There are a total of 2,156 bills of lading on file for Syktyvkar Plywood Mill Ltd between October 19th, 2012 and May 7th, 2026.
Of those 2,156 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,156 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,156 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 7th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 142 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Syktyvkar Plywood Mill Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Syktyvkar Plywood Mill Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PG WOOD IMPORTS, LLC | May 2026 | 2,392 | 249 |
| NORTH AMERICAN PLYWOOD CORP | May 2026 | 6,432 | 160 |
| DMITAT ENTERPRISES, INC. | Dec 2023 | 1,008 | 97 |
| RPL INTERNATIONAL, INC | May 2026 | 5,931 | 89 |
| JULIE LUMBER | Apr 2026 | 230 | 38 |
| UNIPLY LLC | May 2026 | 1,727 | 31 |
| PLYCO INTERNATIONAL INC | Apr 2026 | 64 | 31 |
| NORTHWEST HARDWOODS, INC. | May 2026 | 12,260 | 18 |
| CENTRAL NATIONAL GOTTESMAN INC | May 2026 | 35,182 | 16 |
| PRICE-GOURIN WOOD IMPORTS LLC | Feb 2025 | 339 | 9 |
| AGLOMERADOS Y TRIPLAY VIC, S.A. | Mar 2026 | 222 | 9 |
| TERRA EQUIPOS S.A. | Jan 2026 | 13 | 7 |
| THOMES CANADA LTD | Mar 2026 | 280 | 6 |
| TRIPLAY ALAMEDA SA DE CV | Mar 2026 | 78 | 4 |
| PG WOOD SIA | Feb 2025 | 56 | 3 |
| Oct 2023 | 4 | 2 | |
| Sep 2021 | 4 | 2 | |
| DEL VALLE, KAHMAN & CO. | May 2026 | 1,022 | 2 |
| WEPORT, S.A. DE C.V. | May 2026 | 2,177 | 1 |
| STARRFOREST INC | May 2026 | 80 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Syktyvkar Plywood Mill Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYENSQO (ZHANGJIAGANG) SPECIALTY CHEMICALS CO., LTD. | May 2026 | 161 | 15 |
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | May 2026 | 132 | 5 |
| SYFAN MANUFACTURING | Mar 2022 | 345 | 0 |
| SYFEL INC | May 2026 | 513 | 5 |
| SYGMA INDUSTRIES INC | May 2026 | 502 | 5 |
| SYGMA NETWORK | May 2026 | 7,809 | 171 |
| SYH IMP EXP TRADE CO.,LTD | Feb 2026 | 133 | 2 |
| SYKATEC - SYSTEME, KOMPONENTEN ANWENDUNGSTECHNOLOGIE GMBH | Aug 2025 | 252 | 0 |
| SYKEL ENTERPRISES | Jan 2025 | 1,308 | 0 |
| SYKT COMPANY LIMITED | Nov 2022 | 334 | 0 |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | Apr 2026 | 292 | 4 |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | Apr 2026 | 167 | 4 |
| SYL CARGO S.A. | May 2026 | 149 | 2 |
| SYLA CORP | Jan 2026 | 141 | 0 |
| SYLINK TRADING INC. | May 2026 | 73 | 73 |
| SYLVA SP. Z O. O. | May 2026 | 66 | 8 |
| SYLVAMO EXPORTS LTDA. | May 2026 | 1,804 | 126 |
| SYLVAMO NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 525 | 114 |
| SYLVAMO SWEDEN AB | May 2026 | 264 | 53 |
| SYLVAN AMERICA INC | May 2026 | 748 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | ARRJSPBA03260011 | R2603 | Regular Bill | ARRJ | 9594509 | ATLANTIC SPIRIT II | 2026-04-26 | BALTIMORE, MARYLAND | LENINGRAD RUSSIA | 64 CNT | 104,964 KG | Container Yard | SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | UNIPLY LLC | GEO. S. BUSH | '' HIGH CUBE BIRCH PLYWOOD PKGSNET WEIGHT : KGSPO BALT- | |
| 2026-04-28 | ARRJSPBA03260013 | R2603 | Regular Bill | ARRJ | 9594509 | ATLANTIC SPIRIT II | 2026-04-26 | BALTIMORE, MARYLAND | LENINGRAD RUSSIA | 30 CRT | 51,583 KG | Container Yard | SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD. | JULIE LUMBER LLC | JULIE LUMBER LLC | '' HIGH CUBE PKGSNETTO WEIGHT: KGS BIRCH PLYWOODJLU --HS CODE TH E WPM USED IN THIS SHIPMENT HAS BEENHEAT TREA TED AND MARKED AS... | |
| 2026-04-28 | ARRJSPBA03260004 | R2603 | Regular Bill | ARRJ | 9594509 | ATLANTIC SPIRIT II | 2026-04-26 | BALTIMORE, MARYLAND | LENINGRAD RUSSIA | 175 CRT | 289,565 KG | Container Yard | SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | PG WOOD IMPORTS, LLC | GEO. WM. RUEFF, INC. | '' HIGH CUBE BIRCH PLYWOOD CRATES | |
| 2026-04-28 | ARRJSPBA03260012 | R2603 | Regular Bill | ARRJ | 9594509 | ATLANTIC SPIRIT II | 2026-04-26 | BALTIMORE, MARYLAND | LENINGRAD RUSSIA | 62 CRT | 103,089 KG | Container Yard | SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD. | JULIE LUMBER LLC | JULIE LUMBER LLC | '' HIGH CUBE PKGSNETTO WEIGHT: KGS BIRCH PLYWOODJLU -- '' HIGH CUBE PKGSNETTO WEIGHT: KGS BIRCH PLYWOODJLU --HS CODE TH E WPM US... | |
| Run Date | 2026-04-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | ARRJSPBA03260051 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ARRJ |
