There are a total of 1,029 bills of lading on file for PT. Ezocean Logistics Indonesia between April 1st, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 1,029 bills of lading, 47 were within the past 30 days and 162 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,029 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,060 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Apr 1st, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 47 |
| Records in Last 90 Days | 162 |
| Records in the Past Year | 667 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with PT. Ezocean Logistics Indonesia, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with PT. Ezocean Logistics Indonesia in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EZOCEAN LOGISTICS (USA), INC. | May 2026 | 24,792 | 797 |
| TRANS KNIGHTS INC. | May 2026 | 44,022 | 51 |
| S.J. STILE ASSOCIATES LTD | May 2026 | 12,570 | 44 |
| LACINOS SPEEDCARGO CORP. | May 2026 | 51,347 | 37 |
| CBWS-CROSSBETTER WAREHOUSE SERVICES INC. | May 2026 | 2,130 | 13 |
| UVER EXPRESS INC. | May 2026 | 167 | 10 |
| OL USA LLC | May 2026 | 65,125 | 10 |
| ITL USA INC. | May 2026 | 13,204 | 9 |
| MANT LOGISTICS | May 2026 | 9,235 | 7 |
| ACME FREIGHT SERVICES CORP. | May 2026 | 48,218 | 6 |
| MANTORIA INC. | May 2026 | 6,942 | 5 |
| FLEXCARGO USA, INC. | May 2026 | 4,606 | 5 |
| AMERICAN OCEAN MARINETIME INC | May 2026 | 13,901 | 5 |
| NORTHPOINT LOGISTICS | May 2026 | 16,422 | 3 |
| AMERICAN GLOBAL FREIGHTS | May 2026 | 254 | 3 |
| LE STAR INTERNATIONAL SHIPPING | May 2026 | 343 | 2 |
| DOLPHIN INTERNATIONAL TRANSPORTATION INC. | May 2026 | 27,663 | 2 |
| CROSSBETTER WAREHOUSE SERVICES INC. | May 2026 | 288 | 2 |
| CDC CANADA INC | May 2026 | 12,100 | 2 |
| ALL-WAYS FORWARDING OF N.Y. INC. | May 2026 | 37,561 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Ezocean Logistics Indonesia.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | May 2026 | 65 | 13 |
| PT EXCELITAS TECHNOLOGIES BATAM | Mar 2026 | 177 | 1 |
| PT EXPEDITORS INDONESIA | May 2026 | 21,341 | 406 |
| PT FAMILI RAYA | May 2026 | 822 | 7 |
| PT. EURO DESIGN | May 2026 | 1,336 | 4 |
| PT. EUROTRANS LOGISTIK INDONESIA | May 2026 | 1,463 | 32 |
| PT. EVER AGE VALVES METALS | May 2026 | 2,664 | 53 |
| PT. EVERGREEN LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 5,327 | 181 |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | May 2026 | 67 | 16 |
| PT. EVOLUZIONE TYRES | May 2026 | 144 | 12 |
| PT. EXPO FREIGHT INDONESIA | Jun 2023 | 4,138 | 0 |
| PT. EZY INVESTMENTS | Apr 2026 | 144 | 2 |
| PT. FAJAR INSAN NUSANTARA | Apr 2026 | 253 | 2 |
| PT. FAJAR SURYA WISESA TBK | Apr 2026 | 182 | 6 |
| PT. FAR EAST SEATING | May 2026 | 717 | 14 |
| PT. FARINDOJAYA PERSADA | Nov 2025 | 363 | 0 |
| PT. FASHION STITCH JOSHUA | May 2026 | 278 | 26 |
| PT. FATH CAHAYA LOGISTIK | Sep 2022 | 145 | 0 |
| PT. FENG TAY INDONESIA ENTERPRISES | May 2026 | 1,984 | 13 |
| PT. FIBS PROJECT MANAGEMENT | Apr 2026 | 96 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | MEDURQ572089 | 617A | Master FROB | MEDU | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 374 CTN | 12,529 K | House to House | PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | CBWS CROSSBETTER WAREHOUSE SERVICES | CBWS CROSSBETTER WAREHOUSE SERVICES | AIR-CONDITIONING MACHINES, COMPRISING A MOTOR -DRIV - PORTABLE AIR CONDITIONER THIS SHIPMEN T CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING M... | |
| 2026-05-22 | MEDURQ572113 | 617A | Master FROB | MEDU | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 341 CTN | 9,892 K | House to House | PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | CBWS CROSSBETTER WAREHOUSE SERVICES | CBWS CROSSBETTER WAREHOUSE SERVICES | AIR-CONDITIONING MACHINES, COMPRISING A MOTOR -DRIV - PORTABLE AIR CONDITIONER PORTABLE AIR CONDITIONER THIS SHIPMENT CONTAINS N... | |
| 2026-05-22 | MEDURQ553790 | 617A | Master Bill | MEDU | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 873 CTN | 8,470 K | House to House | PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | SJ STILE ASSOCIATES LTD | SJ STILE ASSOCIATES LTD | PAPER CUPS PO#XXXXXXXXXX=BLU000003527 SCAC CO DE: CGLS HBL NUMBER: CEZ26035482 | |
