There are a total of 167 bills of lading on file for SYL Battery America Inc. between January 16th, 2023 and April 26th, 2026.
Of those 167 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 167 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 167 |
| Notify Party Records | 13 |
| First Shipment on File | Jan 16th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 26th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYL BATTERY AMERICA INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with SYL Battery America Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with SYL Battery America Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | Apr 2026 | 292 | 151 |
| DELTA ELECTRONICS (AMERICAS) LTD. | May 2026 | 18,861 | 3 |
| ZIM LOGISTICS(CHINA) CO.,LTD | May 2026 | 93,638 | 2 |
| SHANGHAI BAOMAI INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 890 | 2 |
| U.S.UNITED LOGISTICS (NINGBO) INC. | May 2026 | 271,614 | 1 |
| RISEN ENERGY CO., LTD. | Jul 2024 | 247 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SYL Battery America Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYF OILFIELD EQUIPMENT SUPPLY LLC | May 2026 | 132 | 5 |
| SYFAN MANUFACTURING | Mar 2022 | 345 | 0 |
| SYFEL INC | May 2026 | 513 | 5 |
| SYGMA INDUSTRIES INC | May 2026 | 502 | 5 |
| SYGMA NETWORK | May 2026 | 7,809 | 171 |
| SYH IMP EXP TRADE CO.,LTD | Feb 2026 | 133 | 2 |
| SYKATEC - SYSTEME, KOMPONENTEN ANWENDUNGSTECHNOLOGIE GMBH | Aug 2025 | 252 | 0 |
| SYKEL ENTERPRISES | Jan 2025 | 1,308 | 0 |
| SYKT COMPANY LIMITED | Nov 2022 | 334 | 0 |
| SYKTYVKAR PLYWOOD MILL LTD | May 2026 | 2,156 | 26 |
| SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. | Apr 2026 | 292 | 4 |
| SYL CARGO S.A. | May 2026 | 149 | 2 |
| SYLA CORP | Jan 2026 | 141 | 0 |
| SYLINK TRADING INC. | May 2026 | 73 | 73 |
| SYLVA SP. Z O. O. | May 2026 | 66 | 8 |
| SYLVAMO EXPORTS LTDA. | May 2026 | 1,804 | 126 |
| SYLVAMO NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 525 | 114 |
| SYLVAMO SWEDEN AB | May 2026 | 264 | 53 |
| SYLVAN AMERICA INC | May 2026 | 748 | 14 |
| SYLVAN HORST B.V. | Feb 2026 | 158 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | ZIMUNGB1366970 | NUOHLYCW1366970 | 11E | House Bill | NUOH | 9960526 | PELICAN I | 2026-04-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 28 PKG | 770,000 KG | Pier to Pier | SYL (NINGBO) BATTERY | SYL BATTERY AMERICA INC. | RESOLOGIX LLC | DC ENERGY STORAGE SYSTEM |
| 2026-03-06 | EGLV143652852174 | NUOHLYCW2852174 | 084E | House Bill | NUOH | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-03-05 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 649 KG | House to House | SYL (NINGBO) BATTERY | SYL BATTERY AMERICA INC. | RESOLOGIX LLC | RECHARGEABLE LI-ION BATTERY AIR CONDITIONER A IR CONDITIONER SWITCH & PROTECTIVE UNIT SY A NTIFREEZE COOLANT SPARE PARTS OF ENER... |
| 2026-02-02 | EGLV143552996085 | NUOHLYCW2996085 | 1244E | House Bill | NUOH | 9850850 | EVER FAVOR | 2026-02-01 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 17 PKG | 17,046 KG | House to House | SYL (NINGBO) BATTERY | SYL BATTERY AMERICA INC. | RESOLOGIX LLC | ENERGY STORAGE SYSTEM BATTERY CONTROL PANEL I NVERTER METAB VALVE REGULATED LEAD-ACID BATTE RY BT-MAC VAH SPARE PARTS OF ENERGY ... |
| 2026-01-12 | MAEU261627353 | SMWJLSH251200623 | 548E | House Bill | SMWJ | 9343730 | KUALA LUMPUR EXPRESS | 2026-01-10 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 4,000 KG | SYL NINGBO BATTERY | SYL BATTERY AMERICA INC. | BUYSOME USA INC | ENERGY STORAGE SYSTEM UN: CLASS: HS: | |
| Run Date | 2026-04-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-04 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | HDMUNBOZ9XQ32500 |
|---|---|
| House BOL # | NUOHLYCW9XQ32500 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NUOH |
| Voyage # | 247E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM UNIFORM |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1233 KG |
| Weight in KG | 1,233 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU2213779 |
| Commodity Description |
CABINET AIR CONDITIONER ANTIFREEZE COOLANT SP ARE PARTS OF ENERGY STORAGE SYSTEM |
| Shipper Name | SYL (NINGBO) BATTERY CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 23 XINGKE ZHONG ROAD, NINGHAI, |
| Address Line 2 | NINGBO,P.R. CHINA,NINGBO,CN |
| Consignee Name | SYL BATTERY AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8605 SANTA MONICA BLVD 30327 WESTHO |
| Address Line 2 | LLYWOOD,CA 90069,WESTHOLLYWOOD, ,US |
| Notify Party Name | RESOLOGIX LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4115 SCHAEFER AVE, CHINO, CA 91710, |
| Address Line 2 | CHINO,US |
| Container Number | KOCU2213779 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1502439 |
| Seal Number 1 | 25H1502439 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CABINET AIR CONDITIONER ANTIFREEZE COOLANT SP ARE PARTS OF ENERGY STORAGE SYSTEM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 51 | 2026-04-27 |
| Los Angeles, California | 51 | 2026-04-07 |
| Long Beach, California | 37 | 2025-05-05 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2026-02-02 |
| Oakland, California | 8 | 2025-11-20 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2023-12-06 |
| Seattle, Washington | 2 | 2023-12-19 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2025-05-12 |
| Honolulu, Hawaii | 1 | 2024-10-21 |
| Miami, Florida | 1 | 2024-04-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 150 | 2026-04-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2026-01-12 |
| Cartagena Colombia | 4 | 2024-10-10 |
| Taibei China (Taiwan) | 2 | 2025-11-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2025-11-19 |
| Cristobal Panama | 1 | 2023-09-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for SYL Battery America Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYL BATTERY AMERICA INC. | 8605 SANTA MONICA BLVD 30327 WESTHO LLYWOOD,CA 90069,WESTHOLLYWOOD, ,US | 2026-04-27 | 31 |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | 8605 SANTA MONICA BLVD 30327 WEST HOLLYWOOD,CA 90069 | 2025-06-19 | 12 |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | 2025-11-20 | 3 | |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | 2026-01-12 | 1 | |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | 2023-11-15 | 51 | |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | 2025-05-05 | 27 | |
| SYL BATTERY AMERICA INC | 2023-08-29 | 7 | |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | 2023-12-19 | 6 | |
| SYL BATTERY AMERICA INC | 2025-11-19 | 4 | |
| SYL BATTERY AMERICA INC. | 2023-10-04 | 4 |
Below are the top 4 phone numbers on file for SYL Battery America Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-12 | 1 | |
| 2025-05-07 | 4 | |
| 2024-10-29 | 1 | |
| 2024-09-26 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for SYL Battery America Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-26 | 2 |