There are a total of 2,276 bills of lading on file for Nanjing Welbow Metals Co., Ltd between April 1st, 2013 and May 16th, 2026.
Of those 2,276 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 63 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,276 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,486 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 4 |
| First Shipment on File | Apr 1st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 63 |
| Records in the Past Year | 244 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANJING WELBOW METALS CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Nanjing Welbow Metals Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Nanjing Welbow Metals Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZF RESTRAINTS US INC | May 2026 | 5,441 | 738 |
| NEXTEER AUTOMOTIVE CORPORATION | May 2026 | 15,585 | 118 |
| TRW | May 2026 | 2,131 | 98 |
| PHONIX GLOBAL HOLDINGS,INC | May 2026 | 205 | 98 |
| PROTRANS INTERNATIONAL | May 2026 | 6,140 | 39 |
| ZF - PROTRANS | Jan 2025 | 34 | 32 |
| NEXTEER STEERING SERVICES SOLUTIONS | Feb 2025 | 284 | 15 |
| ELKEM METAL CANADA INC. | May 2026 | 525 | 10 |
| MEXICAN BRANCH OF NEXTEER AUTO.LUX. | May 2026 | 23 | 6 |
| TOC LOGISTICS INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 85,965 | 3 |
| NEXTEER | May 2026 | 849 | 3 |
| MATERION ADVANCED CHEMICALS | Apr 2026 | 190 | 3 |
| VISTEON CORPORATION | May 2026 | 5,249 | 1 |
| S&A ALLOYS, INC. | Dec 2022 | 60 | 1 |
| PRIME WHEEL CORP. | May 2026 | 14,729 | 1 |
| PHOENIX GLOBAL HOLDINGS, INC. | Mar 2026 | 20 | 1 |
| DANA COMMERCIAL VEHICLE PRODUCTS | May 2026 | 5,414 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nanjing Welbow Metals Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANJING UNI-POWER IMP & EXP CORP | May 2026 | 280 | 5 |
| NANJING URGO LOGISTICS EQUIPMENT CO | Feb 2026 | 133 | 0 |
| NANJING USA INTERNATIONAL TRADING C | May 2026 | 2,327 | 109 |
| NANJING USA INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD | Aug 2020 | 720 | 0 |
| NANJING VANGUARD INDUSTRIAL TRADE C | May 2026 | 303 | 36 |
| NANJING VICTORTEX CO. LTD | Jul 2025 | 122 | 0 |
| NANJING VISION TRADING CO., LTD | May 2026 | 586 | 4 |
| NANJING WASIN FUJIKURA OPTICAL COM | Sep 2024 | 258 | 0 |
| NANJING WEBEST HARDWARE CO.,LTD. | May 2026 | 833 | 11 |
| NANJING WEIFENG MECHANICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 175 | 6 |
| NANJING WETEX CO.,LIMITED | May 2026 | 542 | 2 |
| NANJING WINLAND HOME BUILDINGS CO. | Feb 2024 | 122 | 0 |
| NANJING WINPAX GLOBAL SHIPPING CO. | Apr 2025 | 139 | 0 |
| NANJING WINSTAR TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 96 | 4 |
| NANJING XINGAO TRADING COMPANY LIMI | Jun 2022 | 164 | 0 |
| NANJING XINGWEN E-COMMERCE | May 2026 | 342 | 197 |
| NANJING XINRUIQI INTERNATIONAL TRAD | May 2026 | 576 | 10 |
| NANJING XINYE MACHINERY INTERNATION | Oct 2025 | 214 | 0 |
| NANJING XIONGNING IMPORT AND EXPORT | Jul 2024 | 697 | 0 |
| NANJING XUEWEI ARTS AND CRAFTS IMPO | Aug 2024 | 380 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU269484172 | SMMBSSHA7451794 | 618E | House Bill | SMMB | 9359002 | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 76 PKG | 37,662 KG | Container Yard | NANJING WELBOW METALS | PHONIX GLOBAL HOLDINGS,INC | BULK MG SHEET AND THE ALLOY TYPE AM60B | |
| 2026-05-27 | MATS6136757000 | BWLESHA69889239 | 255E | House Bill | BWLE | 9244130 | MANUKAI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 39 PKG | 6,678 KG | Pier to Pier | NANJING WELBOW METALS | ZF RESTRAINTS US INC | ZF RESTRAINTS US INC | PACCAR ARMATURE ASSY,LUCID ARMATURE,RIVIAN AR MATURE |
| 2026-05-25 | HLCUNK2260449588 | BWLESHA69742878 | 617E | House Bill | BWLE | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 49 PKG | 9,917 KG | Container Yard | NANJING WELBOW METALS | TRW | PACCAR ARMATURE ASSYRIVIAN ARMATURE | |
| 2026-05-25 | ONEYTS6TF1082700 | BWLETSN69817906 | 019E | House Bill | BWLE | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 17 PKG | 17,060 KG | Container Yard | NANJING WELBOW METALS | ZF RESTRAINTS US INC | ZF RESTRAINTS US INC | MAGESIUM ALLOY INGOT |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | HLCUNK2260451360 |
