There are a total of 71 bills of lading on file for Syensqo Solutions Italia Spa between August 14th, 2025 and May 20th, 2026.
Of those 71 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 21 were within the past 90 days.
| Total Records | 71 |
|---|---|
| Shipper Records | 71 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 14th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 21 |
| Records in the Past Year | 71 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Syensqo Solutions Italia Spa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Syensqo Solutions Italia Spa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SYENSQO USA LLC | May 2026 | 594 | 68 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | May 2026 | 698 | 1 |
| Feb 2026 | 1 | 1 | |
| GOMSA INTEGRADORA S.A.P.I. DE C.V. | May 2026 | 2,865 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Syensqo Solutions Italia Spa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYC FABRIC INC. | Aug 2024 | 603 | 0 |
| SYCAMORE MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 808 | 3 |
| SYCAMORE SALES | May 2026 | 283 | 7 |
| SYCO ENTERPRISE INC | Jun 2025 | 865 | 0 |
| SYD SUPPLY INTERNATIONAL INC | May 2026 | 90 | 81 |
| SYDCO | May 2026 | 325 | 9 |
| SYDENHAM SKY CORPORATION | Dec 2023 | 382 | 0 |
| SYDNEY INTERNATIONAL,INC. | Apr 2026 | 67 | 3 |
| SYDNEY SMITH DESIGN | Dec 2024 | 74 | 0 |
| SYENSQO (ZHANGJIAGANG) SPECIALTY CHEMICALS CO., LTD. | May 2026 | 161 | 15 |
| SYENSQO FRANCE S.A. | May 2026 | 631 | 253 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | May 2026 | 70 | 19 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS ITALY S.P.A. | May 2026 | 174 | 69 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | May 2026 | 698 | 362 |
| SYENSQO USA LLC | May 2026 | 594 | 224 |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | May 2026 | 132 | 5 |
| SYFAN MANUFACTURING | Mar 2022 | 345 | 0 |
| SYFEL INC | May 2026 | 513 | 5 |
| SYGMA INDUSTRIES INC | May 2026 | 502 | 5 |
| SYGMA NETWORK | May 2026 | 7,809 | 171 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | YMJAT600100906 | NAQALHOU6232815V | 119W | House Bill | NAQA | 9417244 | OOCL SEOUL | 2026-05-20 | NEW YORK, NEW YORK | GENOA ITALY | 20 DRM | 4,343 KG | Break Bulk | SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | SYENSQO USA LLC | SOPROHOR FLK 200 KG PLASTIC DRUM HS CODE 340290 | |
| 2026-05-21 | YMJAT600100896 | NAQALNYC6232845V | 119W | House Bill | NAQA | 9417244 | OOCL SEOUL | 2026-05-20 | NEW YORK, NEW YORK | GENOA ITALY | 16 DRM | 3,430 KG | Pier to Pier | SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | SYENSQO USA LLC | AEROSOL A102E 200KG DRUM HS CODE 340239 | |
| 2026-05-08 | ZIMUGOA1090429 | NAQALCHI6232581V | 51W | House Bill | NAQA | 9389382 | ZIM CHINA | 2026-05-06 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 32 DRM | 7,192 KG | Break Bulk | SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | SYENSQO USA LLC | SOPROPHOR 4D/384 200KG METAL DRUM H.S.CODE 390729 | |
| 2026-05-07 | HLCUGOA2603AUGC1 | 615W | Regular Bill | HLCU | 9229348 | GSL NICOLETTA | 2026-05-06 | SAVANNAH, GEORGIA | GENOA ITALY | 80 PCS | 17,372 K | House to House | SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | SYENSQO USA LLC | UTC OVERSEAS INC | LOADED ONTO 20 PALLETS LOADED INTO 1 20 CONTAINER(S) SOPROPHOR FLK 200 KG PLASTIC DRUM NET WEIGHT 16000.0000 KGS HS-NO 340290 | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | YMJAT600100920 |
|---|---|
| House BOL # | NAQALSAV6232732V |
| Manifest Number | 557709 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NAQA |
| Voyage # | 119W |
| IMO # | 9417244 |
| Vessel Name | OOCL SEOUL |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | GENOA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1845 KG |
| Weight in KG | 1,845 KG |
| Quantity | 90 BAG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BMOU5985621 |
| Commodity Description |
SUPRAGIL MNS 88 E 20KG BAG H.S.CODE: 391190 |
| Shipper Name | SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA |
|---|---|
| Address Line 1 | 78 80 VIA MILANO |
| Address Line 2 | OSPIATE DI BOLLATE |
| City | MILANO |
| Zip Code | 20021 |
| Country Code | IT |
| Consignee Name | SYENSQO USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2564 US HIGHWAY 1 |
| City | LAWRENCE |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 08648 |
| Country Code | US |
| Container Number | BMOU5985621 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 162210 |
| Seal Number 1 | 162210 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Break Bulk |
| Cargo Description 1 | SUPRAGIL MNS 88 E 20KG BAG H.S.CODE: 391190 |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| New York, New York | 31 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 22 | 2026-05-07 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2026-05-08 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2026-02-28 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-05-04 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2026-01-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 71 | 2026-05-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Syensqo Solutions Italia Spa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | 78 80 VIA MILANO OSPIATE DI BOLLATE MILANO 20021 IT | 2026-05-21 | 18 |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | VIA MILANO 78 80 OSPIATE DI BOLLATE 20021 IT | 2026-02-28 | 14 |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | 2026-03-02 | 9 | |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | 2026-05-07 | 7 | |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | 2026-05-21 | 6 | |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | 2025-09-12 | 2 | |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | 2026-05-07 | 2 | |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | 2026-03-13 | 2 | |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | 2026-05-04 | 2 | |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | 2026-04-10 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||