There are a total of 208 bills of lading on file for Profil North America And PENN Autom between September 16th, 2020 and May 14th, 2026.
Of those 208 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 208 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 208 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 16th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 29 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Profil North America And PENN Autom, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Profil North America And PENN Autom in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | May 2026 | 665 | 185 |
| May 2025 | 1 | 1 | |
| CSG CARGO SYSTEMS GERMANY GMBH | May 2026 | 559 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Profil North America And PENN Autom.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFESSIONAL PRODUCTS INC | May 2026 | 156 | 4 |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | May 2026 | 107 | 6 |
| PROFESSIONAL SURGICAL INSTRUMENTS CO, INC | May 2026 | 182 | 6 |
| PROFESSIONAL TOOL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 3,845 | 106 |
| PROFESSIONAL'S CHOICE SPORTS | May 2026 | 1,484 | 19 |
| PROFESSOR PUZZLE USA INC. | May 2026 | 380 | 15 |
| PROFIBER (VIETNAM) INDUSTRY LTD | Apr 2026 | 117 | 3 |
| PROFICIENT RESOURCES INC | Oct 2025 | 594 | 0 |
| PROFIELNORM B.V. | May 2026 | 108 | 9 |
| PROFIELNORM USA | May 2026 | 75 | 14 |
| PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | May 2026 | 665 | 5 |
| PROFILATI LONATESI SRL | May 2026 | 923 | 28 |
| PROFILE FOOD INGREDIENTS LLC | Jan 2025 | 139 | 0 |
| PROFILE INDUSTRIES INC | May 2026 | 705 | 17 |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | May 2026 | 134 | 26 |
| PROFILGLASS SPA | May 2026 | 887 | 26 |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | May 2026 | 464 | 17 |
| PROFILITEC S.P.A. | May 2026 | 246 | 5 |
| PROFIM SP. Z O.O. | May 2026 | 895 | 1 |
| PROFIMED SRL | May 2026 | 282 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-10 | OOLU2166495120 | OOLU216649512001 | 0LBLN | House Bill | OOLU | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-03-09 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 31 PKG | 24,988 KG | House to House | PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH | PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTO | PACKED ON PALLETS: EARTHSTUD WITH NUT, PRESS-IN STUD WITH FLANGE, ASSY CURTAIN, ASSY BRACE, ASSY UNDERCARRIAGE RAL , CHAIN INSPE... | |
| 2026-02-23 | MEDUKJ979070 | 604E | In-bond Automated | MEDU | 9927275 | MSC SOFIA | 2026-02-21 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 15 PKG | 9,622 K | House to House | CSG CARGO SYSTEMS GERMANY GMBH | PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | ESHIPPING, LLC | ASSY UNDERCARRIAGE RAL , FRAME L AND FRAM E R, PIERCE NUT, SPECIAL ROUND THIN RIVET NUT PACKED ON PALLETS: HS-CODES: , , -FREIGH... | |
| 2026-02-03 | OOLU2165384690 | OOLU216538469001 | 073W | House Bill | OOLU | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-02-02 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 18 PKG | 14,554 KG | House to House | PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | PACKED ON PALLETS: PNEUMATIC PLATE, ROUND RIVET NUT FOR HIGH PULL-THROUGH FORCE, ROUND SHOULDER NUT WITH FLANGE, PIERCE NUT | |
| 2026-01-12 | OOLU2165119700 | OOLU216511970001 | 064W | House Bill | OOLU | 9622629 | OOCL CHONGQING | 2026-01-10 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 21 PKG | 17,530 KG | House to House | PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH | PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTO | PACKED ON PALLETS: PRESS-IN STUD WITH FLANGE, ROUND RIVET NUT FOR HIGH PULL-THROUGH FORCE, ROUND SHOULDER NUT WITH FLANGE, ROUND... | |
| Run Date | 2026-04-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-07 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | MEDUR8295145 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 612W |
| IMO # | 9189342 |
| Vessel Name | MSC TASMAN VI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | DETROIT, MICHIGAN (3801) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11212 K |
| Weight in KG | 11,212 KG |
| Quantity | 16 PKG |
| Volume | 23 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FTAU1438877 |
| Commodity Description |
ROUND THIN RIVET-CAP-NUT, PIERCE STUD WITH FL ANGE, SPECIAL ROUND THIN RIVET NUT PACKED ON PALLETS: HS-CODES: , + SHIPPER'S LOAD, WEIGHT, COUNT AND SEAL -FREIGHT COLLECT- SHIPPED ON BOARD |
| Shipper Name | PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO |
|---|---|
| Address Line 1 | MAX-PLANCK-STR. 35 |
| Address Line 2 | FRIEDRICHSDORF HE 61381 GERMANY |
| Consignee Name | PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM |
|---|---|
| Address Line 1 | 5331 DIXIE HWY |
| Address Line 2 | WATERFORD MI 48329 UNITED STATES |
| Notify Party Name | ESHIPPING, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10812 HIGHWAY 45 |
| Address Line 2 | PARKVILLE MO 64152 UNITED STATES |
| Container Number | FTAU1438877 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 484293 |
| Seal Number 1 | 484293 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ROUND THIN RIVET-CAP-NUT, PIERCE STUD WITH FL ANGE, SPECIAL ROUND THIN RIVET NUT PACKED ON PALLETS: HS-CODES: , + SHIPPER'S LOAD, WEIGHT, COUNT AND SEAL -FREIGHT COLLECT- SHIPPED ON BOARD |
| Marks and Numbers 1 | TA308992 SAME SAME SAME SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 198 | 2026-05-15 |
| Norfolk, Virginia | 7 | 2026-04-28 |
| New York, New York | 3 | 2025-04-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 201 | 2026-05-15 |
| Stade Germany | 5 | 2025-04-24 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2024-12-24 |
| Zeebrugge Belgium | 1 | 2024-02-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Profil North America And PENN Autom that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | 5331 DIXIE HWY WATERFORD, OAKLAND , MICHIGAN, UNITED STATES | 2026-02-03 | 169 |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | 5331 DIXIE HWY WATERFORD MI 48329 UNITED STATES | 2026-04-28 | 22 |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTO | 2026-03-10 | 8 | |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOMOTIVE | 2024-11-28 | 3 | |
| PROFIL NORTH AMERICA | 2025-04-24 | 1 | |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN | 2024-01-04 | 1 | |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN | 2025-06-19 | 1 | |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN | 2025-05-13 | 1 | |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM PENN AUTOMOTIVE | 2026-05-15 | 1 | |
| PROFIL NORTH AMERICA ANDPENN AUTOMO | 2021-05-07 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||