There are a total of 477 bills of lading on file for Stromberg Carlson Products Inc between November 20th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 477 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 477 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 477 |
| Notify Party Records | 265 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Stromberg Carlson Products Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Stromberg Carlson Products Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU YUTONG IMPORT EXPORT NO | Aug 2025 | 30 | 30 |
| SHANGHAI JIEHE I&E CO.,LTD. | May 2026 | 357 | 24 |
| HANGZHOU YUTONG IMPORT NO | Aug 2022 | 28 | 21 |
| TAILUEN INDUSTRY CO., LTD | Apr 2026 | 99 | 17 |
| COOKMAMA HARDWARE LIMITED | May 2026 | 41 | 5 |
| ADVANCE AGRO INTERNATIONAL | May 2026 | 139 | 5 |
| Mar 2022 | 6 | 4 | |
| LEADING TOOL&MOLD INDUSTRIAL CO., LTD | Feb 2025 | 22 | 3 |
| HANGZHOU YUTONG IMPORT & EXPORT TRA | May 2026 | 243 | 3 |
| HANGZHOU HUATONG | Jan 2026 | 16 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stromberg Carlson Products Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRIVECTIN OPERATING COMPANY | Feb 2026 | 908 | 0 |
| STRIVEFORGE SOLUTIONS INC. | May 2026 | 826 | 49 |
| STRIX | Feb 2026 | 4,459 | 2 |
| STRIX, LLC. TBI BROKERS, INC. | Jul 2025 | 74 | 0 |
| STRIX, TBI BROKERS,INC | May 2026 | 109 | 52 |
| STROHMEYER & ARPECO | Aug 2024 | 999 | 0 |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | May 2026 | 557 | 17 |
| STROLEE LLC | Apr 2026 | 72 | 8 |
| STROM HOLDINGS LLC | Mar 2026 | 206 | 2 |
| STROM MFG.INC. | Apr 2026 | 481 | 4 |
| STROMSHOLMEN AB | May 2026 | 933 | 13 |
| STRON INC. | Jan 2026 | 251 | 0 |
| STRON USA INC. | May 2026 | 157 | 6 |
| STRONA INDUSTRIAL INC | May 2026 | 239 | 1 |
| STRONG AMERICA LIMITED | May 2026 | 1,347 | 5 |
| STRONG AND PROSPEROUS TRADING INC | Mar 2024 | 74 | 0 |
| STRONG CHUNG CO., LTD. | May 2026 | 216 | 5 |
| STRONG GRASS TRADING INC. | Mar 2024 | 151 | 0 |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 142 | 6 |
| STRONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 1,322 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-08 | OOLU2766466350 | OSTIMUDET25B0081 | 506W | House Bill | OSTI | 9409209 | CMA CGM MAUPASSANT | 2026-01-07 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 37 PKG | 20,540 K | House to House | ADVANCE AGRO INTERNATIONAL | STROMBERG-CARLSON PRODUCTS, INC | STROMBERG-CARLSON PRODUCTS, INC | OTHER ARTICLE OF IRON & STEEL TIRE CARRIER, RIGID ? AFTERMARKET TRAILER TONGUE CARGO CARRYING SYSTEM |
| 2025-11-17 | YMJAW216172086 | OSTITPDET25A5217 | 078E | House Bill | OSTI | 9560376 | ONE SAN DIEGO | 2025-11-15 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 531 CTN | 14,070 K | Container Yard | TAILUEN INDUSTRY | STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | RV PARTS ACCESSORIES CTNS= ( PLTS)+ CTNS= PKGS . . |
| 2025-09-29 | YMJAW216170022 | OSTITPDET2585381 | 077E | House Bill | OSTI | 9560376 | ONE SAN DIEGO | 2025-09-27 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 423 CTN | 11,246 K | House to House | TAILUEN INDUSTRY CO LTD | STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | RV PARTS ACCESSORIES CTNS LOAD IN PLTS . |
| 2025-09-27 | CMDUAMC2429792 | OSTIMUDET2580076 | 0INKA | House Bill | OSTI | 9350032 | APL FLORIDA | 2025-09-26 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 240 CTN | 5,136 K | Container Yard | STROMBERG-CARLSON PRODUCTS, INC | STROMBERG-CARLSON PRODUCTS, INC | CONTAINING PARTS FOR COOKING GRATES MADE OF STAINLESS STEEL PART NO.GR- , PART NAME: STAKE & GRILL IN STAINLESS STEEL WITH POST ... | |
| Run Date | 2026-01-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-07 |
| Trade Update Date | 2025-12-15 |
| Master BOL # | ONEYNB5IAR321300 |
|---|---|
| House BOL # | SGLSNGB35119356 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | SGLS |
| Voyage # | 079E |
| IMO # | 9560376 |
| Vessel Name | ONE SAN DIEGO |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4327 K |
| Weight in KG | 4,327 KG |
| Quantity | 418 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU3185012 |
| Commodity Description |
" ELECTRIC TONGUE JACK ELECTRIC TO NGUE JACK ELECTRIC TONGUE JACK EL ECTRIC TONGUE JACK TIRE CARRIER MOTORHOME LAD DER" |
| Shipper Name | HANGZHOU YUTONG |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.38 KENMAO STREET, YINONG TOWN, |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | STROMBERG CARLSON PRODUCTS, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2323 TRAVERSEFIELD DR. |
| City | TRAVERSE CITY |
| State Province | MI |
| Country Code | US |
| Container Number | ONEU3185012 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDV66365 |
| Seal Number 1 | CNDV66365 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | " ELECTRIC TONGUE JACK ELECTRIC TO NGUE JACK ELECTRIC TONGUE JACK EL ECTRIC TONGUE JACK TIRE CARRIER MOTORHOME LAD DER" |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 236 | 2026-01-08 |
| Long Beach, California | 136 | 2025-02-21 |
| Seattle, Washington | 53 | 2025-01-18 |
| Los Angeles, California | 37 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 10 | 2026-01-08 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2025-07-07 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2020-04-15 |
| Oakland, California | 1 | 2014-08-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 245 | 2022-02-28 |
| Ningbo China (Mainland) | 137 | 2026-01-08 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 44 | 2025-11-17 |
| Yantian China (Mainland) | 20 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 11 | 2017-07-26 |
| Mundra India | 6 | 2026-01-08 |
| Shilong China (Taiwan) | 3 | 2025-01-30 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 3 | 2018-04-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2014-06-28 |
| Taibei China (Taiwan) | 2 | 2021-02-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stromberg Carlson Products Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | 2323 TRAVERSEFIELD DR TRAVERSE CITY MI 49686 USA | 2026-05-22 | 188 |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | 2323 TRAVERSEFIELD DR TRAVERSE CIT Y MI 49686 U S A TRAVERSE MI 49686 US | 2025-11-17 | 6 |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS, INC | 2019-01-16 | 73 | |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS, INC | 2016-11-16 | 46 | |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | 2015-06-16 | 20 | |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS,INC. | 2018-04-18 | 14 | |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS,INC. | 2015-11-07 | 13 | |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS, INC. | 2015-12-29 | 13 | |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS, INC. | 2021-07-24 | 12 | |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS, INC. | 2018-08-17 | 11 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Stromberg Carlson Products Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-08 | 2 | |
| 2021-09-25 | 6 | |
| 2020-07-23 | 1 | |
| 2014-08-04 | 8 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||