There are a total of 140 bills of lading on file for PT. Indotama Bahari between October 22nd, 2021 and May 12th, 2026.
Of those 140 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 140 |
|---|---|
| Shipper Records | 140 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. INDOTAMA BAHARI.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with PT. Indotama Bahari, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with PT. Indotama Bahari in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EVERFRESH SEAFOOD COMPANY CORP. | May 2026 | 580 | 71 |
| HONMONO HOLDING INC. | May 2026 | 216 | 28 |
| EVERFRESH FOOD SERVICES, LLC | Apr 2026 | 16 | 16 |
| DAPAN INTERNATIONAL TRADING INC | Aug 2022 | 30 | 11 |
| Mar 2026 | 5 | 5 | |
| May 2026 | 9 | 4 | |
| Jan 2026 | 5 | 4 | |
| NEW YORK FISH | Mar 2026 | 32 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Indotama Bahari.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDOSOX MILLS | May 2026 | 167 | 7 |
| PT INDOSPRING TBK | May 2026 | 465 | 11 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | May 2026 | 694 | 4 |
| PT. INDOKOM SAMUDRA PERSADA | May 2026 | 690 | 16 |
| PT. INDOKORES SAHABAT | May 2026 | 447 | 2 |
| PT. INDOLIBERTY TEXTILES | May 2026 | 2,167 | 14 |
| PT. INDONESIA EPSON INDUSTRY | May 2026 | 12,486 | 423 |
| PT. INDOPOLY SWAKARSA INDUSTRY TBK | May 2026 | 792 | 4 |
| PT. INDOPROSTIME TRANSPORT | Apr 2026 | 279 | 5 |
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | May 2026 | 297 | 16 |
| PT. INDOTRANS BUANA INTERNASIONAL | Mar 2025 | 778 | 0 |
| PT. INDUSTRI KARET DELI | May 2026 | 3,233 | 49 |
| PT. INDUSTRIES PARTNER INDONESIA | May 2026 | 235 | 29 |
| PT. ING INTERNATIONAL | May 2026 | 859 | 12 |
| PT. INIZIO | May 2026 | 492 | 10 |
| PT. INKORDAN INTERNATIONAL | May 2026 | 161 | 10 |
| PT. INOCYCLE TECHNOLOGY GROUP TBK | May 2026 | 105 | 1 |
| PT. INSERASENA | May 2026 | 2,873 | 110 |
| PT. INTAN HEVEA INDUSTRY | Mar 2026 | 323 | 1 |
| PT.INFINITE TECH BATAM | May 2026 | 123 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | OOLU2323278400 | 1TUIV | Regular Bill | OOLU | 9839911 | CMA CGM MEXICO | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 2,175 BOX | 24,169 KG | House to House | PT INDOTAMA BAHARI | DAPAN FISHERY USA COMPANY | DAPAN FISHERY USA COMPANY | 2,175 BOXES = 21,972.00 KGS OF FROZEN TUNA GW : 24,169.20 KGS NW : 21,972.00 KGS REEFER CONTAINER FREIGHT PREPAID TEMPERATURE SE... | |
| 2026-05-01 | EGLV081600057779 | 1449E | Regular Bill | EGLV | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,800 BOX | 19,800 K | House to House | PT. INDOTAMA BAHARI | EVERFRESH FOOD SERVICES, LLC | H.W. ST JOHN & COMPANY | FROZEN TUNA X'HC RF CONTAINER , BOXES = ,. KGS OF CARBON MONOXIDE TREATED FROZEN TUNA SAKU G.W. ,. KGS N.W. ,. KGS REEFER CONTAINER | |
| 2026-04-18 | OOLU2321445840 | 1TUIF | Regular Bill | OOLU | 9399193 | CMA CGM LIBRA | 2026-04-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 2,175 BOX | 23,925 KG | House to House | PT INDOTAMA BAHARI | DAPAN FISHERY USA COMPANY | DAPAN FISHERY USA COMPANY | X'HC RF CONTAINER : , BOXES = ,. KGS OF FROZEN TUNA GW : ,. KGS NW : ,. KGS REEFER CONTAINER FREIGHT PREPAID | |
