There are a total of 9,786 bills of lading on file for Monitor MFG. DIV Of Americana Development Inc. between October 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 9,786 bills of lading, 78 were within the past 30 days and 243 were within the past 90 days.
| Total Records | 9,786 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 9,693 |
| Notify Party Records | 6,169 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 78 |
| Records in Last 90 Days | 243 |
| Records in the Past Year | 876 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Monitor MFG. DIV Of Americana Development Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Monitor MFG. DIV Of Americana Development Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KENDA RUBBER (VIETNAM) CO., LTD. | May 2026 | 9,271 | 608 |
| ZHEJIANG FENGCHI MECHANICAL CO. | May 2026 | 5,614 | 506 |
| JIANGSU CHENGTAI VEHICLE CO.,LTD | May 2026 | 587 | 478 |
| KENDA RUBBER IND. CO. LTD. | Apr 2026 | 8,261 | 429 |
| ZHEJIANG QINGDA RUBBER CO.,LTD | May 2026 | 1,279 | 375 |
| KENDA RUBBER (CHINA) CO. LTD. | Nov 2025 | 6,556 | 284 |
| ZHEJIANG JINFEI KAIDA WHEEL CO.,LTD | May 2026 | 5,466 | 177 |
| KENDA RUBBER | May 2026 | 1,121 | 174 |
| KENDA RUBBER(TIANJIN)CO. LTD. | May 2026 | 1,360 | 155 |
| VOSSEN MANUFACTURE | May 2026 | 3,800 | 140 |
| JIAXING HENKO AUTO SPARE PARTS CO. | May 2026 | 730 | 72 |
| QINGDAO TIANHAI RUBBER&PLASTIC PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 733 | 51 |
| QINGDAO QIHANG TYRE CO.,LTD. | May 2026 | 1,693 | 44 |
| TSY AMERICA, INC. | May 2026 | 2,405 | 31 |
| ZHEJIANG KANGSHUAI IMP AND EXP CO. | Jan 2026 | 572 | 27 |
| PANAN XINLUN INDUSTRY & TRADE CO.,LTD | May 2026 | 27 | 24 |
| CHANGZHOU DRINTY AUTO PARTS CO.,LTD | Apr 2026 | 288 | 24 |
| SHANGHAI ANZOO AUTOPARTS INDUSTRY C | May 2026 | 44 | 14 |
| CHANGZHOU WUJIN HUTANG HONGSHENG | May 2026 | 134 | 8 |
| Nov 2025 | 7 | 7 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monitor MFG. DIV Of Americana Development Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONIKA SMITH | Dec 2024 | 127 | 0 |
| MONIN INC | May 2026 | 583 | 6 |
| MONINI NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 1,755 | 17 |
| MONINI SPA | May 2026 | 931 | 12 |
| MONIP GROUP INC | May 2026 | 112 | 8 |
| MONIQUE | Jan 2025 | 103 | 0 |
| MONIQUE HUGHES | Mar 2025 | 110 | 0 |
| MONITEX INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 218 | 6 |
| MONITILLO MARMI SRL | May 2026 | 118 | 10 |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT, INC | May 2026 | 733 | 16 |
| MONKEYPOD INC | May 2026 | 80 | 31 |
| MONKS INTERNATIONAL | May 2025 | 226 | 0 |
| MONLIZ - PRODUTOS ALIMENTARES MONDE | May 2026 | 233 | 21 |
| MONLIZ ESPANA SLU | May 2026 | 161 | 25 |
| MONLIZ-ZONA INDUSTRIAL DE ALPIARCA | Feb 2024 | 101 | 0 |
| MONMAY APPAREL & ACCESSORIES, LLC | Jun 2025 | 262 | 0 |
| MONNARD SPEDITION GMBH | May 2026 | 2,526 | 51 |
| MONNET DECOLLETAGE | May 2026 | 147 | 2 |
| MONNEX KOREA COMPANY | May 2026 | 355 | 2 |
| MONNEX PRECISION INC. | May 2026 | 1,201 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | EGLV143655906984 | 1262E | Regular Bill | EGLV | 9850824 | EVER FORE | 2026-05-27 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 83 PKG | 12,025 K | House to House | PANAN XINLUN INDUSTRY & TRADE | MONITOR MFG.DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | MONITOR MFG.DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | ALLOY WHEELS ALLOY WHEELS (HS 8708709100) @@XXXXXXX@MONITORMANUFACTURING.COM | |
| 2026-05-29 | EGLV140600764822 | 1262E | Regular Bill | EGLV | 9850824 | EVER FORE | 2026-05-27 | SAVANNAH, GEORGIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 461 PKG | 24,630 K | House to House | JIANGSU CHENGTAI VEHICLE | MONITOR MANUFACTURING DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT... | MONITOR MFG.DIV,OF AMERICANA DEVELOPMENT, INC. | LAWN MOWER RIM LAWN MOWER RIM LAWN MOWER RIM (HS CODE 87087099 ) 8X7-4-101.6-71.3-01 BUSHING (HS CODE 84339090 ) H0.94X0.425X11.... | |
| 2026-05-28 | YMJAE490405545 | 030E | Regular Bill | YMJA | 9757204 | ONE MONACO | 2026-05-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | VUNG TAU VIETNAM | 4,377 PKG | 62,079 KG | House to House | KENDA RUBBER | MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | MONITOR MANUFACTURING INC. | OTHER(OTHER)(NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER.) GOLF CAR TIRES-HERRINGBONE HTS CODE 4011901010 HIGH SPEED TRAILER TIRES HTS CODE 40... | |
