There are a total of 70 bills of lading on file for Syensqo Specialty Polymers Belgium Sa between August 11th, 2025 and May 19th, 2026.
Of those 70 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 19 were within the past 90 days.
| Total Records | 70 |
|---|---|
| Shipper Records | 70 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 11th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 19 |
| Records in the Past Year | 70 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Syensqo Specialty Polymers Belgium Sa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Syensqo Specialty Polymers Belgium Sa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | May 2026 | 698 | 50 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Syensqo Specialty Polymers Belgium Sa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYCAMORE MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 808 | 3 |
| SYCAMORE SALES | May 2026 | 283 | 7 |
| SYCO ENTERPRISE INC | Jun 2025 | 865 | 0 |
| SYD SUPPLY INTERNATIONAL INC | May 2026 | 90 | 81 |
| SYDCO | May 2026 | 325 | 9 |
| SYDENHAM SKY CORPORATION | Dec 2023 | 382 | 0 |
| SYDNEY INTERNATIONAL,INC. | Apr 2026 | 67 | 3 |
| SYDNEY SMITH DESIGN | Dec 2024 | 74 | 0 |
| SYENSQO (ZHANGJIAGANG) SPECIALTY CHEMICALS CO., LTD. | May 2026 | 161 | 15 |
| SYENSQO FRANCE S.A. | May 2026 | 631 | 253 |
| SYENSQO SOLUTIONS ITALIA SPA | May 2026 | 71 | 21 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS ITALY S.P.A. | May 2026 | 174 | 69 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | May 2026 | 698 | 362 |
| SYENSQO USA LLC | May 2026 | 594 | 224 |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | May 2026 | 132 | 5 |
| SYFAN MANUFACTURING | Mar 2022 | 345 | 0 |
| SYFEL INC | May 2026 | 513 | 5 |
| SYGMA INDUSTRIES INC | May 2026 | 502 | 5 |
| SYGMA NETWORK | May 2026 | 7,809 | 171 |
| SYH IMP EXP TRADE CO.,LTD | Feb 2026 | 133 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | IILU156131900 | 1051W | Regular Bill | IILU | 9246700 | INDEPENDENT QUEST | 2026-05-19 | CHESTER, PENNSYLVANIA | ANVERS BELGIUM | 200 BAG | 11,519 LB | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | BDP INTERNATIONAL, INC. | LOADED ONTO 5 PALLETS IXEF(R) 1022/0008 PO LYARYLAMIDE (PARA) IN 25 KG BAGS NET WEIGHT :5000.0000 KGS HS-NO 3908900090 HS 390890... | ||
| 2026-05-05 | IILU155449800 | 1049W | Regular Bill | IILU | 9334375 | INDEPENDENT HORIZON | 2026-05-04 | CHESTER, PENNSYLVANIA | ANVERS BELGIUM | 120 BAG | 6,911 LB | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | BDP INTERNATIONAL, INC. | LOADED ONTO 3 PALLETS LOADED INTO 1 20''CON TAINER(S) IXEF(R) HC-1022 NT000 POLYARYLAMI D(PARA) IN 25 KG BAGS NET WEIGHT :3000.0... | ||
| 2026-04-29 | IILU155405900 | 1048W | Regular Bill | IILU | 9246712 | INDEPENDENT FUTURE | 2026-04-27 | CHESTER, PENNSYLVANIA | ANVERS BELGIUM | 164 BAG | 9,445 LB | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | BDP INTERNATIONAL, INC. | LOADED ONTO PALLETS LOADED INTO LCL IX EF(R) GS- GY POLYARYLAMIDE (PARA) IN KG BAGS NET WEIGHT :. KGS HS-NO HS | ||
| 2026-04-29 | IILU155404600 | 1048W | Regular Bill | IILU | 9246712 | INDEPENDENT FUTURE | 2026-04-27 | CHESTER, PENNSYLVANIA | ANVERS BELGIUM | 40 BAG | 2,303 LB | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC | BDP INTERNATIONAL, INC. | LOADED ONTO PALLET IXEF(R) HC- BKP OLYARYLAMIDE (PARA) IN KG BAGS NET WEIGH T :. KGS HS-NO HS | ||
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | IILU156138500 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | IILU |
| Voyage # | 1052W |
| IMO # | 9246712 |
| Vessel Name | INDEPENDENT FUTURE |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | BELGIUM |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | CHESTER, PENNSYLVANIA (1102) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2303 LB |
| Weight in KG | 1,045 KG |
| Quantity | 40 BAG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ICUU8220249 |
| Commodity Description |
LOADED ONTO 1 PALLET IXEF(R) 1622/0003 POL YARYLAMIDE (PARA) IN 25 KG BAGS NET WEIGHT: 1000.0000 KGS HS-NO 3908900090 HS 390890009 0 |
| Shipper Name | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM |
|---|---|
| Address Line 1 | SA/NV RUE DE LA FUSEE 98 |
| Address Line 2 | 1130 HAREN, BRUXELLES-CA |
| Address Line 3 | BELGIUM, TAX ID NUMBER BE0880405949 |
| Consignee Name | SYENSQO SPECIALTY POLYMERS USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4500 MCGINNIS FERRY ROAD |
| Address Line 2 | 30005-3914 ALPHARETTA |
| Address Line 3 | UNITED STATES, |
| Notify Party Name | BDP INTERNATIONAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 15333 JOHN F KENNEDY BLVD |
| Address Line 2 | 77032 HOUSTON |
| Address Line 3 | UNITED STATES, |
| Container Number | ICUU8220249 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1146559 |
| Seal Number 1 | 1146559 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | LOADED ONTO 1 PALLET IXEF(R) 1622/0003 POL YARYLAMIDE (PARA) IN 25 KG BAGS NET WEIGHT: 1000.0000 KGS HS-NO 3908900090 HS 390890009 0 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS AND NUMBERS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Chester, Pennsylvania | 69 | 2026-05-20 |
| Wilmington, North Carolina | 1 | 2025-11-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 70 | 2026-05-20 |
Below are the top 6 company names and addresses for Syensqo Specialty Polymers Belgium Sa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | NV RUE DE LA FUSEE 98 1130 HAREN, BRUXELLES-CA BELGIUM, TAX ID NUMBER BE0880405949 | 2026-05-20 | 51 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | NV RUE DE LA FUSEE 98 1130 HAREN, BRUXELLES-CA BELGIUM, | 2026-01-21 | 10 |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | 2025-08-27 | 3 | |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | 2025-11-08 | 3 | |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | 2025-12-10 | 2 | |
| SYENSQO SPECIALTY POLYMERS BELGIUM SA | 2025-12-10 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||