There are a total of 75 bills of lading on file for Profielnorm USA between December 30th, 2023 and May 9th, 2026.
Of those 75 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 75 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 74 |
| Notify Party Records | 46 |
| First Shipment on File | Dec 30th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFIELNORM USA.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Profielnorm USA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Profielnorm USA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PROFIELNORM B.V. | May 2026 | 108 | 67 |
| Mar 2026 | 4 | 4 | |
| May 2025 | 4 | 2 | |
| Apr 2026 | 5 | 2 | |
| MODESTA B.V. | Apr 2026 | 71 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Profielnorm USA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFESSIONAL PLUMBING GROUP | May 2026 | 3,398 | 55 |
| PROFESSIONAL PRODUCTS INC | May 2026 | 156 | 4 |
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | May 2026 | 107 | 6 |
| PROFESSIONAL SURGICAL INSTRUMENTS CO, INC | May 2026 | 182 | 6 |
| PROFESSIONAL TOOL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 3,845 | 106 |
| PROFESSIONAL'S CHOICE SPORTS | May 2026 | 1,484 | 19 |
| PROFESSOR PUZZLE USA INC. | May 2026 | 380 | 15 |
| PROFIBER (VIETNAM) INDUSTRY LTD | Apr 2026 | 117 | 3 |
| PROFICIENT RESOURCES INC | Oct 2025 | 594 | 0 |
| PROFIELNORM B.V. | May 2026 | 108 | 9 |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | May 2026 | 208 | 4 |
| PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | May 2026 | 665 | 5 |
| PROFILATI LONATESI SRL | May 2026 | 923 | 28 |
| PROFILE FOOD INGREDIENTS LLC | Jan 2025 | 139 | 0 |
| PROFILE INDUSTRIES INC | May 2026 | 705 | 17 |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | May 2026 | 134 | 26 |
| PROFILGLASS SPA | May 2026 | 887 | 26 |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | May 2026 | 464 | 17 |
| PROFILITEC S.P.A. | May 2026 | 246 | 5 |
| PROFIM SP. Z O.O. | May 2026 | 895 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 | HLCURTM260337217 | BNOW2604079 | 611W | House Bill | BNOW | 9635688 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-04-14 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 26 PKG | 18,804 KG | House to House | PROFIELNORM B.V. | PROFIELNORM USA | PROFIELNORM USA | MEZZANINE STRUCTURE BUILDING KIT |
| 2026-04-11 | HLCURTM260323688 | FMALF155596 | 611W | House Bill | FMAL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 3 PKG | 16,365 KG | House to House | MODESTA BV | PROFIELNORM USA | PACKAGES (PALLETS) ROLL FORM LINE MACHINE I N PARTS HS CODE . | |
| 2026-03-23 | MEDUO9606940 | BNOW2602860 | NO609 | House Bill | BNOW | 9251705 | MSC FLORENTINA | 2026-03-21 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 16 PKG | 6,258 KG | House to House | PROFIELNORM B.V. | PROFIELNORM USA | PROFIELNORM USA | MEZZANINE STRUCTURE BUILDING KIT |
| 2026-03-16 | CMDURTM1581476 | BNOW2602615 | 0RPLD | House Bill | BNOW | 9743502 | MAGDALENA SCHULTE | 2026-03-14 | SAVANNAH, GEORGIA | LE HAVRE FRANCE | 27 PKG | 7,633 KG | Container Yard | JOHN SCOTT WORKS LIMITED | PROFIELNORM USA | PROFIELNORM USA | PROFILES, MACHINED BLACKSTEEL & OTHER PARTS |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-17 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | CMDURTM9267390 |
|---|---|
| House BOL # | FMALF155862 |
| Manifest Number | 542023 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FMAL |
| Voyage # | 0RPLO |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM PREGOLIA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ROTTERDAM |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 30700 KG |
| Weight in KG | 30,700 KG |
| Quantity | 6 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
SEKU4300890 TXGU4403701 |
| Commodity Description |
PACKAGES (PALLETS) ROLL FORM LINE MACHINE I N PARTS HS CODE . PACKAGES (PALLETS) ROLL FORM LINE MACHINE I N PARTS HS CODE . |
| Shipper Name | PROFIELNORM BEHEER BV |
|---|---|
| Address Line 1 | ENERGIEWEG 20 |
| City | THOLEN |
| Zip Code | 4691 SG |
| Country Code | NL |
| Consignee Name | PROFIELNORM USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 5835 W KL |
| City | KALAMAZOO |
| State Province | MI |
| Zip Code | 49009 |
| Country Code | US |
| Container Number | SEKU4300890 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 009221 |
| Seal Number 1 | 009221 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PACKAGES (PALLETS) ROLL FORM LINE MACHINE I N PARTS HS CODE . |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Container Number | TXGU4403701 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 009280 |
| Seal Number 1 | 009280 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PACKAGES (PALLETS) ROLL FORM LINE MACHINE I N PARTS HS CODE . |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 28 | 2026-04-27 |
| Savannah, Georgia | 25 | 2026-03-16 |
| Norfolk, Virginia | 16 | 2026-04-15 |
| New York, New York | 2 | 2026-04-20 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2026-02-28 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2026-05-12 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2024-10-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 60 | 2026-04-27 |
| Bremerhaven Germany | 8 | 2026-02-28 |
| Anvers Belgium | 3 | 2026-05-12 |
| Hamble United Kingdom | 3 | 2026-03-10 |
| Le Havre France | 1 | 2026-03-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Profielnorm USA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFIELNORM USA | 5835 W KL AVE KALAMAZOO, MI 49009 KALAMAZOO, MI 49009 US | 2026-04-15 | 23 |
| PROFIELNORM USA | 5835 W KL KALAMAZOO MI 49009 UNITED STATES | 2025-09-13 | 16 |
| PROFIELNORM USA | 2026-04-27 | 8 | |
| PROFIELNORM USA | 2025-05-26 | 5 | |
| PROFIELNORM USA | 2026-05-12 | 1 | |
| PROFIELNORM USA | 2025-11-19 | 1 | |
| PROFIELNORM USA | 2025-06-25 | 1 | |
| PROFIELNORM USA | 2025-11-08 | 1 | |
| PROFIELNORM USA | 2024-06-29 | 6 | |
| PROFIELNORM USA 5835 W KL MICHIGAN | 2025-03-31 | 6 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Profielnorm USA.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-12 | 1 | |
| 2025-05-26 | 14 | |
| 2024-04-20 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||