| Voyage # | R2603 |
| IMO # | 9594509 |
| Vessel Name | ATLANTIC SPIRIT II |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | ST PETERSBURG |
| Foreign Port of Lading | LENINGRAD RUSSIA (46215) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 78589 KG |
| Weight in KG | 78,589 KG |
| Quantity | 94 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TCNU5583570 ACSU5420335 HCOU5263769 |
| Commodity Description |
'' HIGH CUBE PKGSBIRCH PLYWOODNETTO W.: KGSHS CODE LOADED AND SEALED AT THE MILLFRIGHT FREPAID '' HIGH CUBE PKGSBIRCH PLYWOODNETTO W.: KGS '' HIGH CUBE PKGSBIRCH PLYWOODNETTO W.: KGS |
| Shipper Name | SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 66,UKHTINSKOYE AVE,SYKTYVKAR, |
| Address Line 2 | KOMI REPUBLIC,RUSSIA,167026 |
| Address Line 3 | TAX ID 1121009024 |
| Consignee Name | PLYCO INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1324 AVENUE J BROOKLYN, |
| Address Line 2 | NY 11230 USA |
| Address Line 3 | TEL: (732) 263-1315, |
| Notify Party Name | PLYCO INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1324 AVENUE J BROOKLYN, |
| Address Line 2 | NY 11230 USA |
| Address Line 3 | TEL: (732) 263-1315, |
| Container Number | TCNU5583570 |
|---|---|
| Seal Number 1 | O1687461 |
| Seal Number 1 | O1687461 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | '' HIGH CUBE PKGSBIRCH PLYWOODNETTO W.: KGSHS CODE LOADED AND SEALED AT THE MILLFRIGHT FREPAID |
| Marks and Numbers 1 | NMNN |
| Container Number | ACSU5420335 |
|---|---|
| Seal Number 1 | O1687904 |
| Seal Number 1 | O1687904 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | '' HIGH CUBE PKGSBIRCH PLYWOODNETTO W.: KGS |
| Marks and Numbers 1 | NMNN |
| Container Number | HCOU5263769 |
|---|---|
| Seal Number 1 | O1687940 |
| Seal Number 1 | O1687940 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | '' HIGH CUBE PKGSBIRCH PLYWOODNETTO W.: KGS |
| Marks and Numbers 1 | NMNN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Baltimore, Maryland | 588 | 2026-04-28 |
| Newark, New Jersey | 523 | 2022-08-10 |
| Houston, Texas | 309 | 2026-05-08 |
| Charleston, South Carolina | 226 | 2022-07-26 |
| Oakland, California | 211 | 2021-11-23 |
| Long Beach, California | 89 | 2026-01-13 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 53 | 2024-05-09 |
| Savannah, Georgia | 53 | 2022-07-20 |
| Los Angeles, California | 48 | 2024-12-31 |
| Norfolk, Virginia | 23 | 2022-06-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 646 | 2022-08-04 |
| Leningrad Russia | 498 | 2026-05-08 |
| Rotterdam Netherlands | 432 | 2022-07-26 |
| Anvers Belgium | 218 | 2022-04-30 |
| Sines Portugal | 155 | 2021-12-11 |
| Stade Germany | 34 | 2022-02-03 |
| Pusan South Korea | 32 | 2026-01-13 |
| Algeciras Spain | 28 | 2022-08-10 |
| Le Havre France | 25 | 2021-08-02 |
| Balboa Panama | 14 | 2020-07-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Syktyvkar Plywood Mill Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | 66, UKHTINSKOYE AVE, SYKTYVKAR, KOMI REPUBLIC, RUSSIA, 167026 | 2026-05-08 | 440 |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | 522, CHANG GANG BUILDING, MAPO-DAER O86 MAPO-GU, SEOUL, KOREA 04537 | 2026-01-13 | 1 |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL | 2021-12-11 | 310 | |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | 2020-07-30 | 166 | |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL | 2024-07-17 | 155 | |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL | 2021-06-04 | 120 | |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL | 2022-01-17 | 76 | |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL, 167026, KOM | 2014-12-08 | 69 | |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | 2023-05-04 | 64 | |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD. | 2026-04-28 | 57 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Syktyvkar Plywood Mill Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-06-24 | 249 | |
| 2020-02-11 | 9 | |
| 2019-04-01 | 1 | |
| 2019-01-11 | 1 | |
| 2018-03-26 | 156 | |
| 2016-12-29 | 5 | |
| 2016-09-05 | 2 | |
| 2015-08-10 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Syktyvkar Plywood Mill Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2013-12-17 | 1 |