| 2026-05-22 | MEDURQ535300 | 617A | Master Bill | MEDU | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 873 CTN | 8,470 K | House to House | PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | S.J. STILE ASSOCIATES LTD | S.J. STILE ASSOCIATES LTD | PAPER CUPS 4800170654=BLU000003525 HBL : CEZ2 6035286 SCAC : CGLS ACI : 8F5L | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | MEDURQ318012 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 617A |
| IMO # | 9480174 |
| Vessel Name | MSC ALICANTE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | JAKARTA, JAVA |
| Foreign Port of Lading | FREEPORT, GRAND BAHAMA ISLAND BAHAMAS (23645) |
| Port of Unlading | NEW ORLEANS, LOUISIANA (2002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20600 K |
| Weight in KG | 20,600 KG |
| Quantity | 860 BAG |
| Volume | 43 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSBU5066615 |
| Commodity Description |
ZINC STEARATE & CALCIUM STEARATE ZINC STEARAT E QUANTITY : 14,000.00 KGS HS CODE : 2915.70 CALCIUM STEARATE QUANTITY : 6,000.00 KGS HS C ODE : 2915.70 SCAC CODE: CGLS AMS HBL NUMBER: JKTOE003529 |
| Shipper Name | PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | TEMPO SCAN TOWER JL HR RASUNA SAID |
| Address Line 2 | JAKARTA SELATAN JK 12950 INDONESIA |
| Consignee Name | EZOCEAN LOGISTICS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17890 CASTLETON ST STE 112 |
| Address Line 2 | CITY OF INDUSTRY CA 91748 UNITED ST |
| Notify Party Name | EZOCEAN LOGISTICS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17890 CASTLETON ST STE 112 |
| Address Line 2 | CITY OF INDUSTRY CA 91748 UNITED ST |
| Notify Party Name | CASIA GLOBAL LOGISTICS CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 505 ZHONGTIAN BUILDING NO. 106 |
| Address Line 2 | SHANGHAI 31 200092 CHINA |
| Container Number | MSBU5066615 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26149003 |
| Seal Number 1 | FJ26149003 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ZINC STEARATE & CALCIUM STEARATE ZINC STEARAT E QUANTITY : 14,000.00 KGS HS CODE : 2915.70 CALCIUM STEARATE QUANTITY : 6,000.00 KGS HS C ODE : 2915.70 SCAC CODE: CGLS AMS HBL NUMBER: JKTOE003529 |
| Marks and Numbers 1 | N/M SAME SAME SAME SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 259 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 185 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 133 | 2026-04-25 |
| Houston, Texas | 86 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 71 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 54 | 2026-04-13 |
| Miami, Florida | 43 | 2026-04-11 |
| Oakland, California | 35 | 2026-04-30 |
| Baltimore, Maryland | 34 | 2026-05-18 |
| Charleston, South Carolina | 34 | 2026-03-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 522 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 188 | 2026-05-23 |
| Taibei China (Taiwan) | 49 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 49 | 2026-05-05 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 44 | 2026-02-10 |
| Xiamen China (Mainland) | 37 | 2026-05-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 28 | 2026-02-06 |
| Hong Kong Hong Kong | 23 | 2026-05-15 |
| Nansha China (Mainland) | 22 | 2025-08-19 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 14 | 2026-04-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Ezocean Logistics Indonesia that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | TEMPO SCAN TOWER JL HR RASUNA SAID JAKARTA SELATAN JK 12950 INDONESIA | 2026-05-23 | 363 |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | TEMPO SCAN TOWER JL HR RASUNA SAID KAV. 3-4 KEL. K JAKARTA 12950 ID | 2026-04-25 | 73 |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | 2026-01-02 | 52 | |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | 2026-05-12 | 26 | |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | 2026-05-12 | 18 | |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | 2025-12-17 | 15 | |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | 2026-01-19 | 15 | |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | 2025-11-24 | 12 | |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | 2025-12-17 | 12 | |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | 2026-01-21 | 10 |
Below are the top 1 phone numbers on file for PT. Ezocean Logistics Indonesia.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-04-02 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for PT. Ezocean Logistics Indonesia.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-26 | 37 |