There are a total of 65 bills of lading on file for PT Eurospeed Logistik Indonesia between July 7th, 2023 and May 6th, 2026.
Of those 65 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 65 |
|---|---|
| Shipper Records | 104 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 7th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 54 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with PT Eurospeed Logistik Indonesia, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with PT Eurospeed Logistik Indonesia in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WORLDWIDE OCEAN & AIR SHIPPING LINE | May 2026 | 761 | 54 |
| VISY WEST COAST PTY LTD | May 2026 | 662 | 8 |
| VISY GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 1,829 | 2 |
| PRESTIGE WORLD | May 2026 | 442 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT Eurospeed Logistik Indonesia.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT ENERGI SEJAHTERA MAS | May 2026 | 210 | 10 |
| PT EXCELITAS TECHNOLOGIES BATAM | Mar 2026 | 177 | 1 |
| PT EXPEDITORS INDONESIA | May 2026 | 21,341 | 406 |
| PT. ENERGI OLEO PERSADA | Nov 2025 | 127 | 0 |
| PT. ENNOVI INTEGRATED ENGINEERING S | May 2026 | 80 | 15 |
| PT. ENSIGN DINAMIKA LOGISTICS | Apr 2026 | 194 | 2 |
| PT. EQUATOR JINGGA | May 2026 | 425 | 35 |
| PT. ERATEX DJAJA TBK | May 2026 | 2,010 | 55 |
| PT. ESTU ADIMORE. | Mar 2023 | 175 | 0 |
| PT. ETERNA JAYATAMA INDUSTRIES | May 2026 | 1,392 | 24 |
| PT. EUDE INDONESIA | Apr 2026 | 167 | 8 |
| PT. EURO DESIGN | May 2026 | 1,336 | 4 |
| PT. EUROTRANS LOGISTIK INDONESIA | May 2026 | 1,463 | 32 |
| PT. EVER AGE VALVES METALS | May 2026 | 2,664 | 53 |
| PT. EVERGREEN LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 5,327 | 181 |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | May 2026 | 67 | 16 |
| PT. EVOLUZIONE TYRES | May 2026 | 144 | 12 |
| PT. EXPO FREIGHT INDONESIA | Jun 2023 | 4,138 | 0 |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 1,029 | 162 |
| PT. EZY INVESTMENTS | Apr 2026 | 144 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | MAEU267175802 | 615E | Master Bill | MAEU | 9359040 | GUTHORM MAERSK | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 18 CAS | 41,730 LB | PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES | 18 CASES = 1249 PCS OF CAST ACRYLIC SHEETS AS PER PROFORMA INVOICE NO. XXXXXXXXXXXXX PO N O 1009608 HS CODE 3920.51 N.W 18076.49... | ||
| 2026-04-23 | MAEU266216405 | 613N | Master Bill | MAEU | 9288409 | MSC YAMUNA VI | 2026-04-22 | HOUSTON, TEXAS | CARTAGENA COLOMBIA | 109 PKG | 4,859 LB | Container Yard | PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES AIR SHIPPING LI... | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES AIR SHIPPING LI... | FCL X SEA SHIPMENT OF M OF PACKAGE S OF USED PERSONAL EFFECTS AND HHG NET WEIGHT KGS HS CODE | |
| 2026-04-09 | MAEU266171745 | 611E | Master Bill | MAEU | 9320245 | GERD MAERSK | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 19 CAS | 41,876 LB | PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES | CASES = PCS OF CAST ACRYLIC SHEETS AS PER PROFORMA INVOICE NO. MCPI PO N O HS CODE . N.W . KG S | ||
| 2026-04-09 | MAEU266171964 | 611E | Master Bill | MAEU | 9359002 | GERD MAERSK | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 17 CAS | 41,171 LB | Container Yard | PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES | CASES = PCS OF CAST ACRYLIC SHEETS AS PER PROFORMA INVOICE NO. MCPI PO N O AA HS CODE . N.W . KG S | |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | MAEU266891300 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 615E |
| IMO # | 9359040 |
| Vessel Name | GUTHORM MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | JAKARTA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 41879 LB |
| Weight in KG | 18,996 KG |
| Quantity | 18 CAS |
| Volume | 878 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TCKU6568010 |
| Commodity Description |
