There are a total of 132 bills of lading on file for SYF Oilfield Equipment Supply LLC between March 16th, 2018 and May 19th, 2026.
Of those 132 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 132 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 132 |
| Notify Party Records | 43 |
| First Shipment on File | Mar 16th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 22 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with SYF Oilfield Equipment Supply LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with SYF Oilfield Equipment Supply LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TCHOU MECHANICAL EQUIPMENT CO.,LTD | Dec 2025 | 87 | 70 |
| RDEEP EQUIPMENT (SUZHOU) CO.,LTD | May 2026 | 33 | 12 |
| May 2026 | 8 | 5 | |
| Oct 2025 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SYF Oilfield Equipment Supply LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYDENHAM SKY CORPORATION | Dec 2023 | 382 | 0 |
| SYDNEY INTERNATIONAL,INC. | Apr 2026 | 67 | 3 |
| SYDNEY SMITH DESIGN | Dec 2024 | 74 | 0 |
| SYENSQO (ZHANGJIAGANG) SPECIALTY CHEMICALS CO., LTD. | May 2026 | 161 | 15 |
| SYENSQO FRANCE S.A. | May 2026 | 631 | 253 |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | May 2026 | 71 | 21 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | May 2026 | 70 | 19 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS ITALY S.P.A. | May 2026 | 174 | 69 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | May 2026 | 698 | 362 |
| SYENSQO USA LLC | May 2026 | 594 | 224 |
| SYFAN MANUFACTURING | Mar 2022 | 345 | 0 |
| SYFEL INC | May 2026 | 513 | 5 |
| SYGMA INDUSTRIES INC | May 2026 | 502 | 5 |
| SYGMA NETWORK | May 2026 | 7,809 | 171 |
| SYH IMP EXP TRADE CO.,LTD | Feb 2026 | 133 | 2 |
| SYKATEC - SYSTEME, KOMPONENTEN ANWENDUNGSTECHNOLOGIE GMBH | Aug 2025 | 252 | 0 |
| SYKEL ENTERPRISES | Jan 2025 | 1,308 | 0 |
| SYKT COMPANY LIMITED | Nov 2022 | 334 | 0 |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | May 2026 | 2,156 | 26 |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | Apr 2026 | 167 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 | COSU6446596190 | SPNPPNJT26033253 | 0PGN7 | House Bill | SPNP | 9364992 | CMA CGM ORFEO | 2026-04-13 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 37 PKG | 23,908 K | House to House | RDEEP EQUIPMENT | SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY,LLC | WELLHEAD EQUIPMENT/VALVE | |
| 2026-04-04 | OOLU2167304680 | CGLSCSH26030578 | 084E | House Bill | CGLS | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-04-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 31 PKG | 15,060 KG | House to House | RDEEP EQUIPMENT | SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY,LLC | WELLHEAD EQUIPMENT | |
| 2025-12-29 | EGLV142503637371 | SDVOLFSE25110442 | 192E | House Bill | SDVO | 9300790 | OOCL ASIA | 2025-12-27 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 36 PKG | 38,392 K | SHANGHAI TCHOU MECHANICAL EQUIPMENT | SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | WELLHEAD EQUIPMENT VALVE VALVE PARTS | |
| 2025-12-09 | ONEYSHAFY5304800 | SDVOLFSE25100970 | 083E | House Bill | SDVO | 9660011 | YM MOVEMENT | 2025-12-08 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 46 PKG | 46,352 K | SHANGHAI TCHOU MECHANICAL EQUIPMENT | SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | WELLHEAD EQUIPMENT VALVE VALVE PARTS | |
| Run Date | 2026-04-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-13 |
| Trade Update Date | 2026-03-12 |
| Master BOL # | COSU6446596420 |
|---|---|
| House BOL # | SPNPPNJT26033300 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SPNP |
| Voyage # | 0PGN7 |
| IMO # | 9364992 |
| Vessel Name | CMA CGM ORFEO |
| Vessel Country | DE |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23896 K |
| Weight in KG | 23,896 KG |
| Quantity | 47 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU0362120 |
| Commodity Description |
WELLHEAD EQUIPMENT/VALVE/VALVE PARTS |
| Shipper Name | RDEEP EQUIPMENT (SUZHOU) CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 416, NO 91, WEIN ROAD |
| Address Line 3 | SIP, SUZHOU, CHINA |
| City | SUZHOU (JIANGSU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY,LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10057 WINDFERN ROAD |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77064 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU0362120 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX310073 |
| Seal Number 1 | CX310073 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WELLHEAD EQUIPMENT/VALVE/VALVE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 123 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 6 | 2024-02-23 |
| Long Beach, California | 3 | 2026-04-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 93 | 2026-05-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 17 | 2025-07-21 |
| Pusan South Korea | 12 | 2025-08-14 |
| Puerto Manzanillo Panama | 4 | 2020-05-22 |
| Tangier Morocco | 2 | 2025-10-25 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 2 | 2023-01-24 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2022-07-02 |
| Taicang China (Mainland) | 1 | 2022-03-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for SYF Oilfield Equipment Supply LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 10057 WINDFERN ROAD HOUSTON TX 77064 US | 2026-05-20 | 29 |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 10057 WINDFERN ROAD, HOUSTON, TX 77064 UNITED STATES O HOUSTON TX77064US | 2025-07-21 | 15 |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 2025-11-15 | 6 | |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 2025-09-15 | 1 | |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 2022-03-03 | 28 | |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 2024-02-23 | 6 | |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 2018-08-07 | 4 | |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 2023-05-22 | 4 | |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 2019-09-13 | 3 | |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | 2022-07-08 | 3 |
Below are the top 3 phone numbers on file for SYF Oilfield Equipment Supply LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-23 | 10 | |
| 2023-04-18 | 1 | |
| 2019-04-03 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||