There are a total of 172 bills of lading on file for Shanghai Kaiyu Trading Co., Ltd between July 29th, 2014 and April 18th, 2026.
Of those 172 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 172 |
|---|---|
| Shipper Records | 141 |
| Consignee Records | 32 |
| Notify Party Records | 8 |
| First Shipment on File | Jul 29th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 3 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI KAIYU TRADING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Shanghai Kaiyu Trading Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Shanghai Kaiyu Trading Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMAZON SERVICES LLC | May 2026 | 62,432 | 68 |
| EXIDEA TRADE, LLC | May 2026 | 1,277 | 52 |
| AX FOCUS INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 2,406 | 4 |
| KARAT HOME INC. | May 2026 | 6,046 | 3 |
| Oct 2025 | 1 | 1 | |
| NEWAGE PRODUCTS INC. | May 2026 | 4,832 | 1 |
| May 2026 | 6 | 1 | |
| AXISLINK GLOBAL INC | May 2026 | 470 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Kaiyu Trading Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-04-01 | HDMUSHAZ8NM35800 | SBYEHX25N0107 | 0005E | House Bill | SBYE | 9944508 | HMM PEARL | 2025-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 560 CTN | 10,509 KG | Pier to Pier | SHANGHAI CAIYUN TRADING CO., LTD. | NEWAGE PRODUCTS INC. | NEWAGE PRODUCTS INC. | FIBER CEMENT BOARD |
| 2024-12-20 | ZIMUSHH31524628 | CKXPCL24100581 | 21E | House Bill | CKXP | 9461506 | ZIM CHARLESTON | 2024-11-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 260 PKG | 1,932 KG | SHANGHAI KAIYU TRADING CO., LTD | AMAZON SERVICES LLC | KINGS INTERNATIONAL GROUP INC. | VIBRATION MASSAGE SEAT CUSHION WITH HEAT CAT LITTER BOX DRUM | |
| 2024-12-17 | COSU6401610080 | CKXPCL24110515 | 067E | House Bill | CKXP | 9516430 | COSCO NETHERLANDS | 2024-12-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 839 CTN | 7,050 KG | SHANGHAI KAIYU TRADING CO., LTD | AMAZON SERVICES LLC | KINGS INTERNATIONAL GROUP INC. | TRIPOD AND MONOPOD SUITNALUMINUM LADDERNLAUND RY BASKETNTREADMILL | |
| 2024-12-14 | COSU6402493830 | CKXPCL24110434 | 106E | House Bill | CKXP | 9355563 | COSCO KAOHSIUNG | 2024-12-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 933 CTN | 13,338 KG | SHANGHAI KAIYU TRADING CO., LTD | AMAZON SERVICES LLC | KINGS INTERNATIONAL GROUP INC. | STEP STOOLSNFITNESS GRIP SETNCARPETNBOY PANTS NVACUMM CLEANERNGOLF CARTNWHEEL HUBNFEED PELL ET | |
| Run Date | 2025-09-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-10-01 |
| Actual Arrival Date | 2025-09-26 |
| Trade Update Date | 2025-09-04 |
| Master BOL # | EGLV143500391697 |
|---|---|
| House BOL # | NGWIXJ25090215 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NGWI |
| Voyage # | 080E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO BELGIUM |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15735 KG |
| Weight in KG | 15,735 KG |
| Quantity | 754 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU6816860 |
| Commodity Description |
SWIVEL SEATS FOLDOUT |
| Shipper Name | SHANGHAI JIAYU TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1903, 19TH FLOOR, NO. 993 NANJ |
| Address Line 2 | ING WEST ROAD,JING'AN DISTRICT, SHA |
| Address Line 3 | NGHAI,SHANGHAI,CN |
| Consignee Name | AXISLINK GLOBAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 520-530 9TH ST STE 230 SACRAMENTO,C |
| Address Line 2 | A 95814,SACRAMENTO, ,US |
| Notify Party Name | AXISLINK GLOBAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 520-530 9TH ST STE 230 SACRAMENTO,C |
| Address Line 2 | A 95814,SACRAMENTO,US |
| Container Number | TXGU6816860 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCRMR4634 |
| Seal Number 1 | EMCRMR4634 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SWIVEL SEATS FOLDOUT |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 76 | 2026-04-20 |
| Los Angeles, California | 35 | 2025-04-01 |
| Newark, New Jersey | 28 | 2024-12-03 |
| Savannah, Georgia | 17 | 2024-12-03 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2018-11-13 |
| Oakland, California | 3 | 2024-11-08 |
| New York, New York | 2 | 2024-10-05 |
| Seattle, Washington | 2 | 2021-02-23 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2024-01-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 75 | 2026-04-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 60 | 2024-12-10 |
| Yantian China (Mainland) | 15 | 2025-10-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 15 | 2024-05-17 |
| Pusan South Korea | 3 | 2018-06-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2024-11-09 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2024-05-18 |
| Vancouver, BC Canada | 1 | 2021-02-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Kaiyu Trading Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI KAIYU TRADING CO., LTD | FLOOR 3,BULIDING1,NO368 XIAONAN ROA D, FENGXIAN DISTRACT,SHANGHAI 20140 1 | 2024-12-20 | 87 |
| SHANGHAI KAIYU TRADING CO.,LTD | FLOOR 3,BULIDING1,NO368 XIAONAN ROA D,FENGXIAN DISTRACT,SHANGHAI 201401 | 2024-12-03 | 30 |
| SHANGHAI KAI XU TRADING CO.,LTD | 2018-11-13 | 14 | |
| SHANGHAI KAI XU TRADING CO.,LTD | 2018-12-18 | 9 | |
| SHANGHAI KAIYU TRADING CO.,LTD | 2024-11-08 | 4 | |
| SHANGHAI ZAN YU TRADING CO. LTD. | 2018-06-09 | 2 | |
| SHANGHAI KAI XU TRADING CO.,LTD | 2018-11-06 | 2 | |
| SHANGHAI KAIYU TRADING CO.,LTD | 2024-10-05 | 2 | |
| SHANGHAI KAMISU TRADING CO LTD | 2015-02-26 | 2 | |
| SHANGHAI CHIYU TRADING CO., LTD. | 2017-06-28 | 2 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Shanghai Kaiyu Trading Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-23 | 1 | |
| 2019-06-01 | 3 | |
| 2019-06-01 | 1 | |
| 2018-12-05 | 1 | |
| 2018-11-06 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shanghai Kaiyu Trading Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-23 | 1 |