There are a total of 292 bills of lading on file for SYL (Ningbo) Battery Co., Ltd. between December 7th, 2020 and April 26th, 2026.
Of those 292 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 292 |
|---|---|
| Shipper Records | 290 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Dec 7th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 26th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with SYL (Ningbo) Battery Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with SYL (Ningbo) Battery Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SYL BATTERY AMERICA INC. | Apr 2026 | 167 | 153 |
| ENEON US LLC | Oct 2025 | 25 | 23 |
| MOTIVE ENERGY STORAGE SYSTEMS, INC | Dec 2025 | 20 | 20 |
| FLEXGEN POWER SYSTEMS, INC. | Nov 2025 | 281 | 20 |
| BROAD REACH POWER LLC | Oct 2021 | 33 | 15 |
| Jan 2025 | 10 | 10 | |
| Feb 2023 | 9 | 9 | |
| RESOLOGIX LLC | May 2026 | 14,425 | 7 |
| Mar 2022 | 6 | 6 | |
| CATALYZE HOLDINGS, LLC | Jun 2024 | 37 | 5 |
| Feb 2023 | 4 | 4 | |
| Jan 2023 | 4 | 4 | |
| RISEN ENERGY AMERICA INC | May 2024 | 295 | 3 |
| Dec 2022 | 2 | 2 | |
| ON ENERGY INTEGRATION LLC | Jan 2026 | 12 | 2 |
| DELTA ELECTRONICS (AMERICAS) LTD. | May 2026 | 18,861 | 2 |
| CATALYZA INC | May 2026 | 47 | 2 |
| Dec 2021 | 1 | 1 | |
| RENEWANCE, INC. | Nov 2023 | 11 | 1 |
| Sep 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SYL (Ningbo) Battery Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYFEL INC | May 2026 | 513 | 5 |
| SYGMA INDUSTRIES INC | May 2026 | 502 | 5 |
| SYGMA NETWORK | May 2026 | 7,809 | 171 |
| SYH IMP EXP TRADE CO.,LTD | Feb 2026 | 133 | 2 |
| SYKATEC - SYSTEME, KOMPONENTEN ANWENDUNGSTECHNOLOGIE GMBH | Aug 2025 | 252 | 0 |
| SYKEL ENTERPRISES | Jan 2025 | 1,308 | 0 |
| SYKT COMPANY LIMITED | Nov 2022 | 334 | 0 |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | May 2026 | 2,156 | 26 |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | Apr 2026 | 167 | 4 |
| SYL CARGO S.A. | May 2026 | 149 | 2 |
| SYLA CORP | Jan 2026 | 141 | 0 |
| SYLINK TRADING INC. | May 2026 | 73 | 73 |
| SYLVA SP. Z O. O. | May 2026 | 66 | 8 |
| SYLVAMO EXPORTS LTDA. | May 2026 | 1,804 | 126 |
| SYLVAMO NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 525 | 114 |
| SYLVAMO SWEDEN AB | May 2026 | 264 | 53 |
| SYLVAN AMERICA INC | May 2026 | 748 | 14 |
| SYLVAN HORST B.V. | Feb 2026 | 158 | 1 |
| SYLVAN PLACE ENTERPRISES CORP | May 2026 | 610 | 27 |
| SYLVAN SPORT | May 2026 | 180 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | ZIMUNGB1366970 | NUOHLYCW1366970 | 11E | House Bill | NUOH | 9960526 | PELICAN I | 2026-04-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 28 PKG | 770,000 KG | Pier to Pier | SYL (NINGBO) BATTERY | SYL BATTERY AMERICA INC. | RESOLOGIX LLC | DC ENERGY STORAGE SYSTEM |
| 2026-03-06 | EGLV143652852174 | NUOHLYCW2852174 | 084E | House Bill | NUOH | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-03-05 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 649 KG | House to House | SYL (NINGBO) BATTERY | SYL BATTERY AMERICA INC. | RESOLOGIX LLC | RECHARGEABLE LI-ION BATTERY AIR CONDITIONER A IR CONDITIONER SWITCH & PROTECTIVE UNIT SY A NTIFREEZE COOLANT SPARE PARTS OF ENER... |
| 2026-02-02 | EGLV143552996085 | NUOHLYCW2996085 | 1244E | House Bill | NUOH | 9850850 | EVER FAVOR | 2026-02-01 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 17 PKG | 17,046 KG | House to House | SYL (NINGBO) BATTERY | SYL BATTERY AMERICA INC. | RESOLOGIX LLC | ENERGY STORAGE SYSTEM BATTERY CONTROL PANEL I NVERTER METAB VALVE REGULATED LEAD-ACID BATTE RY BT-MAC VAH SPARE PARTS OF ENERGY ... |
