There are a total of 10,581 bills of lading on file for Nippon Concept America, LLC between October 24th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 10,581 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 52 were within the past 90 days.
| Total Records | 10,581 |
|---|---|
| Shipper Records | 30 |
| Consignee Records | 8,139 |
| Notify Party Records | 7,059 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 52 |
| Records in the Past Year | 181 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nippon Concept America, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nippon Concept America, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NIPPON CONCEPT CORPORATION | May 2026 | 7,215 | 1,884 |
| KOZAKURA SHOKAI CO. LTD. | Oct 2025 | 1,953 | 106 |
| IDEMITSU LUBRICANTS AMERICA | May 2026 | 3,944 | 106 |
| VALVOLINE OIL CO. | May 2026 | 100 | 67 |
| COSMO OIL LUBRICANTS CO.,LTD. | May 2026 | 413 | 67 |
| NICHICON EUROPE B.V. | Apr 2025 | 104 | 52 |
| ZEON CHEMICALS L.P. | May 2026 | 2,211 | 48 |
| RIMTEC CORPORATION | Jan 2023 | 280 | 48 |
| NICHICON UK LIMITED | Feb 2024 | 108 | 44 |
| NORDMANN US INC | May 2026 | 264 | 35 |
| NORDMANN JAPAN LTD. | Apr 2026 | 89 | 35 |
| SHIN-ETSU SILICONES OF AMERICA INC | May 2026 | 15,649 | 26 |
| SHIN-ETSU CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 17,009 | 26 |
| MITSUYA BOEKI USA, INC. | Aug 2024 | 1,407 | 25 |
| MITSUYA BOEKI LTD. | May 2026 | 1,680 | 25 |
| MOL LOGISTICS MEXICO S. DE R.L DE C | May 2026 | 1,105 | 22 |
| MGC ADVANCED POLYMERS | May 2026 | 519 | 22 |
| IMODAL | May 2026 | 268 | 22 |
| SOLENIS LLC | May 2026 | 9,633 | 16 |
| MOL LOGISTICS INDIA PVT LTD | May 2026 | 2,449 | 15 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nippon Concept America, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NIPPON | Jan 2026 | 142 | 0 |
| NIPPON A AND L INC. | May 2026 | 1,071 | 50 |
| NIPPON AUTO CENTRE LTD. | May 2026 | 275 | 1 |
| NIPPON AUTO MOTO | Feb 2026 | 262 | 0 |
| NIPPON CARBIDE INDUSTRIES (HANGZHOU) CO.,LTD | Dec 2025 | 487 | 0 |
| NIPPON CARBIDE INDUSTRIES (USA) INC. | May 2026 | 871 | 10 |
| NIPPON CARBON CO.,LTD. | Apr 2026 | 415 | 9 |
| NIPPON CARBON OF AMERICA, LLC | Apr 2026 | 173 | 3 |
| NIPPON CHEMI-CON CORPORATION | May 2026 | 3,019 | 56 |
| NIPPON CHEMICAL INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 412 | 10 |
| NIPPON CONCEPT CORPORATION | May 2026 | 7,215 | 8 |
| NIPPON DEL MONTE CORPORATION | Aug 2024 | 288 | 0 |
| NIPPON DONALDSON LIMITED | May 2026 | 484 | 6 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | May 2026 | 14,933 | 263 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | May 2026 | 8,910 | 225 |
| NIPPON EXPRESS (CAMBODIA) CO., LTD. | Mar 2026 | 312 | 2 |
| NIPPON EXPRESS ATLANTA | Nov 2025 | 540 | 0 |
| NIPPON EXPRESS BELGIUM NV | May 2026 | 5,108 | 48 |
| NIPPON EXPRESS CANADA LTD. | May 2026 | 21,362 | 476 |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | May 2026 | 7,144 | 152 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | SSBFNI610SAS0009 | SSBF610NISAS0009 | 010E | House Bill | SSBF | 9861885 | NADI CHIEF | 2026-05-14 | SEATTLE, WASHINGTON | OSAKA JAPAN | 1 UNT | 19,400 K | COSMO OIL LUBRICANTS | VALVOLINE OIL | NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | ADDITIVES FOR LUBRICATING OIL VISCOSITY INDEX IMPROVER M-545-P PO#XXXXXXXXXX HS NO.3811.21 1 TANK CONTAINER "SEA WAYBILL" | |
| 2026-05-15 | SSBFNI610SAS0009 | 010E | Master BOL w/in-bond | SSBF | 9861885 | NADI CHIEF | 2026-05-14 | SEATTLE, WASHINGTON | OSAKA JAPAN | 1 UNT | 19,400 K | NIPPON CONCEPT CORPORATION | NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | ADDITIVES FOR LUBRICATING OIL VISCOSITY INDEX IMPROVER M-545-P PO#XXXXXXXXXX HS NO.3811.21 1 TANK CONTAINER "SEA WAYBILL" | ||
| 2026-05-14 | ONEYTYOG70599800 | 080E | Master BOL w/in-bond | ONEY | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 1 TNK | 19,820 KG | Container Yard | NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | "SHIPPER_DESCRIPTION" (2-METHOXYETHYL ACRYLAT E) - "HSCD_DESCRIPTION" (ETHYL ACRYLATE, METH YL ACRYLATE & BUTYL ACRYLATE) PLEASE... | |||
