There are a total of 586 bills of lading on file for Nanjing VIsion Trading Co., Ltd between November 6th, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 586 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 586 |
|---|---|
| Shipper Records | 586 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 5 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANJING VISION TRADING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Nanjing VIsion Trading Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Nanjing VIsion Trading Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VISION GLOBAL TECHNOLOGY INC. | May 2026 | 825 | 17 |
| VISION WHEEL,INC. | May 2026 | 9,892 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nanjing VIsion Trading Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANJING TONGHUA IMPORT AND EXPORT C | Sep 2025 | 290 | 0 |
| NANJING TOPSUN RACKING MANUFACTURIN | Apr 2026 | 1,808 | 7 |
| NANJING TOUA HARDWARE TOOLS CO. | Jan 2026 | 168 | 0 |
| NANJING TOUA MECHANICAL AND ELECTRI | May 2026 | 81 | 27 |
| NANJING UNI-POWER IMP & EXP CORP | May 2026 | 280 | 5 |
| NANJING URGO LOGISTICS EQUIPMENT CO | Feb 2026 | 133 | 0 |
| NANJING USA INTERNATIONAL TRADING C | May 2026 | 2,327 | 109 |
| NANJING USA INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD | Aug 2020 | 720 | 0 |
| NANJING VANGUARD INDUSTRIAL TRADE C | May 2026 | 303 | 36 |
| NANJING VICTORTEX CO. LTD | Jul 2025 | 122 | 0 |
| NANJING WASIN FUJIKURA OPTICAL COM | Sep 2024 | 258 | 0 |
| NANJING WEBEST HARDWARE CO.,LTD. | May 2026 | 833 | 11 |
| NANJING WEIFENG MECHANICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 175 | 6 |
| NANJING WELBOW METALS CO., LTD | May 2026 | 2,276 | 63 |
| NANJING WETEX CO.,LIMITED | May 2026 | 542 | 2 |
| NANJING WINLAND HOME BUILDINGS CO. | Feb 2024 | 122 | 0 |
| NANJING WINPAX GLOBAL SHIPPING CO. | Apr 2025 | 139 | 0 |
| NANJING WINSTAR TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 96 | 4 |
| NANJING XINGAO TRADING COMPANY LIMI | Jun 2022 | 164 | 0 |
| NANJING XINGWEN E-COMMERCE | May 2026 | 342 | 197 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | YMJAW237289264 | IEXISMASHW021004 | 025E | House Bill | IEXI | 9757216 | YM WISDOM | 2026-03-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 53 PKG | 7,883 KG | House to House | NANJING VISION TRADING | VISION GLOBAL TECHNOLOGY INC. | AUTO PARTS RADIATOR AUTO PARTS RADIATOR-OUTLE T TUBE PARKING BRAKE LEVER ASSY | |
| 2026-02-18 | YMJAW237284055 | IEXISMASHW011008 | 029E | House Bill | IEXI | 9820910 | YM WONDERLAND | 2026-02-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 24 PKG | 6,009 KG | Container Yard | NANJING VISION TRADING | VISION GLOBAL TECHNOLOGY INC. | PARKING BRAKE LEVER ASSY PARKING BRAKE | |
| 2022-01-08 | HDMUSHAZ17229200 | CFIESPWG2112037 | 021E | House Bill | CFIE | 9725134 | HYUNDAI JUPITER | 2022-01-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 52 PKG | 6,618 K | Pier to Pier | NANJING VISION TRADING CO.,LTD | VISION GLOBAL TECHNOLOGY INC | VISION GLOBAL TECHNOLOGY INC | AUTO PARTS RADIATOR |
| 2021-12-22 | WHLC027B678588 | SMMBSSHA5630229 | E064 | House Bill | SMMB | 9457658 | WAN HAI 516 | 2021-10-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 45 PKG | 5,772 KG | NANJING VISION TRADING CO.,LTD. | VISION GLOBAL TECHNOLOGY INC. | AUTO PARTS RADIATOR | ||
| Run Date | 2026-04-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-08 |
| Trade Update Date | 2026-03-12 |
| Master BOL # | YMJAW237298192 |
|---|---|
| House BOL # | IEXISMASHW031002 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | IEXI |
| Voyage # | 044E |
| IMO # | 9689615 |
| Vessel Name | ONE MANHATTAN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4549 KG |
| Weight in KG | 4,549 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BEAU2484391 |
| Commodity Description |
PARKING BRAKE LEVER ASSY |
| Shipper Name | NANJING VISION TRADING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM2301,#8 BUILDING,WESTSIDE OF WAND |
| Address Line 2 | A PLAZA#218 JIQING MEN ROAD,NANJING |
| Address Line 3 | ,CHINA,NANJING,CN |
| Consignee Name | VISION GLOBAL TECHNOLOGY INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3512 6TH AVE.S.E, DECATUR,AL 35603, |
| Address Line 2 | USA,DECATUR, ,US |
| Container Number | BEAU2484391 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV864448 |
| Seal Number 1 | YMAV864448 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PARKING BRAKE LEVER ASSY |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 309 | 2021-10-01 |
| Long Beach, California | 275 | 2026-05-18 |
| Mobile, Alabama | 2 | 2014-06-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xingang China (Mainland) | 233 | 2020-02-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 154 | 2026-05-18 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 127 | 2016-03-25 |
| Pusan South Korea | 45 | 2020-11-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 16 | 2020-09-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 11 | 2021-05-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nanjing VIsion Trading Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANJING VISION TRADING CO., LTD | ROOM 2301, #8 BUILDING, WEST SIDE O NANJING,NANJING,CN | 2020-04-25 | 154 |
| NANJING VISION TRADING CO.,LTD. | 206 HAIYING BUSINESS BUILDING 20# BANSHANYUAN,HOUZAIMEN NANJING,,CN | 2020-09-09 | 144 |
| NANJING VISION TRADING CO. LTD | 2019-03-28 | 118 | |
| NANJING VISION TRADING CO.,LTD | 2020-08-07 | 72 | |
| NANJING VISION TRADING CO.,LTD | 2021-10-04 | 52 | |
| NANJING VISION TRADING CO., LTD | 2020-04-15 | 8 | |
| NANJING VISION TRADING CO. LTD | 2014-10-07 | 6 | |
| NANJING VISION TRADING | 2026-05-18 | 5 | |
| NANJING VISION TRADING CO.,LTD | 2022-01-08 | 4 | |
| NANJING VISION TRADING CO.,LTD | 2021-01-28 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Nanjing VIsion Trading Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-03-28 | 118 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||