There are a total of 67 bills of lading on file for PT. Everwood Industries Indonesia between March 7th, 2025 and May 20th, 2026.
Of those 67 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 67 |
|---|---|
| Shipper Records | 67 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 7th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 59 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with PT. Everwood Industries Indonesia, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with PT. Everwood Industries Indonesia in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NOVO DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 2,742 | 37 |
| L.J.SMITH STAIR SYSTEM | May 2026 | 1,851 | 21 |
| MID-AM BUILDING SUPPLY | Mar 2026 | 87 | 8 |
| CONCORD EXPRESS INC | May 2026 | 2,202 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Everwood Industries Indonesia.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT EUROSPEED LOGISTIK INDONESIA | May 2026 | 65 | 13 |
| PT EXCELITAS TECHNOLOGIES BATAM | Mar 2026 | 177 | 1 |
| PT EXPEDITORS INDONESIA | May 2026 | 21,341 | 406 |
| PT FAMILI RAYA | May 2026 | 822 | 7 |
| PT. EQUATOR JINGGA | May 2026 | 425 | 35 |
| PT. ERATEX DJAJA TBK | May 2026 | 2,010 | 55 |
| PT. ESTU ADIMORE. | Mar 2023 | 175 | 0 |
| PT. ETERNA JAYATAMA INDUSTRIES | May 2026 | 1,392 | 24 |
| PT. EUDE INDONESIA | Apr 2026 | 167 | 8 |
| PT. EURO DESIGN | May 2026 | 1,336 | 4 |
| PT. EUROTRANS LOGISTIK INDONESIA | May 2026 | 1,463 | 32 |
| PT. EVER AGE VALVES METALS | May 2026 | 2,664 | 53 |
| PT. EVERGREEN LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 5,327 | 181 |
| PT. EVOLUZIONE TYRES | May 2026 | 144 | 12 |
| PT. EXPO FREIGHT INDONESIA | Jun 2023 | 4,138 | 0 |
| PT. EZOCEAN LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 1,029 | 162 |
| PT. EZY INVESTMENTS | Apr 2026 | 144 | 2 |
| PT. FAJAR INSAN NUSANTARA | Apr 2026 | 253 | 2 |
| PT. FAJAR SURYA WISESA TBK | Apr 2026 | 182 | 6 |
| PT. FAR EAST SEATING | May 2026 | 717 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | HDMUSINM19748500 | HNLTSG263A0030 | 029E | House Bill | HNLT | 9805453 | ONE MADRID | 2026-05-08 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 32 PKG | 13,852 K | House to Pier | PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | L.J. SMITH STAIR SYSTEMS | L.J. SMITH STAIR SYSTEMS | K.D. PARTS AND ACCESSORIES . |
| 2026-05-09 | ONEYBTMG00970800 | HNLTSG263A0049 | 035E | House Bill | HNLT | 9293818 | CONTI CONQUEST | 2026-05-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 45 PKG | 19,456 K | House to Pier | PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | L.J. SMITH STAIR SYSTEMS | L.J. SMITH STAIR SYSTEMS | K.D. PARTS AND ACCESSORIES . . |
| 2026-05-01 | COSU6447076750 | CHQFHXM26030415 | 058E | House Bill | CHQF | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-04-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 60 PKG | 16,455 K | House to House | PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | NOVO DISTRIBUTION, LLC | NOVO DISTRIBUTION, LLC | K.D.PARTS AND ACCESSORIES(ALUMINIUM SHOES/BOL TS/IRON BALUSTERS / NEWEL MOUNTING KITS/S-GUN /SHELF BRACKET/ZINC ALLOY HANDRAIL B... |
| 2026-04-27 | COSU6445170270 | HNLTSG262A0018 | 116E | House FROB | HNLT | 9355563 | COSCO KAOHSIUNG | 2026-04-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 51 PKG | 18,936 K | House to House | PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | L.J. SMITH STAIR SYSTEMS | L.J. SMITH STAIR SYSTEMS | K.D. PARTS AND ACCESSORIES . . |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | WHLC194GA00399 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTSG263A0032 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | E009 |
| IMO # | |
| Vessel Name | WAN HAI A13 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | BATAM ISLAND, IND |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16084 K |
| Weight in KG | 16,084 KG |
| Quantity | 39 PKG |
| Volume | 56 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU7834045 |
| Commodity Description |
K.D. PARTS AND ACCESSORIES . |
| Shipper Name | PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | KOMPLEK LATRADE INDUSTRIAL PARK |
| Address Line 2 | BLOK H2,H3,F4,KEC.BATU AJI,29424 |
| Address Line 3 | KOTA BATAM,PROVINSI KEPULAUAN RIAU, |
| Consignee Name | NOVO DISTRIBUTION, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 72 SOUTH LIBERTY STREET |
| Address Line 2 | UNIT B POWELL,OHIO 43065 |
| Address Line 3 | USA |
| Notify Party Name | NOVO DISTRIBUTION, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 72 SOUTH LIBERTY STREET |
| Address Line 2 | UNIT B POWELL,OHIO 43065 |
| Address Line 3 | USA |
| Container Number | TXGU7834045 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLW209701 |
| Seal Number 1 | WHLW209701 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | K.D. PARTS AND ACCESSORIES . |
| Marks and Numbers 1 | ITEM: CTN : QTY : P.O.:1080762 MADE IN INDONESIA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 34 | 2026-05-01 |
| Los Angeles, California | 16 | 2026-05-09 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2026-05-21 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2026-05-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 29 | 2026-05-21 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 22 | 2026-05-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2026-04-27 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2025-08-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2025-07-08 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 1 | 2025-08-08 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2025-06-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Everwood Industries Indonesia that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | KOMPLEK LATRADE INDUSTRIAL PARK BLO H2,H3,F4,DESA KELURAHAN TANJUNG KOTA BATAM 29424 ID | 2026-05-01 | 33 |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | KOMPLEK LATRADE INDUSTRIAL PARK BLOK H2,H3,F4,,KEC.BATU AJI, 29424 KOTA BATAM,PROVINSI KEPULAUAN RIAU, | 2026-05-21 | 9 |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | 2026-04-27 | 6 | |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | 2025-09-17 | 4 | |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | 2025-08-08 | 2 | |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | 2025-12-04 | 1 | |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | 2026-03-03 | 1 | |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | 2026-01-31 | 1 | |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | 2026-01-10 | 1 | |
| PT. EVERWOOD INDUSTRIES INDONESIA | 2025-08-25 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||