There are a total of 2,526 bills of lading on file for Monnard Spedition GMBH between October 19th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 2,526 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 51 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,526 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,702 |
| Consignee Records | 8 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 51 |
| Records in the Past Year | 314 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONNARD SPEDITION GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Monnard Spedition GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Monnard Spedition GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MONFREIGHT INC. | May 2026 | 3,839 | 1,053 |
| WILLIAM B SKINNER INC | May 2026 | 18,694 | 154 |
| BRUZZONE SHIPPING, INC. | May 2026 | 139,777 | 117 |
| ALLSTATES WORLD CARGO | May 2026 | 5,409 | 82 |
| ITC INTERNATIONAL | May 2026 | 910 | 44 |
| XPO GLOBAL LOGISTICS | Feb 2024 | 9,738 | 33 |
| SCOULAR GLOBAL SHIPPING | May 2026 | 444 | 9 |
| NGL NAVIGATOR GLOBAL LOGISTICS GMBH | May 2026 | 4,429 | 9 |
| CTC LOGISTICS (ATLANTA) INC. | Jan 2023 | 21 | 9 |
| HDS FREIGHT SERVICES | May 2026 | 2,899 | 6 |
| ALL WAYS INTERNATIONAL SHIPPING | May 2026 | 194,176 | 5 |
| KRONOZ INTERNACIONAL INC | May 2026 | 8,153 | 4 |
| CASTLE SHIPPING LINES, INC. | May 2026 | 1,975 | 4 |
| WINDMOELLER AND HOELSCHER CORPORATI | May 2026 | 17 | 3 |
| STEDER GROUP USA INC | May 2026 | 1,506 | 3 |
| CTC LOGISTICS (L.A.) INC. | May 2026 | 35,556 | 3 |
| WINDMOELLER & HOELSCHER KG | May 2026 | 1,559 | 2 |
| WAJAX | May 2026 | 387 | 2 |
| RXO FREIGHT FORWARDING, INC. | May 2026 | 6,858 | 2 |
| RXO | May 2026 | 1,658 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monnard Spedition GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONITEX INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 218 | 6 |
| MONITILLO MARMI SRL | May 2026 | 118 | 10 |
| MONITOR MANUFACTURING DIVISION OF AMERICANA DEVELOPMENT, INC | May 2026 | 733 | 16 |
| MONITOR MFG. DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 9,786 | 243 |
| MONKEYPOD INC | May 2026 | 80 | 31 |
| MONKS INTERNATIONAL | May 2025 | 226 | 0 |
| MONLIZ - PRODUTOS ALIMENTARES MONDE | May 2026 | 233 | 21 |
| MONLIZ ESPANA SLU | May 2026 | 161 | 25 |
| MONLIZ-ZONA INDUSTRIAL DE ALPIARCA | Feb 2024 | 101 | 0 |
| MONMAY APPAREL & ACCESSORIES, LLC | Jun 2025 | 262 | 0 |
| MONNET DECOLLETAGE | May 2026 | 147 | 2 |
| MONNEX KOREA COMPANY | May 2026 | 355 | 2 |
| MONNEX PRECISION INC. | May 2026 | 1,201 | 20 |
| MONO AZUL SACIA | Jul 2025 | 386 | 0 |
| MONO AZUL SOCIEDAD ANONIMA | Jun 2025 | 871 | 0 |
| MONO INDUSTRY CO. LTD. | May 2026 | 116 | 9 |
| MONO SERRA GROUP | May 2026 | 159 | 17 |
| MONOCACY TRADING GROUP, LLC | Nov 2024 | 259 | 0 |
| MONOCEROS TECHNOLOGY INC | Feb 2026 | 557 | 0 |
| MONOCIBEC | Apr 2026 | 1,383 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | YMJAT650099576 | 089W | Master Bill | YMJA | 9395147 | ONE HAMMERSMITH | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 11 PKG | 2,870 KG | House to House | MONNARD SPEDITION GMBH | WILLIAM B. SKINNER INC. | WILLIAM B. SKINNER INC. | ARTICLES OF PLASTICS NESOI RIPLATES HS CODE 39269097 SHIPPED ON BOARD FREIGHT PREPAID US-THC INCLUDED IN OCEAN FREIGHT EXPRESS B... | |
| 2026-05-25 | OOLU2324123880 | 089W | Master Bill | OOLU | 9395147 | ONE HAMMERSMITH | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 32 PKG | 47,477 KG | House to House | MONNARD SPEDITION GMBH | MONFREIGHT INC | MONFREIGHT INC | OPTIMEX II 5 /2200 H.S.CODE: 84778099 | |
| 2026-05-25 | HLCUHAM2604BGRM0 | 618W | Master Bill | HLCU | 9235579 | MAERSK GARONNE | 2026-05-23 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 8 PCS | 27,175 K | House to House | MONNARD SPEDITION GMBH | MONFREIGHT INC. | MONFREIGHT INC. | BAG MAKING MACHINE SFB-WPP WOVEN PP TUBER + BBG BLOCK BOTTOMER INLINE (DISMANTLED) COMPLETE WITH ACCESSORIES MACHINE FRAME BBG /... | |
