There are a total of 923 bills of lading on file for Profilati Lonatesi SRL between October 28th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 923 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 923 |
|---|---|
| Shipper Records | 942 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 20 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 90 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFILATI LONATESI SRL.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Profilati Lonatesi SRL, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Profilati Lonatesi SRL in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| IBOCO CORPORATION | May 2026 | 1,211 | 54 |
| WEIDMULLER INC. | May 2026 | 734 | 53 |
| ALTECH CORPORATION | May 2026 | 1,860 | 43 |
| CUSTOM CONNECTOR CORPORATION | Apr 2026 | 138 | 33 |
| WAGO CORPORATION | May 2026 | 1,256 | 30 |
| TE CONNECTIVITY CORPORATION | May 2026 | 46,578 | 26 |
| AMERICAN ELECTRICAL INC | May 2026 | 79 | 20 |
| TECNOMATIC CORP | Apr 2026 | 1,145 | 19 |
| FACTORY MATION | May 2026 | 784 | 11 |
| ROCKWELL AUTOMATION INC | May 2026 | 8,056 | 9 |
| NVENT HOFFMAN - PHARR ENC | May 2026 | 657 | 8 |
| W INTERCONNECTIONS | Jul 2024 | 161 | 3 |
| MACHINE-PRO PRODUCTS | May 2026 | 71 | 2 |
| AUTOMATIONDIRECT INCORPORATED | May 2026 | 2,999 | 2 |
| NVENT HOFFMAN - ANOKA ENC | May 2026 | 895 | 1 |
| KLOEMEKOM SA DE CV | May 2026 | 14 | 1 |
| DINKLE CORPORATION | May 2026 | 200 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Profilati Lonatesi SRL.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFESSIONAL SOLAR SERVICE CORP | May 2026 | 107 | 6 |
| PROFESSIONAL SURGICAL INSTRUMENTS CO, INC | May 2026 | 182 | 6 |
| PROFESSIONAL TOOL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 3,845 | 106 |
| PROFESSOR PUZZLE USA INC. | May 2026 | 380 | 15 |
| PROFIBER (VIETNAM) INDUSTRY LTD | Apr 2026 | 117 | 3 |
| PROFICIENT RESOURCES INC | Oct 2025 | 594 | 0 |
| PROFIELNORM B.V. | May 2026 | 108 | 9 |
| PROFIELNORM USA | May 2026 | 75 | 14 |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | May 2026 | 208 | 4 |
| PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | May 2026 | 665 | 5 |
| PROFILE FOOD INGREDIENTS LLC | Jan 2025 | 139 | 0 |
| PROFILE INDUSTRIES INC | May 2026 | 705 | 17 |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | May 2026 | 134 | 26 |
| PROFILGLASS SPA | May 2026 | 887 | 26 |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | May 2026 | 464 | 17 |
| PROFILITEC S.P.A. | May 2026 | 246 | 5 |
| PROFIM SP. Z O.O. | May 2026 | 895 | 1 |
| PROFIMED SRL | May 2026 | 282 | 19 |
| PROFINE GMBH | Oct 2025 | 423 | 0 |
| PROFIT ALLIANCE IND. LTD. | Dec 2022 | 128 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | MEDUWW235586 | UEUR2919083057 | 614E | House Bill | UEUR | 9954759 | MSC STACEY | 2026-05-14 | NORFOLK, VIRGINIA | GENOA ITALY | 15 PKG | 9,380 KG | House to House | PROFILATI LONATESI SRL | AMERICAN ELECTRICAL INC | AMERICAN ELECTRICAL INC | STEEL MOUTING RAILS HTS CODE : 72166190 |
| 2026-05-15 | MEDUWW136313 | 615W | In-bond Automated | MEDU | 9290488 | MSC NIOVI VIII | 2026-05-09 | SAVANNAH, GEORGIA | GENOA ITALY | 29 PKG | 10,256 K | House to House | PROFILATI LONATESI SRL | AUTOMATIONDIRECT | AMERICAN RIVER LOGISTICS LTD | STEEL MOUNTING RAILS | |
| 2026-05-12 | MEDUWW182358 | VGAOS01625289 | 615W | House FROB | VGAO | 9290488 | MSC NIOVI VIII | 2026-05-11 | SAVANNAH, GEORGIA | GENOA ITALY | 18 PKG | 12,300 K | House to House | PROFILATI LONATESI S.R.L. | KLOEMECOM S.A DE C.V | KLOEMECOM S.A DE C.V | STEEL MOUNTING RAILS |
