There are a total of 1,347 bills of lading on file for Strong America Limited between October 21st, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 1,347 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,347 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,340 |
| Notify Party Records | 1,215 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRONG AMERICA LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Strong America Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Strong America Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KHAO BUATIP MARKETING CO., LTD. | May 2026 | 1,307 | 7 |
| FUJIAN XINFENGTENG INDUSTRIAL DEVELOPMENT CO., LTD. | May 2026 | 132 | 6 |
| FOODLAND INTERNATIONAL CO.,LTD. | May 2026 | 286 | 6 |
| FIVE GOODS, INC. | May 2026 | 795 | 4 |
| JIANGSU XINGXING REFRIGERATION TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 339 | 3 |
| HAINAN XIANGTAI FISHERY COMPANY | May 2026 | 2,508 | 3 |
| ZHANGZHOU XINXIN FRUIT AND VEGETABLE CO., LTD. | Jan 2026 | 57 | 2 |
| TENCHO FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 174 | 2 |
| SHANGHAI GREENLINK IMPORT & EXPORT CO.,LTD | Apr 2026 | 348 | 2 |
| MACAT GROUP FOODSTUFF CORPORATION | May 2026 | 167 | 2 |
| Apr 2026 | 2 | 2 | |
| Mar 2025 | 6 | 2 | |
| Aug 2024 | 3 | 2 | |
| WIN MERRY LTD. | Apr 2026 | 67 | 1 |
| SHIJIAZHUANG TIJIE TRADE | May 2026 | 46 | 1 |
| NINGBO HUAYI IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 6,869 | 1 |
| K.C.GOLDEN RICE CO., LTD. | Aug 2021 | 591 | 1 |
| HUIZHOU WELLTOP FOODS IMP&EXP CO.,L | May 2026 | 129 | 1 |
| CHANGZHOU GEYUE IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 398 | 1 |
| BLUE ISLAND LLC | May 2026 | 1,219 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strong America Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STROHMEYER & ARPECO | Aug 2024 | 999 | 0 |
| STROJMETAL ALUMINIUM FORGING GMBH | May 2026 | 557 | 17 |
| STROLEE LLC | Apr 2026 | 72 | 8 |
| STROM HOLDINGS LLC | Mar 2026 | 206 | 2 |
| STROM MFG.INC. | Apr 2026 | 481 | 4 |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | May 2026 | 477 | 1 |
| STROMSHOLMEN AB | May 2026 | 933 | 13 |
| STRON INC. | Jan 2026 | 251 | 0 |
| STRON USA INC. | May 2026 | 157 | 6 |
| STRONA INDUSTRIAL INC | May 2026 | 239 | 1 |
| STRONG AND PROSPEROUS TRADING INC | Mar 2024 | 74 | 0 |
| STRONG CHUNG CO., LTD. | May 2026 | 216 | 5 |
| STRONG GRASS TRADING INC. | Mar 2024 | 151 | 0 |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 142 | 6 |
| STRONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 1,322 | 13 |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | May 2026 | 212 | 14 |
| STRONG LUMEN OPTO CO.,LTD. | May 2026 | 107 | 1 |
| STRONG MAN SAFETY PRODUCTS CORP. | May 2026 | 704 | 12 |
| STRONG MEDICAL PARTNERS, LLC | Apr 2025 | 1,715 | 0 |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | May 2026 | 258 | 35 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-06 | OOLU2320011430 | NCZLSZ26020537 | 014E | House Bill | NCZL | 9935208 | EVER MAX | 2026-04-05 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 633 PKG | 16,950 KG | GUANGDONG GUISEN ECO-TECHNOLOGY | STRONG AMERICA LTD. | WIRE ELECTRIC LIFTING EQUIPMENT FAN ACCESSORY ELECTRICAL BOX ROOFING SHEET ACCESSORIES AQUARIUM THE SHIPPER'S LOAD AND COUNT | ||
| 2026-04-06 | EGLV140600113350 | BGPL54600087 | 075E | House Bill | BGPL | 9472141 | COSCO FAITH | 2026-04-04 | NORFOLK, VIRGINIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 77 CTN | 9,250 KG | Container Yard | JIANGSU XINGXING REFRIGERATION TECH | STRONG AMERICA LIMITED | FREEZER SHOWCASE SPARE PARTS(SHELF) | |
| 2026-04-02 | OOLU2320982520 | NCZLSZ26020659 | 014E | House Bill | NCZL | 9935208 | EVER MAX | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 808 PKG | 18,330 KG | GUANGDONG GUISEN ECO-TECHNOLOGY | STRONG AMERICA LTD. | GO FRESH 365 INC | COMBINED DISPLAY RACK SHOPPING CART GLASS TISSUE THE SHIPPER'S LOAD AND COUNT | |