| 2026-05-20 | YMJAT650099594 | 075W | Master BOL w/in-bond | YMJA | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-19 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 4 PKG | 3,401 KG | House to House | MONNARD SPEDITION GMBH | MONFREIGHT INC. | MONFREIGHT INC. | BENDNG FOLDNG ETC MACH FOR WORK MET N NMCAL C EXHIBITION GOODS CONSISTING OF TURNTABLE, DISPLAY STAND, STRAIGHTENING AND CUTTING... | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | ACLUSA01270141 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | ACLU |
| Voyage # | ATE68 |
| IMO # | 9670597 |
| Vessel Name | ATLANTIC SEA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | 42876 |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3350 K |
| Weight in KG | 3,350 KG |
| Quantity | 1 PCS |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9827302 |
| Commodity Description |
BB PACKAGING LINE STRETCHPACKER SBP 7-75 COMPLETE WITH ACCESSORIES CONSISTING OFSTRETCHPACKER / TRANSFORMER ACCESSORIES H.S.CODE 84224000 HTS 84224000 |
| Shipper Name | MONNARD SPEDITION GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | EDUARD SULING STRASSE |
| Address Line 3 | BREMEN 28217 DE |
| Consignee Name | MONFREIGHT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ANDOVER STREET |
| Address Line 2 | SUITE 218 |
| Address Line 3 | DANVERS MA 01923 US |
| Notify Party Name | MONFREIGHT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ANDOVER STREET |
| Address Line 2 | SUITE 218 |
| Address Line 3 | DANVERS MA 01923 US |
| Container Number | ACLU9827302 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0490070 |
| Seal Number 1 | 0490070 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BB PACKAGING LINE STRETCHPACKER SBP 7-75 COMPLETE WITH ACCESSORIES CONSISTING OFSTRETCHPACKER / TRANSFORMER ACCESSORIES H.S.CODE 84224000 HTS 84224000 |
| Marks and Numbers 1 | ORDER# 283236 . . . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 842240 | 00006700 | 0000003350 K |
| 842240 | 00006700 | 0000003350 K |
| 842240 | 00006700 | 0000003350 K |
| 842240 | 00006700 | 0000003350 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 728 | 2026-05-15 |
| Baltimore, Maryland | 460 | 2026-04-22 |
| Charleston, South Carolina | 377 | 2026-04-18 |
| Houston, Texas | 339 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 245 | 2026-05-18 |
| Norfolk, Virginia | 101 | 2026-05-20 |
| Portland, Maine | 92 | 2025-10-18 |
| Miami, Florida | 45 | 2026-04-15 |
| Port Everglades, Florida | 30 | 2025-03-10 |
| Los Angeles, California | 26 | 2026-04-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 1,084 | 2026-05-01 |
| Bremerhaven Germany | 820 | 2026-05-20 |
| Rotterdam Netherlands | 275 | 2026-03-28 |
| Anvers Belgium | 186 | 2026-04-10 |
| Reykjavik Iceland | 92 | 2025-10-18 |
| Wilhelmshaven Germany | 11 | 2025-08-02 |
| Genoa Italy | 7 | 2025-10-11 |
| Veracruz Mexico | 7 | 2023-10-25 |
| Tampico Mexico | 6 | 2026-03-21 |
| Tangier Morocco | 4 | 2026-01-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Monnard Spedition GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONNARD SPEDITION GMBH | EDUARD-SULING-STRASSE 13 BREMEN HB 28217 GERMANY | 2026-05-20 | 587 |
| MONNARD SPEDITION GMBH | EDUARD-SULING-STRASSE 13 BREMEN HB GERMANY 3378911 | 2026-04-03 | 252 |
| MONNARD SPEDITION GMBH | 2025-07-07 | 249 | |
| MONNARD SPEDITION GMBH | 2025-10-18 | 93 | |
| MONNARD SPEDITION GMBH | 2025-12-19 | 63 | |
| MONNARD SPEDITION GMBH | 2026-05-01 | 53 | |
| MONNARD SPEDITION GMBH | 2026-05-18 | 42 | |
| MONNARD SPEDITION GMBH | 2026-05-18 | 42 | |
| MONNARD SPEDITION GMBH | 2026-03-05 | 34 | |
| MONNARD SPEDITION GMBH | 2026-03-05 | 34 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Monnard Spedition GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 35 | |
| 2026-03-21 | 1 | |
| 2026-02-24 | 1 | |
| 2026-02-10 | 4 | |
| 2026-01-10 | 1 | |
| 2025-12-29 | 3 | |
| 2025-12-22 | 10 | |
| 2025-11-11 | 1 | |
| 2025-10-20 | 1 | |
| 2025-10-20 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Monnard Spedition GMBH.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 123 | |
| 2026-05-18 | 35 | |
| 2026-02-24 | 1 | |
| 2025-12-29 | 3 | |
| 2025-12-22 | 10 | |
| 2025-11-11 | 1 | |
| 2025-10-20 | 1 | |
| 2025-10-04 | 1 | |
| 2025-08-20 | 1 | |
| 2025-07-28 | 1 |