| 2026-05-12 | COSU6449227880 | DSVFMIL0337524 | 002W | House Bill | DSVF | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-11 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 594 PKG | 7,180 KG | House to House | PROFILATI LONATESI SRL | TE CONNECTIVITY CORPORATION | TE CONNECTIVITY CORPORATION | 594 PKG ON 11 PALLETSSTEEL MOUNTING RAILS HS 72166190BL :MIL0337524 |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | MEDUWW220265 |
|---|---|
| House BOL # | ITGB7522308P4105 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ITGB |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC STACEY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GENOVA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20415 K |
| Weight in KG | 20,415 KG |
| Quantity | 48 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU9994531 |
| Commodity Description |
STEEL MOUNTING RAILS |
| Shipper Name | PROFILATI LONATESI SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA DELL'INDUSTRIA, 16 |
| Address Line 2 | ARCONATE 20020 IT |
| Consignee Name | IBOCO CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 1205 PACO WAY SUITE D |
| Address Line 2 | LAKEWOOD 08701 US |
| Notify Party Name | BRUZZONE SHIPPING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 224 BUFFALO AVE |
| Address Line 2 | FREEPORT 11520 US |
| Container Number | CAAU9994531 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 3119511 |
| Seal Number 1 | 3119511 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | STEEL MOUNTING RAILS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 419 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 192 | 2026-03-18 |
| Norfolk, Virginia | 153 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 105 | 2026-05-15 |
| Charleston, South Carolina | 20 | 2025-08-30 |
| Houston, Texas | 12 | 2026-04-27 |
| Baltimore, Maryland | 9 | 2025-11-06 |
| Miami, Florida | 9 | 2023-01-03 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2014-05-21 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2022-07-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 695 | 2026-05-20 |
| Stade Germany | 83 | 2025-01-11 |
| Bremerhaven Germany | 53 | 2026-05-12 |
| La Spezia Italy | 42 | 2025-09-03 |
| Leghorn Italy | 22 | 2026-03-16 |
| Valencia Spain | 10 | 2023-01-04 |
| Algeciras Spain | 8 | 2023-01-20 |
| Sines Portugal | 2 | 2026-03-19 |
| Piraeus Greece | 2 | 2023-08-24 |
| Gioia Tauro Italy | 2 | 2021-09-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Profilati Lonatesi SRL that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFILATI LONATESI SRL | VIA DELL INDUSTRIA 16 ARCONATE 20020 IT | 2026-05-20 | 133 |
| PROFILATI LONATESI SRL | VIA DELL INDUSTRIA , 16 ARCONATE IT | 2026-05-16 | 58 |
| PROFILATI LONATESI SRL | 2026-04-23 | 35 | |
| PROFILATI LONATESI SRL | 2026-03-16 | 31 | |
| PROFILATI LONATESI SRL | 2026-04-07 | 15 | |
| PROFILATI LONATESI SRL | 2026-04-27 | 11 | |
| PROFILATI LONATESI SRL | 2026-05-05 | 11 | |
| PROFILATI LONATESI SRL | 2026-05-15 | 2 | |
| PROFILATI LONATESI S.R.L. | 2021-01-08 | 261 | |
| PROFILATI LONATESI SRL | 2019-08-29 | 98 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Profilati Lonatesi SRL.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-12 | 40 | |
| 2026-05-12 | 1 | |
| 2017-01-11 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||