Below are the top 5 email addresses on file for Monitor Manufacturing Division Of Americana Development, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-05-12 | 2 | |
| 2022-03-25 | 1 | |
| 2022-02-11 | 6 | |
| 2021-11-03 | 4 | |
| 2017-05-13 | 5 |