There are a total of 80 bills of lading on file for Monkeypod Inc between July 22nd, 2025 and May 20th, 2026.
Of those 80 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 31 were within the past 90 days.
| Total Records | 80 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 80 |
| Notify Party Records | 11 |
| First Shipment on File | Jul 22nd, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 31 |
| Records in the Past Year | 80 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONKEYPOD INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Monkeypod Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Monkeypod Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN XIONGHAO PACKAGING PRODUCT | May 2026 | 79 | 57 |
| SOUKOU CO.LTD | May 2026 | 20 | 9 |
| DONGGUAN HONGXIN PACKAGING PRODUCTS | May 2026 | 34 | 7 |
| FOSHAN DONGFANG MEDICAL EQUIPMENT | May 2026 | 31 | 3 |
| SHENZHEN FEIFAN PACKAGING PRODUCTS | Apr 2026 | 57 | 2 |
| Apr 2026 | 1 | 1 | |
| DONGGUAN HONGZHAN PACKAGING PRODUCT | May 2026 | 17 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monkeypod Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONIN INC | May 2026 | 583 | 6 |
| MONINI NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 1,755 | 17 |
| MONINI SPA | May 2026 | 931 | 12 |
| MONIP GROUP INC | May 2026 | 112 | 8 |
| MONIQUE | Jan 2025 | 103 | 0 |
| MONIQUE HUGHES | Mar 2025 | 110 | 0 |
| MONITEX INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 218 | 6 |
| MONITILLO MARMI SRL | May 2026 | 118 | 10 |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT, INC | May 2026 | 733 | 16 |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 9,786 | 243 |
| MONKS INTERNATIONAL | May 2025 | 226 | 0 |
| MONLIZ - PRODUTOS ALIMENTARES MONDE | May 2026 | 233 | 21 |
| MONLIZ ESPANA SLU | May 2026 | 161 | 25 |
| MONLIZ-ZONA INDUSTRIAL DE ALPIARCA | Feb 2024 | 101 | 0 |
| MONMAY APPAREL & ACCESSORIES, LLC | Jun 2025 | 262 | 0 |
| MONNARD SPEDITION GMBH | May 2026 | 2,526 | 51 |
| MONNET DECOLLETAGE | May 2026 | 147 | 2 |
| MONNEX KOREA COMPANY | May 2026 | 355 | 2 |
| MONNEX PRECISION INC. | May 2026 | 1,201 | 20 |
| MONO AZUL SACIA | Jul 2025 | 386 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | HDMUOSAM78170500 | MOSJNET3034570 | 0254E | House Bill | MOSJ | 9952696 | ONE REASSURANCE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 672 CTN | 8,226 K | Pier to Pier | SOUKOU | MONKEYPOD INC | MONKEYPOD INC | HS CODE 4818.20 FACIAL TOWEL |
| 2026-05-20 | MATS4706433000 | TXSLCTSE2605060 | 131E | House Bill | TXSL | 9352406 | MATSON OAHU | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 878 CTN | 12,621 KG | Pier to Pier | DONGGUAN XIONGHAO PACKAGING PRODUCT | MONKEYPOD INC | SONIC SHIPPING INC. | EMPTY PACKING BOX PLASTIC PACKAGING BOX |
| 2026-05-13 | CMDUCHN3307687 | SKEMZG2604270092 | 0GVMI | House Bill | SKEM | 9348704 | CMA CGM FLORIDA | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 954 CTN | 13,766 KG | Pier to Pier | DONGGUAN XIONGHAO PACKAGING PRODUCT | MONKEYPOD INC | PLASTIC PACKAGING BAG 392321 PLASTIC PACKAGI NG BOX 3926.90 | |
| 2026-05-12 | MATS5505595000 | TXSLCTSE2604260 | 097E | House Bill | TXSL | 9719056 | DANIEL K. INOUYE | 2026-05-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 925 CTN | 13,358 KG | Pier to Pier | DONGGUAN XIONGHAO PACKAGING PRODUCT | MONKEYPOD INC | SONIC SHIPPING INC. | EMPTY PACKING BOX PLASTIC PACKAGING BOX |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32143688 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 18W |
| IMO # | 9954163 |
| Vessel Name | GANGES |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | YANTIAN (GD) |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 29348 LB |
| Weight in KG | 13,312 KG |
| Quantity | 755 CTN |
| Volume | 2295 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAIU4338533 |
| Commodity Description |
EMPTY PACKING BOX PLASTIC PACKAGING BOX |
| Consignee Name | MONKEYPOD INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 950 N CORNEJO WAY |
| Address Line 2 | AZUSA, CA 91702 |
| Address Line 3 | OP@SONIC-SHIPPING.COM |
| Address Line 4 | INFO@SONIC-SHIPPING.COM |
| Notify Party Name | DRT INTERNATIONAL LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 434 KEARNY AVE (SUITE # 236) |
| Address Line 2 | KEARNY NJ 07032 |
| Address Line 3 | OPS1@DRTINTLLOGS.COM |
| Address Line 4 | OCEANIMPORT@DRTINTLLOGS.COM |
| Container Number | CAIU4338533 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260269250 |
| Seal Number 1 | A4260269250 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | EMPTY PACKING BOX PLASTIC PACKAGING BOX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 44 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 34 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2026-05-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 63 | 2026-05-20 |
| Tokyo Japan | 9 | 2026-05-22 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2026-05-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2026-04-13 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-04-04 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2025-11-14 |
Below are the top 7 company names and addresses for Monkeypod Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONKEYPOD INC | 950 N CORNEJO WAY AZUSA, CA 91702 O P@SONIC-SHIPPING.COM INFO@SONIC-SHI PPING.COM | 2026-05-20 | 33 |
| MONKEYPOD INC | 950 N CORNEJO WAY AZUSA, CA 91702 | 2026-04-23 | 32 |
| MONKEYPOD INC | 2026-05-22 | 8 | |
| MONKEYPOD INC | 2026-05-13 | 3 | |
| MONKEYPOD INC | 2026-05-09 | 2 | |
| MONKEYPOD INC | 2025-11-07 | 1 | |
| MONKEYPOD INC. | 2025-11-12 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||