There are a total of 1,336 bills of lading on file for PT. EURO Design between October 21st, 2012 and May 2nd, 2026.
Of those 1,336 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,336 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,335 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 2nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 24 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. EURO DESIGN.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with PT. EURO Design, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with PT. EURO Design in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARHAUS LLC | Apr 2026 | 20,838 | 404 |
| SUNPAN TRADING & IMPORTING USA INC | May 2026 | 3,272 | 53 |
| DOVETAIL FURNITURE AND DESIGNS, INC | May 2026 | 5,749 | 22 |
| INTERLUDE HOME INC. | Apr 2026 | 656 | 14 |
| VIVA CARPETS | May 2026 | 725 | 6 |
| MOES HOME COLLECTION INC | May 2026 | 6,147 | 6 |
| Aug 2023 | 3 | 2 | |
| WOODBROOK DESIGNS INC. | May 2026 | 426 | 1 |
| SUNPAN MODERN HOME | Apr 2023 | 365 | 1 |
| May 2026 | 5 | 1 | |
| SUNNY BAY ESTATES | May 2026 | 50 | 1 |
| NTMK LOGISTICS LLC | May 2026 | 278 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. EURO Design.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT ENERGI SEJAHTERA MAS | May 2026 | 210 | 10 |
| PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | May 2026 | 65 | 13 |
| PT EXCELITAS TECHNOLOGIES BATAM | Mar 2026 | 177 | 1 |
| PT EXPEDITORS INDONESIA | May 2026 | 21,341 | 406 |
| PT. EMSONIC INDONESIA | Feb 2025 | 137 | 0 |
| PT. ENERGI OLEO PERSADA | Nov 2025 | 127 | 0 |
| PT. ENNOVI INTEGRATED ENGINEERING S | May 2026 | 80 | 15 |
| PT. ENSIGN DINAMIKA LOGISTICS | Apr 2026 | 194 | 2 |
| PT. EQUATOR JINGGA | May 2026 | 425 | 35 |
| PT. ERATEX DJAJA TBK | May 2026 | 2,010 | 55 |
| PT. ESTU ADIMORE. | Mar 2023 | 175 | 0 |
| PT. ETERNA JAYATAMA INDUSTRIES | May 2026 | 1,392 | 24 |
| PT. EUDE INDONESIA | Apr 2026 | 167 | 8 |
| PT. EUROTRANS LOGISTIK INDONESIA | May 2026 | 1,463 | 32 |
| PT. EVER AGE VALVES METALS | May 2026 | 2,664 | 53 |
| PT. EVERGREEN LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 5,327 | 181 |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | May 2026 | 67 | 16 |
| PT. EVOLUZIONE TYRES | May 2026 | 144 | 12 |
| PT. EXPO FREIGHT INDONESIA | Jun 2023 | 4,138 | 0 |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 1,029 | 162 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-05 | ONEYSRGG00010500 | FLXT00003657559B | 085E | House Bill | FLXT | 9312781 | NYK VEGA | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SEMARANG INDONESIA | 17 CTN | 1,146 KG | Container Yard | PT. EURO-DESIGN | DOVETAIL FURNITURE AND DESIGN, INC | FLEXPORT CUSTOMS, LLC | CARTONS OF WOODEN FURNITURE AS ORDER NO. PO |
| 2026-02-17 | MAEU263350516 | FLXT00003618790B | 602E | House Bill | FLXT | 9461051 | DORTMUND EXPRESS | 2026-02-16 | NEWARK, NEW JERSEY | SEMARANG INDONESIA | 28 PKG | 1,788 KG | House to House | PT. EURO DESIGN | INTERLUDE HOME INC. | INTERLUDE HOME INC. | PART OF X GP PACKAGES = PCS OF WOODEN FURNITURE PO |
| 2026-02-09 | SSPHJKT8120323 | SAIJMIAJ324034 | 004 | House Bill | SAIJ | 9302619 | MSC UNITED VIII | 2026-02-07 | MIAMI, FLORIDA | SINGAPORE SINGAPORE | 329 PKG | 9,066 KG | Pier to Pier | PT EURO DESIGN | SUNNY BAY ESTATES | SUNNY BAY ESTATES | PACKAGES OF WOODEN FURNITURE |