| 2026-02-10 | OOLU2317831240 | 002E | Regular Bill | OOLU | 9949792 | OOCL KAPOK | 2026-02-09 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIKOU CHINA (MAINLAND) | 1,250 CTN | 24,630 KG | House to House | HAINAN XIANGTAI FISHERY | STRONG AMERICA LTD | STRONG AMERICA LTD | FROZEN GOLDEN POMPANO SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS FREIGHT PREPAID TEMPERATURE SET... | |
| Run Date | 2026-04-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | MEDUW3199884 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLMTC3004191 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 610E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC LEO VI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NAGOYA, AICHI |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14937 K |
| Weight in KG | 14,937 KG |
| Quantity | 2060 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU7268289 |
| Commodity Description |
FOOD STAFFS: SOFT DRINKS, GINGER CANDY HS CODE: ., . |
| Shipper Name | TENCHO FOODS CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1-1, HACHIMAIMONO, KATAHARA, |
| Address Line 2 | ISHIKI CHO, INAZAWA-SHI, AICHI |
| Address Line 3 | 492-8355 JAPAN |
| Consignee Name | STRONG AMERICA LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2-39 54TH AVE., LONG ISLAND CITY, |
| Address Line 2 | NEW YORK, NY 11101 USA |
| Notify Party Name | STRONG AMERICA LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 2-39 54TH AVENUE, |
| Address Line 2 | LONG ISLAND CITY, NY 11101 USA |
| Container Number | TRHU7268289 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43307410 |
| Seal Number 1 | FX43307410 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FOOD STAFFS: SOFT DRINKS, GINGER CANDY HS CODE: ., . |
| Marks and Numbers 1 | NO MARK NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 783 | 2026-05-09 |
| New York, New York | 530 | 2024-12-17 |
| Miami, Florida | 13 | 2024-11-28 |
| Baltimore, Maryland | 6 | 2025-12-24 |
| Long Beach, California | 4 | 2018-06-08 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2026-04-06 |
| Los Angeles, California | 3 | 2020-08-18 |
| Jacksonville, Florida | 2 | 2025-11-18 |
| Houston, Texas | 1 | 2017-11-02 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2015-09-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 269 | 2021-07-14 |
| Laem Chabang Thailand | 256 | 2026-01-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 203 | 2021-02-26 |
| Xiamen China (Mainland) | 99 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 95 | 2024-08-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 91 | 2025-06-02 |
| Pusan South Korea | 73 | 2026-04-21 |
| Yantian China (Mainland) | 58 | 2026-04-06 |
| Singapore Singapore | 53 | 2023-04-11 |
| Yangshan China (Mainland) | 38 | 2024-09-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strong America Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRONG AMERICA LIMITED | 2-39 54TH AVENUE LONG ISLAND CITY NY 11101 UNITED STATES 6286200 | 2026-05-09 | 80 |
| STRONG AMERICA LIMITED | 2-39 54TH AVENUE, LONG ISLAND CITY, NY 11101, USA | 2026-04-21 | 25 |
| STRONG AMERICA LIMITED | 2026-04-06 | 20 | |
| STRONG AMERICA LIMITED | 2021-07-09 | 282 | |
| STRONG AMERICA LIMITED | 2021-01-18 | 114 | |
| STRONG AMERICA LTD | 2015-05-13 | 100 | |
| STRONG AMERICA LIMITED | 2021-04-20 | 94 | |
| STRONG AMERICAN LIMITED. | 2015-01-07 | 86 | |
| STRONG AMERICA LIMITED. | 2013-08-28 | 50 | |
| STRONG AMERICA LIMITED | 2018-10-30 | 48 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Strong America Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-06-24 | 2 | |
| 2020-04-20 | 7 | |
| 2020-04-20 | 1 | |
| 2018-11-24 | 1 | |
| 2018-03-13 | 37 | |
| 2018-01-26 | 1 | |
| 2014-12-29 | 3 | |
| 2014-12-29 | 1 | |
| 2014-09-25 | 1 | |
| 2014-06-24 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Strong America Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-28 | 1 | |
| 2015-08-11 | 1 | |
| 2014-12-29 | 1 |