| 2026-05-14 | ONEYTYOG39037700 | 010E | Master BOL w/in-bond | ONEY | 9944467 | HMM AMETHYST | 2026-05-13 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1 TNK | 19,890 KG | Container Yard | NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | "SHIPPER_DESCRIPTION" (GLYCIDYL METHACRYLATE) - "HSCD_DESCRIPTION" (ACRYLIC ACID & ITS SAL TS) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRI... | |||
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | ONEYTYOG46832800 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 019E |
| IMO # | 9792682 |
| Vessel Name | YM TRANQUILITY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NIIGATA, NIIGATA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | ST. LOUIS, MISSOURI (4503) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19820 KG |
| Weight in KG | 19,820 KG |
| Quantity | 1 TNK |
| Volume | 25 CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
NCCU1910608 |
| Commodity Description |
"SHIPPER_DESCRIPTION" (METHYL FORMATE) - "HSC D_DESCRIPTION" (BENZYL FORMATE, BORNYL FORMAT E, ETHYL FORMATE OR METHYL FORMATE) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Consignee Name | NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 2 RIVERWAY, SUITE 1620 HOUSTON TX 7 |
| Address Line 3 | 7056 US |
| Container Number | NCCU1910608 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BR6736 |
| Seal Number 1 | BR6736 |
| Equipment Description Code | 71 |
| Equipment Description | For non-dangerous liquids, test pressure 1.5 bar |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CT2 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (METHYL FORMATE) - "HSC D_DESCRIPTION" (BENZYL FORMATE, BORNYL FORMAT E, ETHYL FORMATE OR METHYL FORMATE) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Additional Cargo 1 | E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 291513 | 00396400 | 0000019820 KG |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 1243 | 3 | U | 81-3-6890-8677 | 026 | N | CE | METHYL FORMATE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Everett, Washington | 2,415 | 2025-06-27 |
| Charleston, South Carolina | 2,204 | 2026-03-18 |
| Norfolk, Virginia | 1,335 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 884 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 843 | 2026-05-14 |
| Savannah, Georgia | 749 | 2026-04-25 |
| Jacksonville, Florida | 470 | 2022-09-27 |
| Houston, Texas | 439 | 2025-07-01 |
| Long Beach, California | 378 | 2026-05-06 |
| Seattle, Washington | 296 | 2026-05-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 5,475 | 2026-05-22 |
| Tokyo Japan | 2,007 | 2026-03-26 |
| Osaka Japan | 1,149 | 2026-05-15 |
| Kobe Japan | 545 | 2026-05-14 |
| Nagoya Japan | 480 | 2024-11-01 |
| Singapore Singapore | 321 | 2025-07-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 114 | 2024-04-20 |
| Puerto Manzanillo Panama | 80 | 2023-02-07 |
| Hamble United Kingdom | 73 | 2024-08-24 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 68 | 2022-12-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nippon Concept America, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 1330 POST OAK BLVD, SUITE 2950, HOU STON THE WOODLANDS, TX TX 77380 US | 2025-11-14 | 465 |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 1400 POST OAK BOULEVARD HOUSTON TX 77056 US | 2026-03-26 | 393 |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 2026-01-07 | 88 | |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 2026-05-22 | 40 | |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 2025-11-08 | 19 | |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 2026-05-21 | 18 | |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 2026-05-22 | 2 | |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 2025-09-12 | 1 | |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 2025-07-03 | 1 | |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | 2026-03-07 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Nippon Concept America, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-12 | 71 | |
| 2025-01-13 | 4,974 | |
| 2024-04-20 | 2 | |
| 2022-09-20 | 16 | |
| 2021-05-20 | 5 | |
| 2020-11-02 | 2 | |
| 2020-05-26 | 33 | |
| 2020-04-22 | 16 | |
| 2020-03-19 | 1 | |
| 2020-03-19 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Nippon Concept America, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-01-30 | 1 |