18 CASES = 790 PCS OF CAST ACRYLIC SHEETS AS PER PROFORMA INVOICE NO. XXXXXXXXXXXX PO NO XXXXXXXXXX HS CODE 3920.51 N.W 18195.84 K GS |
| Shipper Name | PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | RUKAN ARTHA GADING NIAGA BLOK G NO. |
| City | JAKARTA |
| State Province | NA |
| Zip Code | 14240 |
| Country Code | ID |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 622129078867 |
| Shipper Name | PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | RUKAN ARTHA GADING NIAGA BLOK G NO. |
| City | JAKARTA |
| State Province | NA |
| Zip Code | 14240 |
| Country Code | ID |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ADHIT@EUROSPEED.CO.ID |
| Consignee Name | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES |
|---|---|
| Address Line 1 | 84 MADISON AVE ROSLYN HEIGHTS NY115 |
| City | ROSLYN HEIGHTS |
| State Province | NY |
| Zip Code | 115772004 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SHIPPING@WORLDWIDE4SHIPPI |
| Consignee Name | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES |
|---|---|
| Address Line 1 | 84 MADISON AVE ROSLYN HEIGHTS NY115 |
| City | ROSLYN HEIGHTS |
| State Province | NY |
| Zip Code | 115772004 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 15166260767 |
| Notify Party Name | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES |
|---|---|
| Address Line 1 | 84 MADISON AVE ROSLYN HEIGHTS NY115 |
| City | ROSLYN HEIGHTS |
| State Province | NY |
| Zip Code | 115772004 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SHIPPING@WORLDWIDE4SHIPPI |
| Notify Party Name | WORLDWIDE OCEAN AIR SHIPPING LINES |
|---|---|
| Address Line 1 | 84 MADISON AVE ROSLYN HEIGHTS NY115 |
| City | ROSLYN HEIGHTS |
| State Province | NY |
| Zip Code | 115772004 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 15166260767 |
| Container Number | TCKU6568010 |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | 18 CASES = 790 PCS OF CAST ACRYLIC SHEETS AS PER PROFORMA INVOICE NO. XXXXXXXXXXXX PO NO XXXXXXXXXX HS CODE 3920.51 N.W 18195.84 K GS |
| Marks and Numbers 1 | INVOICE NO MC982931226039 CASE NO. 118 PO N O. LV43146529 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 39 | 2026-05-07 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2026-04-06 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2026-02-17 |
| Baltimore, Maryland | 4 | 2025-08-04 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-04-23 |
| Miami, Florida | 2 | 2026-02-12 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-09-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yangshan China (Mainland) | 17 | 2026-04-09 |
| Nansha China (Mainland) | 16 | 2026-03-17 |
| Pusan South Korea | 11 | 2026-05-07 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 9 | 2026-02-17 |
| Singapore Singapore | 5 | 2025-09-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2026-04-08 |
| Cartagena Colombia | 2 | 2026-04-23 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2025-05-26 |
| Kajang Malaysia | 1 | 2023-07-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT Eurospeed Logistik Indonesia that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | RUKAN ARTHA GADING NIAGA BLOK G NO. JAKARTA NA 14240 ID 622129078867 | 2026-05-07 | 38 |
| PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | RUKAN ARTHA GADING NIAGA BLOK G NO. JAKARTA NA 14240 ID ADHIT@EUROSPEED. | 2026-05-07 | 25 |
| PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | 2025-09-30 | 13 | |
| PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | 2025-09-17 | 1 | |
| PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | 2025-09-17 | 1 | |
| PT. EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | 2025-08-04 | 9 | |
| PT. EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | 2025-07-02 | 6 | |
| PT. EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | 2023-07-21 | 4 | |
| PT. EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA C | 2024-10-22 | 3 | |
| PT. EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | 2024-10-25 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||