There are a total of 502 bills of lading on file for Sygma Industries Inc between October 23rd, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 502 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 502 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 502 |
| Notify Party Records | 443 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYGMA INDUSTRIES INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Sygma Industries Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Sygma Industries Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| K&W TOOLS CO., LTD. | May 2026 | 1,054 | 38 |
| ALPHA TOOLS CO.,LTD | May 2026 | 119 | 25 |
| WEALSN PTE LTD | Mar 2026 | 33 | 19 |
| ZHENJIANG KING EAST TRADING CO. | Apr 2026 | 20 | 12 |
| WIN FEATURES INDUSTY CO.,LTD | May 2026 | 743 | 10 |
| DALIAN WANXIANG SPECIAL STEEL PRODU | Nov 2024 | 12 | 9 |
| JIANGSU MECHANICAL CUTTING JINGGONG | Apr 2025 | 86 | 8 |
| ACTOMASTER CO.,LTD | Mar 2026 | 86 | 8 |
| ZHEJIANG DONGYA FACILITY CO LTD | Mar 2026 | 154 | 7 |
| WICTORY CO., LTD. | May 2026 | 439 | 3 |
| TECHTRONIC TRADING LTD | May 2026 | 16,469 | 3 |
| CIXI HEXIE FASTENER CO LTD | Apr 2026 | 140 | 2 |
| ZHEJIANG URUS TOOLS CO.,LTD. | Mar 2026 | 101 | 1 |
| WICTORY TRADING CO., LTD. | Mar 2026 | 28 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sygma Industries Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYENSQO (ZHANGJIAGANG) SPECIALTY CHEMICALS CO., LTD. | May 2026 | 161 | 15 |
| SYENSQO FRANCE S.A. | May 2026 | 631 | 253 |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | May 2026 | 71 | 21 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | May 2026 | 70 | 19 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS ITALY S.P.A. | May 2026 | 174 | 69 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | May 2026 | 698 | 362 |
| SYENSQO USA LLC | May 2026 | 594 | 224 |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | May 2026 | 132 | 5 |
| SYFAN MANUFACTURING | Mar 2022 | 345 | 0 |
| SYFEL INC | May 2026 | 513 | 5 |
| SYGMA NETWORK | May 2026 | 7,809 | 171 |
| SYH IMP EXP TRADE CO.,LTD | Feb 2026 | 133 | 2 |
| SYKATEC - SYSTEME, KOMPONENTEN ANWENDUNGSTECHNOLOGIE GMBH | Aug 2025 | 252 | 0 |
| SYKEL ENTERPRISES | Jan 2025 | 1,308 | 0 |
| SYKT COMPANY LIMITED | Nov 2022 | 334 | 0 |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | May 2026 | 2,156 | 26 |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | Apr 2026 | 292 | 4 |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | Apr 2026 | 167 | 4 |
| SYL CARGO S.A. | May 2026 | 149 | 2 |
| SYLA CORP | Jan 2026 | 141 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | EGLV010600273642 | CHKMSLAX26034596 | 052E | House Bill | CHKM | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 223 PKG | 2,870 K | House to House | ALPHA TOOLS | SYGMA INDUSTRIES,INC | SCREWDRIVER BITS HS CODE: 820790 4-1 POCKET PEN 24PC ENDERES POCKET HS CODE: 820540 | |
| 2026-04-18 | EGLV142600619675 | CHQFHSH26030024 | 1214E | House Bill | CHQF | 9604110 | EVER LEGION | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 310 CTN | 3,661 K | House to House | ZHENJIANG KING EAST TRADING | SYGMA INDUSTRIES INC. | SYGMA INDUSTRIES INC. | DRILL BITS AND SETS |
| 2026-03-02 | OOLU2320831292 | NMCLCNLAX2602004 | 077E | House Bill | NMCL | 9516442 | COSCO SPAIN | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 310 CTN | 5,270 K | House to House | K&W TOOLS | SYGMA INDUSTRIES, INC. | SYGMA INDUSTRIES, INC. | CTNS = PLTS HOLE SAW / HOLE CUTTER SET PRUNING SAW / POLE SAW BLADE |
| 2026-02-28 | OOLU2319394360 | PSEAPLGB26018089 | 099E | House Bill | PSEA | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-02-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 161 PKG | 2,725 KG | Container Station | ACTOMASTER | SYGMA INDUSTRIES, INC. | ARBOR HOLE SAW DRILLS PLASTIC POUCH CHUCK KEY SAW BLADE | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | OOLU2325852031 |
|---|---|
| House BOL # | NMCLCNLAX2604003 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NMCL |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | 9695157 |
| Vessel Name | CSCL INDIAN OCEAN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | TAOYUAN HSIEN TAI |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3781 K |
| Weight in KG | 3,781 KG |
| Quantity | 186 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU9486499 |
| Commodity Description |
186 CTNS = 8 PLTS BI-METAL HOLE SAW,SAW BLADE PRUNING SAW BLADE |
| Shipper Name | K&W TOOLS CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.19, YONGSING RD., NANTOU CITY, |
| City | NANTOU |
| Zip Code | 540 |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | SYGMA INDUSTRIES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 13168 FLORES STREET |
| City | SANTA FE SPRINGS |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90670 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SYGMA INDUSTRIES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 13168 FLORES STREET |
| City | SANTA FE SPRINGS |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90670 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU9486499 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKAY6515 |
| Seal Number 1 | OOLKAY6515 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 186 CTNS = 8 PLTS BI-METAL HOLE SAW,SAW BLADE PRUNING SAW BLADE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 316 | 2026-04-18 |
| Long Beach, California | 186 | 2026-05-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 213 | 2026-04-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 120 | 2026-05-11 |
| Yantian China (Mainland) | 57 | 2025-06-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 37 | 2019-08-17 |
| Taibei China (Taiwan) | 36 | 2024-07-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 19 | 2025-02-25 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 14 | 2026-05-04 |
| Pusan South Korea | 3 | 2022-08-03 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2021-07-08 |
| Huangpu China (Mainland) | 1 | 2017-04-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sygma Industries Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYGMA INDUSTRIES,INC | 13168 FLORES STREET SANTA FE SPRINGS CA 90670 US | 2024-12-11 | 96 |
| SYGMA INDUSTRIES INC | 13168 FLORES STREET SANTA FE SPRINGS,CA 90670 USA | 2022-02-03 | 77 |
| SYGMA INDUSTRIES, INC. | 2018-08-09 | 70 | |
| SYGMA INDUSTRIES INC | 2021-03-06 | 25 | |
| SYGMA INDUSTRIES,INC | 2018-08-31 | 24 | |
| SYGMA INDUSTRIES, INC. | 2026-05-11 | 23 | |
| SYGMA INDUSTRIES INC | 2025-03-24 | 21 | |
| SYGMA INDUSTRIES INC. | 2022-07-15 | 21 | |
| SYGMA INDUSTRIES INC | 2019-06-12 | 16 | |
| SYGMA INDUSTRIES, INC. | 2021-06-24 | 16 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Sygma Industries Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-08-31 | 24 | |
| 2019-05-04 | 4 | |
| 2013-09-23 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||