There are a total of 513 bills of lading on file for Syfel Inc between November 24th, 2012 and May 9th, 2026.
Of those 513 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 513 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 504 |
| Notify Party Records | 275 |
| First Shipment on File | Nov 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 44 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYFEL INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Syfel Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Syfel Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KIM DUC GROUP JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 1,134 | 111 |
| WENZHOU WELL TECHNOLOGY CO.LTD | May 2026 | 106 | 79 |
| CASABLANCA JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 3,925 | 42 |
| THUAN DUC JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 753 | 11 |
| KIM DUC GROUP JSC | May 2026 | 163 | 10 |
| NINGBO OULIN IMPORT-EXPORT CO., LTD | May 2026 | 534 | 3 |
| KPNP CO. LTD. | May 2026 | 31 | 2 |
| XIAMEN ASON PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 3,516 | 1 |
| May 2026 | 7 | 1 | |
| Sep 2024 | 9 | 1 | |
| ANHUI WELLPROMOTION IMPORT AND EXPO | Feb 2026 | 126 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Syfel Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYDNEY SMITH DESIGN | Dec 2024 | 74 | 0 |
| SYENSQO (ZHANGJIAGANG) SPECIALTY CHEMICALS CO., LTD. | May 2026 | 161 | 15 |
| SYENSQO FRANCE S.A. | May 2026 | 631 | 253 |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | May 2026 | 71 | 21 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | May 2026 | 70 | 19 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS ITALY S.P.A. | May 2026 | 174 | 69 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | May 2026 | 698 | 362 |
| SYENSQO USA LLC | May 2026 | 594 | 224 |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | May 2026 | 132 | 5 |
| SYFAN MANUFACTURING | Mar 2022 | 345 | 0 |
| SYGMA INDUSTRIES INC | May 2026 | 502 | 5 |
| SYGMA NETWORK | May 2026 | 7,809 | 171 |
| SYH IMP EXP TRADE CO.,LTD | Feb 2026 | 133 | 2 |
| SYKATEC - SYSTEME, KOMPONENTEN ANWENDUNGSTECHNOLOGIE GMBH | Aug 2025 | 252 | 0 |
| SYKEL ENTERPRISES | Jan 2025 | 1,308 | 0 |
| SYKT COMPANY LIMITED | Nov 2022 | 334 | 0 |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | May 2026 | 2,156 | 26 |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | Apr 2026 | 292 | 4 |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | Apr 2026 | 167 | 4 |
| SYL CARGO S.A. | May 2026 | 149 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-02 | EGLV142650765497 | TTOGSHP00301219 | 156E | House FROB | TTOG | 9300386 | EVER SHINE | 2026-03-01 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 50 CTN | 505 KG | Container Station | WENZHOU WELL TECHNOLOGY | SYFEL INC | SYFEL INC | POLYPROPYLENE NON-WOVEN SHOPPING BAG |
| 2026-03-02 | EGLV142650765497 | TTOGSHP00304121 | 156E | House FROB | TTOG | 9300386 | EVER SHINE | 2026-03-01 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 59 CTN | 649 KG | Container Station | WENZHOU WELL TECHNOLOGY | SYFEL INC | SYFEL INC | POLYPROPYLENE NON-WOVEN LAMINATED SHOPPING BA G |
| 2026-03-02 | EGLV142650765497 | TTOGSHP00306838 | 156E | House FROB | TTOG | 9300386 | EVER SHINE | 2026-03-01 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 100 CTN | 880 KG | Container Station | WENZHOU WELL TECHNOLOGY | SYFEL INC | SYFEL INC | POLYPROPYLENE WOVEN LAMINATED SHOPPING BAG |
| 2026-02-13 | EGLV142554205532 | TTOGSHP00304109 | 001E | House Bill | TTOG | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-02-12 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 135 CTN | 1,485 KG | Container Station | WENZHOU WELL TECHNOLOGY | SYFEL INC | MEGACON ORLANDO | POLYPROPYLENE NON-WOVEN LAMINATED SHOPPING BA G |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-03-30 |
| Master BOL # | YMJAW490501886 |
|---|---|
| House BOL # | THGLHCM26040162 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | THGL |
| Voyage # | 033E |
| IMO # | 9741449 |
| Vessel Name | ONE OWL |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | CAI MEP |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16490 KG |
| Weight in KG | 16,490 KG |
| Quantity | 1700 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU6723621 |
| Commodity Description |
PP WOVEN BAG SUPER C BAG |
| Shipper Name | KIM DUC GROUP JOINT STOCK COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 9B TU XUONG, XUAN HOA WARD,HO CHI M |
| Address Line 2 | INH CITY,VN |
| Consignee Name | SYFEL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 72 G BOUL. BRUNSWICK, DOLLARD-DES-O |
| Address Line 2 | RMEAUX,QUEBEC,QUEBEC H9B 2C5,CA |
| Notify Party Name | SYFEL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 72 G BOUL. BRUNSWICK, DOLLARD-DES-O |
| Address Line 2 | RMEAUX,QUEBEC,CA |
| Container Number | YMMU6723621 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV769193 |
| Seal Number 1 | YMAV769193 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PP WOVEN BAG SUPER C BAG |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 171 | 2026-02-12 |
| Tacoma, Washington | 148 | 2026-05-11 |
| Newark, New Jersey | 112 | 2026-02-13 |
| New York, New York | 23 | 2020-12-23 |
| Los Angeles, California | 18 | 2026-01-30 |
| Baltimore, Maryland | 15 | 2017-08-28 |
| Long Beach, California | 10 | 2025-12-03 |
| Oakland, California | 10 | 2025-10-04 |
| Portland, Oregon | 3 | 2022-10-11 |
| Miami, Florida | 2 | 2018-05-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 129 | 2026-02-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 125 | 2026-03-02 |
| Haiphong Vietnam | 63 | 2025-11-20 |
| Vung Tau Vietnam | 61 | 2026-02-12 |
| Yantian China (Mainland) | 58 | 2026-05-11 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 17 | 2025-06-28 |
| Pusan South Korea | 14 | 2024-10-21 |
| Colon Panama | 11 | 2020-05-11 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 10 | 2022-08-01 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2022-04-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Syfel Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYFEL INC | 72G BRUNSWICK DOLLARD DES ORMEAUX CA | 2026-03-02 | 117 |
| SYFEL INC | 72 G BOUL. BRUNSWICK, DOLLARD-DES-O RMEAUX,QUEBEC,QUEBEC H9B 2C5,CA | 2026-05-11 | 17 |
| SYFEL INC | 2026-05-11 | 14 | |
| SYFEL INC | 2022-11-22 | 64 | |
| SYFEL INC | 2016-11-01 | 52 | |
| SYFEL INC | 2024-10-21 | 39 | |
| SYFEL INC | 2020-02-19 | 36 | |
| SYFEL INC | 2020-02-25 | 28 | |
| SYFEL INC | 2019-07-03 | 15 | |
| SYFEL INC | 2022-09-14 | 14 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Syfel Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-02 | 141 | |
| 2022-09-14 | 12 | |
| 2022-07-06 | 22 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||