| 2026-04-09 | EGLV081600057710 | 1446E | Regular Bill | EGLV | 9935210 | EVER MACH | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,800 BOX | 19,800 K | House to House | PT. INDOTAMA BAHARI | EVERFRESH SEAFOOD COMPANY CORP | H.W. ST JOHN & COMPANY | FROZEN FISH X'HC RF CONTAINER , BOXES = ,. KGS OF CARBON MONOXIDE TREATED FROZEN TUNA SAKU G.W. ,. KGS N.W. ,. KGS REEFER CONTAINER | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | OOLU2324459290 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392427 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 1TUI4 |
| IMO # | 9860245 |
| Vessel Name | CMA CGM BRAZIL |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | SURABAYA |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19800 KG |
| Weight in KG | 19,800 KG |
| Quantity | 1800 BOX |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FSCU5309497 |
| Commodity Description |
1,800 BOXES = 18,000.00 KGS OF FROZEN TUNA GW : 19,800.00 KGS NW : 18,000.00 KGS REEFER CONTAINER FREIGHT PREPAID TEMPERATURE SET AT -25.0 C |
| Shipper Name | PT INDOTAMA BAHARI |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. IKAN TUNA III PELABUHAN BENOA |
| Address Line 2 | DENPASAR . |
| Address Line 3 | INDONESIA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4487109 |
| Consignee Name | INTERNATIONAL LOBSTER AND MAGURO LL |
|---|---|
| Address Line 1 | 32-34 PAPETTI PLAZA |
| Address Line 2 | ELIZABETH NJ |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8688848 |
| Notify Party Name | INTERNATIONAL LOBSTER AND MAGURO LL |
|---|---|
| Address Line 1 | 32-34 PAPETTI PLAZA |
| Address Line 2 | ELIZABETH NJ |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | FSCU5309497 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKHL4311 |
| Seal Number 1 | OOLKHL4311 |
| Equipment Description Code | R1 |
| Equipment Description | Mechanically refrigerated and heated |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 1,800 BOXES = 18,000.00 KGS OF FROZEN TUNA GW : 19,800.00 KGS NW : 18,000.00 KGS REEFER CONTAINER FREIGHT PREPAID TEMPERATURE SET AT -25.0 C |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 85 | 2026-05-01 |
| Newark, New Jersey | 55 | 2026-05-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 105 | 2026-05-01 |
| Singapore Singapore | 30 | 2026-05-13 |
| Kajang Malaysia | 2 | 2025-02-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2024-12-03 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2024-04-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Indotama Bahari that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. INDOTAMA BAHARI | JL. IKAN TUNA III NO 1B PELABUHAN BENOA PEDUNGAN DENPASAR SELATAN KOTA DENPASAR BALI 80222 INDONESIA | 2026-05-01 | 81 |
| PT. INDOTAMA BAHARI | JL. IKAN TUNA III NO. 1B PELABUHAN BENOA PEDUNGAN DENPASAR SELATAN KOTA DENPASAR BALI 80222 INDONESIA NPWP SHIPPER : 31.618.473.8-903.000 | 2026-02-18 | 4 |
| PT. INDOTAMA BAHARI | 2026-02-05 | 4 | |
| PT. INDOTAMA BAHARI | 2026-02-13 | 4 | |
| PT. INDOTAMA BAHARI | 2026-01-13 | 3 | |
| PT. INDOTAMA BAHARI | 2022-07-25 | 15 | |
| PT. INDOTAMA BAHARI | 2022-09-20 | 12 | |
| PT INDOTAMA BAHARI | 2026-05-13 | 7 | |
| PT. INDOTAMA BAHARI | 2022-08-30 | 2 | |
| PT. INDOTAMA BAHARI | 2021-12-17 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||