|---|---|
| House BOL # | BWLESHA69848651 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9359002 |
| Vessel Name | GERNER MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5942 KG |
| Weight in KG | 5,942 KG |
| Quantity | 31 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAIU8984845 |
| Commodity Description |
PACCAR ARMATURE ASSYRIVIAN ARMATURE |
| Shipper Name | NANJING WELBOW METALS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 11, KAIPING ROAD, DONATING SUBD |
| Address Line 2 | ISTRICT |
| City | LISHUI NANJING |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LIVJR@RSM.COM.CN |
| Shipper Name | NANJING WELBOW METALS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 11, KAIPING ROAD, DONATING SUBD |
| Address Line 2 | ISTRICT |
| City | LISHUI NANJING |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +862557234888 |
| Consignee Name | TRW C/O INTERLOAD FORWARDING |
|---|---|
| Address Line 1 | 9780 PLAZA CIR |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79927 |
| Country Code | US |
| Contact Name | LUIS CHAVEZ |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15862432683 |
| Consignee Name | TRW C/O INTERLOAD FORWARDING |
|---|---|
| Address Line 1 | 9780 PLAZA CIR |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79927 |
| Country Code | US |
| Contact Name | LUIS CHAVEZ |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LUIS.CHAVEZ@ZF.COM |
| Container Number | CAIU8984845 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6277319 |
| Seal Number 1 | HLK6277319 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PACCAR ARMATURE ASSYRIVIAN ARMATURE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 870894 | 00000000 | 0000005942 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,148 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 1,004 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 65 | 2025-09-17 |
| Seattle, Washington | 24 | 2025-02-03 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2025-04-07 |
| New York, New York | 7 | 2024-07-16 |
| Baltimore, Maryland | 4 | 2022-12-28 |
| Oakland, California | 4 | 2022-02-07 |
| Vancouver, Washington | 4 | 2020-12-09 |
| Houston, Texas | 2 | 2025-04-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,795 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 235 | 2026-05-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 77 | 2024-10-04 |
| Xingang China (Mainland) | 68 | 2020-05-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 48 | 2025-01-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 30 | 2024-06-03 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 19 | 2026-04-27 |
| Nan Ching China (Mainland) | 1 | 2025-02-26 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2024-06-03 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2021-02-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nanjing Welbow Metals Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANJING WELBOW METALS CO., LTD | NO.9 EAST XIUSHAN RD LISHUI ECONOMIC DEVELOPMENT ZONE NANJING 210000 CN | 2025-10-03 | 16 |
| NANJING WELBOW METALS CO., LTD | NO.9 EAST XIUSHAN ROAD LISHUI ECONOMIC DEVELOPMENT ZONE NANJING 210000 CN | 2025-07-02 | 10 |
| NANJING WELBOW METALS CO., LTD | 2025-09-01 | 1 | |
| NANJING WELBOW METALS CO., LTD | 2024-12-12 | 915 | |
| NANJING WELBOW METALS CO LTD | 2025-01-27 | 370 | |
| NANJING WELBOW METALS CO LTD | 2025-09-25 | 110 | |
| NANJING WELBOW METALS CO LTD | 2025-09-25 | 110 | |
| NANJING WELBOW METALS | 2026-05-18 | 95 | |
| NANJING WELBOW METALS | 2026-05-18 | 95 | |
| NANJING WELBOW METALS CO.,LTD | 2022-04-20 | 66 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Nanjing Welbow Metals Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 317 | |
| 2026-05-01 | 2 | |
| 2025-03-07 | 47 | |
| 2024-12-12 | 3 | |
| 2022-01-21 | 1 | |
| 2016-10-20 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||