| 2026-01-13 | MAEU261952152 | LCGMKSNAK250021 | 549E | House Bill | LCGM | 9447847 | MADRID EXPRESS | 2026-01-12 | NEWARK, NEW JERSEY | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 1 PKG | 5 K | Pier to Pier | PT. EURO DESIGN | INTERLUDE HOME, INC. | WOODEN SWATCHES | |
| Run Date | 2026-03-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-18 |
| Trade Update Date | 2026-02-02 |
| Master BOL # | MAEU265325988 |
|---|---|
| House BOL # | LCGMKSNAK260003 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | LCGM |
| Voyage # | 606E |
| IMO # | 9525900 |
| Vessel Name | TANGIER EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | TANJUNG PELEPAS M |
| Foreign Port of Lading | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA (55750) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10769 K |
| Weight in KG | 10,769 KG |
| Quantity | 87 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU5497473 |
| Commodity Description |
WOODEN FURNITURE |
| Shipper Name | PT. EURO DESIGN |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. TAMBAKAJI RAYA NO. 2 |
| City | SEMARANG |
| Zip Code | 50185 |
| Country Code | ID |
| Consignee Name | INTERLUDE HOME, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 25 TREFOIL DRIVE |
| City | TRUMBULL |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06611 |
| Country Code | US |
| Container Number | MRSU5497473 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ID1084766 |
| Seal Number 1 | ID1084766 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOODEN FURNITURE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 506 | 2026-03-19 |
| Long Beach, California | 431 | 2025-03-14 |
| Seattle, Washington | 121 | 2024-09-19 |
| Los Angeles, California | 99 | 2026-03-05 |
| Tacoma, Washington | 85 | 2025-01-14 |
| Norfolk, Virginia | 55 | 2024-09-23 |
| New York, New York | 15 | 2022-09-09 |
| Houston, Texas | 8 | 2026-01-08 |
| San Juan, Puerto Rico | 7 | 2025-11-10 |
| Miami, Florida | 4 | 2026-05-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 875 | 2026-02-09 |
| Yantian China (Mainland) | 115 | 2026-05-04 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 62 | 2026-03-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 58 | 2024-05-20 |
| Pusan South Korea | 49 | 2025-03-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 45 | 2024-11-07 |
| Kajang Malaysia | 39 | 2025-03-03 |
| Semarang Indonesia | 22 | 2026-03-05 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 18 | 2025-09-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 15 | 2014-04-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. EURO Design that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. EURO DESIGN | JL. TAMBAK AJI RAYA NO. 2 SEMARANG 50185 , INDONESIA | 2026-02-17 | 95 |
| PT. EURO DESIGN | JL. TAMBAK AJI RAYA NO. 2 SEMARANG 50185 ID | 2026-03-19 | 75 |
| PT. EURO DESIGN | 2026-01-08 | 8 | |
| PT. EURO DESIGN | 2025-11-10 | 1 | |
| PT. EURO-DESIGN | 2025-03-14 | 276 | |
| PT.EURO DESIGN | 2014-07-19 | 263 | |
| PT. EURO DESIGN | 2017-07-22 | 133 | |
| PT. EURO DESIGN | 2025-01-11 | 117 | |
| PT EURO DESIGN | 2025-12-10 | 67 | |
| PT. EURO DESIGN | 2021-05-06 | 49 |
Below are the top 4 phone numbers on file for PT. EURO Design.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-17 | 105 | |
| 2023-02-18 | 15 | |
| 2018-02-28 | 1 | |
| 2016-09-23 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||