| 2026-01-24 | EGLV142504029358 | AMIGL250617307A | 110E | House Bill | AMIG | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-01-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 128 KG | SYL NINGBO BATTERY NO | ON ENERGY INTEGRATION LLC | ON ENERGY INTEGRATION LLC | SPARE PARTS OF ENERGY STORAGE SYSTEM | |
| Run Date | 2026-04-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-04 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | HDMUNBOZ9XQ32500 |
|---|---|
| House BOL # | NUOHLYCW9XQ32500 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NUOH |
| Voyage # | 247E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM UNIFORM |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1233 KG |
| Weight in KG | 1,233 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU2213779 |
| Commodity Description |
CABINET AIR CONDITIONER ANTIFREEZE COOLANT SP ARE PARTS OF ENERGY STORAGE SYSTEM |
| Shipper Name | SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 23 XINGKE ZHONG ROAD, NINGHAI, |
| Address Line 2 | NINGBO,P.R. CHINA,NINGBO,CN |
| Consignee Name | SYL BATTERY AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8605 SANTA MONICA BLVD 30327 WESTHO |
| Address Line 2 | LLYWOOD,CA 90069,WESTHOLLYWOOD, ,US |
| Notify Party Name | RESOLOGIX LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4115 SCHAEFER AVE, CHINO, CA 91710, |
| Address Line 2 | CHINO,US |
| Container Number | KOCU2213779 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1502439 |
| Seal Number 1 | 25H1502439 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CABINET AIR CONDITIONER ANTIFREEZE COOLANT SP ARE PARTS OF ENERGY STORAGE SYSTEM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 79 | 2026-01-24 |
| Los Angeles, California | 72 | 2026-04-07 |
| Houston, Texas | 57 | 2026-04-27 |
| Newark, New Jersey | 36 | 2026-02-02 |
| Tacoma, Washington | 17 | 2025-01-24 |
| Boston, Massachusetts | 14 | 2025-05-12 |
| Oakland, California | 9 | 2025-11-20 |
| Seattle, Washington | 5 | 2023-12-19 |
| Honolulu, Hawaii | 1 | 2024-10-21 |
| Miami, Florida | 1 | 2024-04-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 242 | 2026-04-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 35 | 2026-01-24 |
| Cartagena Colombia | 4 | 2024-10-10 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2021-06-18 |
| Taibei China (Taiwan) | 2 | 2025-11-20 |
| Cristobal Panama | 1 | 2023-09-27 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2022-04-30 |
| Pusan South Korea | 1 | 2022-04-07 |
| Anvers Belgium | 1 | 2021-08-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2021-06-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for SYL (Ningbo) Battery Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | NO. 23 XINGKE ZHONG ROAD, NINGHAI, NINGBO,P.R. CHINA,NINGBO,CN | 2025-08-02 | 20 |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | NO. 23 XINGKE ZHONG ROAD, NINGHAI, NINGBO, SHANGHAI CN | 2025-10-02 | 9 |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | 2024-10-21 | 58 | |
| SYL (NINGBO) BATTERY COMPANY LIMITE | 2024-06-17 | 54 | |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | 2025-05-07 | 39 | |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD | 2025-01-31 | 19 | |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | 2023-10-04 | 13 | |
| SYL (NINGBO) BATTERY | 2026-04-07 | 9 | |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO.,LTD | 2025-02-06 | 8 | |
| SYL NINGBO BATTERY CO LTD | 2023-08-29 | 7 |
Below are the top 6 phone numbers on file for SYL (Ningbo) Battery Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-02 | 5 | |
| 2025-04-23 | 1 | |
| 2024-06-17 | 54 | |
| 2022-09-28 | 2 | |
| 2021-06-22 | 1 | |
| 2021-05-11 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||