There are a total of 933 bills of lading on file for Stromsholmen Ab between October 20th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 933 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 933 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,052 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 45 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STROMSHOLMEN AB.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Stromsholmen Ab, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Stromsholmen Ab in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KALLER GAS SPRINGS | Jul 2025 | 446 | 92 |
| HYSON METAL FORMING SOLUTIONS | Sep 2024 | 108 | 87 |
| BARNES GROUP INC | May 2026 | 2,185 | 28 |
| HK BRECKSVILLE LLC | May 2026 | 19 | 19 |
| HYSON PRODUCTS | Nov 2024 | 354 | 3 |
| NACHI ROBOTIC SYSTEMS INC. | May 2026 | 687 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stromsholmen Ab.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRIVEFORGE SOLUTIONS INC. | May 2026 | 826 | 49 |
| STRIX | Feb 2026 | 4,459 | 2 |
| STRIX, LLC. TBI BROKERS, INC. | Jul 2025 | 74 | 0 |
| STRIX, TBI BROKERS,INC | May 2026 | 109 | 52 |
| STROHMEYER & ARPECO | Aug 2024 | 999 | 0 |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | May 2026 | 557 | 17 |
| STROLEE LLC | Apr 2026 | 72 | 8 |
| STROM HOLDINGS LLC | Mar 2026 | 206 | 2 |
| STROM MFG.INC. | Apr 2026 | 481 | 4 |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | May 2026 | 477 | 1 |
| STRON INC. | Jan 2026 | 251 | 0 |
| STRON USA INC. | May 2026 | 157 | 6 |
| STRONA INDUSTRIAL INC | May 2026 | 239 | 1 |
| STRONG AMERICA LIMITED | May 2026 | 1,347 | 5 |
| STRONG AND PROSPEROUS TRADING INC | Mar 2024 | 74 | 0 |
| STRONG CHUNG CO., LTD. | May 2026 | 216 | 5 |
| STRONG GRASS TRADING INC. | Mar 2024 | 151 | 0 |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 142 | 6 |
| STRONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 1,322 | 13 |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | May 2026 | 212 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | HLCUGOT260301060 | CCLLJKGS26020876 | 616W | House Bill | CCLL | 9260902 | PORTO GERMENO | 2026-05-02 | NEWARK, NEW JERSEY | 42876 | 2 PKG | 1,375 KG | House to House | STROMSHOLMEN AB | HK BRECKSVILLE LLC | GAS SPRINGSHS CODES: 84798997,847990704016930 0,7326200073269098,39173100 | |
| 2026-04-13 | HLCUGOT260203013 | CCLLJKGS26020776 | 613W | House Bill | CCLL | 9635688 | SFL MAUI | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 1 PKG | 580 KG | House to House | STROMSHOLMEN AB | HK BRECKSVILLE LLC | GAS SPRINGSHS CODES: , ,,, | |
| 2026-04-11 | HLCUGOT260203002 | CCLLJKGS26020686 | 612W | House Bill | CCLL | 9288394 | PL GERMANY | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 3 PKG | 1,400 KG | House to House | STROMSHOLMEN AB | HK BRECKSVILLE LLC | GAS SPRINGS | |
| 2026-04-11 | HLCUGOT260203002 | CCLLJKGS26020727 | 612W | House Bill | CCLL | 9288394 | PL GERMANY | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 2 PKG | 725 KG | House to House | STROMSHOLMEN AB | HK BRECKSVILLE LLC | GAS SPRINGSHS CODES: ,, ,,, | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | HLCUGOT260301060 |
|---|---|
| House BOL # | CCLLJKGS26020834 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CCLL |
| Voyage # | 616W |
| IMO # | 9260902 |
| Vessel Name | PORTO GERMENO |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GOTHENBURG |
| Foreign Port of Lading | 42876 |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 800 KG |
| Weight in KG | 800 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAIU9031283 |
| Commodity Description |
GAS SPRINGSHS CODES: 84799070,847989977326200 0,7326909840169300,8481804073079910,39173100 |
| Shipper Name | STROMSHOLMEN AB |
|---|---|
| Address Line 1 | VERKSTADSGATAN 16 |
| City | TRANAS |
| Country Code | SE |
| Contact Name | PETER NILSAGARD |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +4614057100 |
| Shipper Name | STROMSHOLMEN AB |
|---|---|
| Address Line 1 | VERKSTADSGATAN 16 |
| City | TRANAS |
| Country Code | SE |
| Contact Name | PETER NILSAGARD |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PNILSAGARD@ONEBARNES.COM |
| Consignee Name | HK BRECKSVILLE LLC DBA HYSON |
|---|---|
| Address Line 1 | 10367 BRECKSVILLE ROAD |
| City | BRECKSVILLE |
| State Province | OH |
| Zip Code | 44141 |
| Country Code | US |
| Container Number | CAIU9031283 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 103598 |
| Seal Number 1 | 103598 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GAS SPRINGSHS CODES: 84799070,847989977326200 0,7326909840169300,8481804073079910,39173100 |
| Marks and Numbers 1 | INVOICE NO.??770072217-72230 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 847989 | 00000000 | 0000000800 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 921 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 7 | 2026-03-02 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2019-08-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 623 | 2020-05-29 |
| Anvers Belgium | 214 | 2026-02-10 |
| Wilhelmshaven Germany | 47 | 2026-04-13 |
| Stade Germany | 36 | 2026-03-23 |
| Rotterdam Netherlands | 4 | 2026-02-28 |
| Bremen Germany | 4 | 2019-12-17 |
| 3 | 2026-05-18 | |
| Le Havre France | 2 | 2015-09-02 |
Below are the top 6 company names and addresses for Stromsholmen Ab that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STROMSHOLMEN AB | VERKSTADSGATAN 16 TRANAS SE | 2026-05-18 | 783 |
| STROMSHOLMEN AB | VERKSTADSGATAN 16 TRANAS SE +4614057100 | 2026-05-18 | 119 |
| STROMSHOLMEN AB | 2023-01-18 | 116 | |
| STROMSHOLMEN AB | 2023-02-03 | 22 | |
| STROMSHOLMEN AB | 2021-08-14 | 10 | |
| STROMSHOLMEN AB | 2024-10-17 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 2 email addresses on file for Stromsholmen Ab.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 63 | |
| 2024-12-04 | 54 |