| 2026-05-26 | EGLV050600293413 | 002E | Regular Bill | EGLV | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-25 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | LAEM CHABANG THAILAND | 4 PKG | 43,210 K | House to House | VOSSEN MANUFACTURE | MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | ALUMINIUM ALLOY WHEEL ALUMINIUM ALLOY WHEEL ALUMINIUM ALLOY WHEEL | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | EGLV143663732124 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1262E |
| IMO # | 9850824 |
| Vessel Name | EVER FORE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16865 K |
| Weight in KG | 16,865 KG |
| Quantity | 1168 PKG |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EITU9492815 |
| Commodity Description |
TURF LAWN TIRE TIRE HTS 4011.90.8010 TURF LAWN TIRE @@ATTN XXXXXXXXXXXXX @@@ATTN XXXXXXXXXXXXXXX @@@ISF@MONITORMANUFACTURING.COM |
| Shipper Name | ZHEJIANG QINGDA RUBBER CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 288 HUACHENG EAST RD. CHENGXI |
| Address Line 2 | NEW ZONE, YONGKANG,ZHEJIANG,CHINA, |
| Consignee Name | MONITOR MFG. DIV OF |
|---|---|
| Address Line 1 | AMERICANA DEVELOPMENT INC. |
| Address Line 2 | 1450 WEST AVENUE |
| Address Line 3 | CARTERSVILLE, GA 30120 |
| Address Line 4 | TEL:770-316-9907@@ |
| Notify Party Name | MONITOR MFG. DIV OF |
|---|---|
| Address Line 1 | AMERICANA DEVELOPMENT INC. |
| Address Line 2 | 1450 WEST AVENUE |
| Address Line 3 | CARTERSVILLE, GA 30120 |
| Address Line 4 | TEL:770-316-9907@@@ |
| Container Number | EITU9492815 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCEJX0755 |
| Seal Number 1 | EMCEJX0755 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TURF LAWN TIRE TIRE HTS 4011.90.8010 TURF LAWN TIRE @@ATTN XXXXXXXXXXXXX @@@ATTN XXXXXXXXXXXXXXX @@@ISF@MONITORMANUFACTURING.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 8,417 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 482 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 471 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 246 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 85 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 63 | 2026-04-11 |
| Newark, New Jersey | 15 | 2024-02-05 |
| Seattle, Washington | 4 | 2023-07-27 |
| New York, New York | 2 | 2015-04-21 |
| Portland, Oregon | 1 | 2022-11-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 2,585 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1,751 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 990 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 854 | 2025-05-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 725 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 690 | 2026-03-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 599 | 2026-05-04 |
| Vung Tau Vietnam | 549 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 370 | 2026-05-15 |
| Colon Panama | 144 | 2026-05-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Monitor MFG. DIV Of Americana Development Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 1450 WEST AVE. CARTERSVILLE,GA 30120 USA | 2026-05-21 | 3,386 |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 1450 WEST AVENUE CARTERSVILLE GA 30120 | 2026-05-19 | 627 |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 2026-01-31 | 134 | |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 2026-05-09 | 55 | |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 2026-04-23 | 53 | |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 2026-05-18 | 50 | |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 2026-05-02 | 44 | |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 2026-05-15 | 27 | |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 2026-03-03 | 7 | |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | 2025-11-14 | 4 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Monitor MFG. DIV Of Americana Development Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 6,493 | |
| 2026-05-23 | 3,410 | |
| 2026-05-18 | 131 | |
| 2026-05-02 | 69 | |
| 2026-03-24 | 944 | |
| 2022-12-02 | 1 | |
| 2022-04-09 | 11 | |
| 2022-03-15 | 3 | |
| 2022-02-24 | 3 | |
| 2022-01-17 | 5 |
Below are the top 10 email addresses on file for Monitor MFG. DIV Of Americana Development Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 892 | |
| 2026-05-05 | 500 | |
| 2025-12-25 | 1 | |
| 2025-01-28 | 1 | |
| 2023-05-05 | 2 | |
| 2023-04-20 | 1 | |
| 2022-07-12 | 1 | |
| 2022-07-12 | 1 | |
| 2022-02-24 | 1 | |
| 2021-10-11 | 4 |