There are a total of 557 bills of lading on file for Strojmetal Aluminium Forging GMBH between May 13th, 2014 and May 19th, 2026.
Of those 557 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 557 |
|---|---|
| Shipper Records | 756 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 13th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 76 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Strojmetal Aluminium Forging GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Strojmetal Aluminium Forging GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZF CHASSIS COMPONENTS LLC | May 2026 | 10,189 | 245 |
| MOBIS ALABAMA, LLC | May 2026 | 18,187 | 55 |
| SCHAEFFLER GROUP USA INC. | May 2026 | 97,148 | 21 |
| RAUFOSS AUTOMOTIVE COMPONENTS CANAD | Jan 2026 | 113 | 5 |
| MOBIS USA ALABAMA LLC | Apr 2026 | 520 | 5 |
| ZF LEMFORDER SA (PTY) LTD | Apr 2026 | 201 | 4 |
| BENTELER AUTOMOTIVE CORPORATION | May 2026 | 19,965 | 2 |
| ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA LLC | May 2026 | 26,936 | 1 |
| RAUFOSS AUTOMOTIVE COMPONENTS MEXICO SA DE CV | Jan 2026 | 14 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strojmetal Aluminium Forging GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRIPPIT INC. | May 2026 | 830 | 28 |
| STRIVE PHARMACEUTICALS INC. | May 2026 | 214 | 8 |
| STRIVE SHIPPING SERVICES PVT LTD | May 2026 | 664 | 22 |
| STRIVECORE INC | May 2026 | 276 | 107 |
| STRIVECTIN OPERATING COMPANY | Feb 2026 | 908 | 0 |
| STRIVEFORGE SOLUTIONS INC. | May 2026 | 826 | 49 |
| STRIX | Feb 2026 | 4,459 | 2 |
| STRIX, LLC. TBI BROKERS, INC. | Jul 2025 | 74 | 0 |
| STRIX, TBI BROKERS,INC | May 2026 | 109 | 52 |
| STROHMEYER & ARPECO | Aug 2024 | 999 | 0 |
| STROLEE LLC | Apr 2026 | 72 | 8 |
| STROM HOLDINGS LLC | Mar 2026 | 206 | 2 |
| STROM MFG.INC. | Apr 2026 | 481 | 4 |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | May 2026 | 477 | 1 |
| STROMSHOLMEN AB | May 2026 | 933 | 13 |
| STRON INC. | Jan 2026 | 251 | 0 |
| STRON USA INC. | May 2026 | 157 | 6 |
| STRONA INDUSTRIAL INC | May 2026 | 239 | 1 |
| STRONG AMERICA LIMITED | May 2026 | 1,347 | 5 |
| STRONG AND PROSPEROUS TRADING INC | Mar 2024 | 74 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | MEDUR8493799 | BWLEHAM69803581 | NN619 | House Bill | BWLE | 9227297 | MSC ANISHA R. | 2026-05-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 2 PKG | 373 KG | House to House | STROJMETAL ALUMINIUM FORGING S.R.O. | BENTELER AUTOMOTIVE CORP | MOTOR VEHICLE PARTS | |
| 2026-05-19 | MEDUR8410140 | BANQ1074440476 | NN620 | House Bill | BANQ | 9244881 | MSC ARUSHI R. | 2026-05-18 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 40 PKG | 8,970 K | House to House | STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | ZF CHASSIS COMPONENTS, LLC | ZF CHASSIS COMPONENTS, LLC | STEERING HOUSING . . . . |
| 2026-05-15 | MEDUR8409951 | BANQ1074295606 | NN619 | House Bill | BANQ | 9227297 | MSC ANISHA R | 2026-05-14 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 40 PKG | 8,963 K | House to House | STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | ZF CHASSIS COMPONENTS, LLC | ZF CHASSIS COMPONENTS, LLC | STEERING HOUSING . . . . |
| 2026-05-04 | MEDUR8344950 | BANQ1074123308 | NN618 | House Bill | BANQ | 9227302 | MSC KATYA R. | 2026-05-03 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 40 PKG | 8,989 K | House to House | STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | ZF CHASSIS COMPONENTS, LLC | ZF CHASSIS COMPONENTS, LLC | STEERING HOUSING . . . . |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | MEDUR8672699 |
|---|---|
| House BOL # | BWLEHAM69855710 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | NN620 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC ARUSHI R. |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 754 KG |
| Weight in KG | 754 KG |
| Quantity | 4 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU6008176 |
| Commodity Description |
MOTOR VEHICLE PARTS |
| Shipper Name | STROJMETAL ALUMINIUM FORGING S.R.O. |
|---|---|
| Address Line 1 | RINGHOFFEROVA 66 |
| City | KAMENICE |
| Country Code | CZ |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PRODEJ@STROJMETAL.CZ |
| Shipper Name | STROJMETAL ALUMINIUM FORGING S.R.O. |
|---|---|
| Address Line 1 | RINGHOFFEROVA 66 |
| City | KAMENICE |
| Country Code | CZ |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +420323619593 |
| Consignee Name | BENTELER AUTOMOTIVE |
|---|---|
| Address Line 1 | 2650 N OPDYKE RD STE B |
| City | AUBURN HILLS |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48326-195 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18649095581 |
| Container Number | MSMU6008176 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B052412 |
| Seal Number 1 | B052412 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MOTOR VEHICLE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | BENTELER AUTOMOTIVE |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 870829 | 00000000 | 0000000754 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 490 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 61 | 2026-04-20 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2026-04-13 |
| Miami, Florida | 1 | 2018-05-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 469 | 2026-05-20 |
| Stade Germany | 85 | 2026-04-20 |
| Bremen Germany | 2 | 2019-09-27 |
| Rotterdam Netherlands | 1 | 2022-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strojmetal Aluminium Forging GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | ALUSINGENPLATZ 1 SINGEN (HOHENTWIEL) 78224 DE | 2026-05-19 | 166 |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | ALUSINGEN PLATZ 1 78224 - SINGEN DE - GERMANY | 2026-04-20 | 10 |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | 2026-02-24 | 3 | |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | 2025-06-10 | 2 | |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | 2025-12-22 | 1 | |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | 2023-10-21 | 207 | |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING S.R.O. | 2018-10-03 | 39 | |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING S.R.O. | 2026-05-20 | 27 | |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING S.R.O. | 2026-05-20 | 27 | |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | 2019-07-12 | 23 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Strojmetal Aluminium Forging GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 27 | |
| 2026-02-24 | 4 | |
| 2023-10-21 | 168 | |
| 2022-10-15 | 17 |
Below are the top 1 email addresses on file for Strojmetal Aluminium Forging GMBH.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-24 | 4 |