There are a total of 61 bills of lading on file for Ta Cabinetry Inc between October 11th, 2023 and May 21st, 2026.
Of those 61 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 61 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 61 |
| Notify Party Records | 10 |
| First Shipment on File | Oct 11th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 24 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TA CABINETRY INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Ta Cabinetry Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Ta Cabinetry Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VIET NAM THIEN AN WOOD CO.,LTD | May 2026 | 722 | 49 |
| KHOI MINH IMPORT EXPORT TRADING COM | May 2026 | 36 | 12 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ta Cabinetry Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| T Z PACKAGING INC | Jul 2023 | 2,278 | 0 |
| T-Z ENTERPRISES INC | May 2026 | 20,640 | 427 |
| T1 G1 DALLAS SOLAR MODULE (TRINA) L | May 2026 | 864 | 230 |
| T1 G1 DALLAS SOLAR MODULE (TRINA) L LLC | May 2026 | 128 | 120 |
| T10 CANADA LTD. | Nov 2021 | 123 | 0 |
| T2 US, LLC | Mar 2023 | 727 | 0 |
| T3 MICRO INC. | May 2026 | 872 | 33 |
| T4TYRES B.V. | May 2026 | 96 | 8 |
| TA AN ELECTRIC COMPANY LTD. | May 2026 | 575 | 6 |
| TA BO ELECTRONIC COMMERCE CO.LTD | Jun 2022 | 244 | 0 |
| TA CHEN | Jan 2026 | 327 | 0 |
| TA CHEN (BOYE) MACHINERY CO.,LTD | May 2026 | 436 | 3 |
| TA CHEN (CHANGSHU) MACHINERY CO LTD | May 2026 | 718 | 14 |
| TA CHEN EMPIRE CO., LTD. | Jan 2025 | 163 | 0 |
| TA CHEN INTERNATIONAL, INC. | Apr 2026 | 24,291 | 15 |
| TA CHEN STAINLESS PIPE CO., LTD | May 2026 | 5,735 | 13 |
| TA DIEN PRINT ART CO LTD | Apr 2026 | 224 | 1 |
| TA EXPORT SAC | May 2026 | 1,994 | 86 |
| TA FOODS LTD. | May 2026 | 223 | 9 |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | May 2026 | 2,111 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | MAEU266070152 | KFUNA2603531223 | 613E | House Bill | KFUN | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-05-16 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIPHONG VIETNAM | 2,082 CTN | 37,543 KG | Container Yard | KHOI MINH IMPORT EXPORT TRADING COM | TA CABINETRY INC | TA CABINETRY INC | WOODEN KITCHEN CARCASS HS CODE:940391 |
| 2026-05-04 | HLCUSGN260319877 | FGNLHPHS26030002 | 612E | House Bill | FGNL | 9447847 | MADRID EXPRESS | 2026-05-02 | NORFOLK, VIRGINIA | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 2,113 CTN | 18,936 KG | Container Yard | KHOI MINH IMPORT EXPORT TRADING COM | TA CABINETRY INC | KITCHEN CABINET PARTS PO#XXXXXXXXXXX PO#XXXXX 1010-2 PO#XXXXXXXXXXX PO#XXXXXXXXXXX HS CODE: 94039100 WOODEN KITCHEN CABINET PO#X... | |
| 2026-04-24 | ZIMUHAI80202736 | FGNLHPHS26030007 | 24E | House Bill | FGNL | 9699115 | ZIM WILMINGTON | 2026-04-22 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIPHONG VIETNAM | 3,688 CTN | 37,271 KG | Container Yard | KHOI MINH IMPORT EXPORT TRADING COM | TA CABINETRY INC | KITCHEN CABINET PARTS PO#TSK- PO#TSW - PO#DCB- PO#TSW- PO#TSB - HS CODE: WOODEN KITCHEN CABINE T PO#TSB- PO#DCB- PO#TSK- HS CODE: | |
| 2026-02-27 | CMDUSGN3023685 | FGNLHPHS26010009 | 0XRA3 | House Bill | FGNL | 9977737 | CMA CGM PALMYRE | 2026-02-26 | NORFOLK, VIRGINIA | HAIPHONG VIETNAM | 5,485 CTN | 71,412 KG | Pier to Pier | VIET NAM THIEN AN WOOD | TA CABINETRY INC | KITCHEN CABINET PARTS PO#CDWOH PO#CWOOH PO#TSWOH PO#TSWOH PO#TSKOH HS CODE: WOODEN KITCHEN CARCAS S PO#NBOXOH HS CODE: WOODEN KI... | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | MAEU267612483 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2603531266 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 613E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK SINGAPORE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HAIPHONG, VN |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 56542 KG |
| Weight in KG | 56,542 KG |
| Quantity | 1758 CTN |
| Volume | 161 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TRHU4043777 MRSU6472865 MSKU1044122 |
| Commodity Description |
WOODEN KITCHEN CARCASS HS CODE: 940391 WOODEN KITCHEN CARCASS HS CODE: 940391 WOODEN KITCHEN CARCASS HS CODE: 940391 |
| Shipper Name | VIET NAM THIEN AN WOOD CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | SOUTHERN INDUSTRIAL PARK, VAN PHU |
| Address Line 2 | WARD LAO CAI VIETNAM |
| Consignee Name | TA CABINETRY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2201 DIVIDEND DR COLUMBUS OH |
| Address Line 2 | UNITED STATES 43228 |
| Notify Party Name | TA CABINETRY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2201 DIVIDEND DR COLUMBUS OH |
| Address Line 2 | UNITED STATES 43228 |
| Container Number | TRHU4043777 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN0950898 |
| Seal Number 1 | VN0950898 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOODEN KITCHEN CARCASS HS CODE: 940391 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Container Number | MRSU6472865 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN1599007 |
| Seal Number 1 | VN1599007 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOODEN KITCHEN CARCASS HS CODE: 940391 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Container Number | MSKU1044122 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN1597705 |
| Seal Number 1 | VN1597705 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOODEN KITCHEN CARCASS HS CODE: 940391 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 19 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 16 | 2026-01-03 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 6 | 2025-12-22 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2024-09-03 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-12-11 |
| Chicago, Illinois | 2 | 2025-10-20 |
| Columbus, Ohio | 1 | 2025-11-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 28 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 13 | 2026-02-18 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2026-02-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2026-05-22 |
| Singapore Singapore | 4 | 2024-10-16 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 1 | 2026-05-04 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2024-07-30 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2024-06-21 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-04-15 |
Below are the top 8 company names and addresses for Ta Cabinetry Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TA CABINETRY INC | 2201 DIVIDEND DR,,COLUMBUS,OHIO 432 28,US | 2026-05-22 | 36 |
| TA CABINETRY INC | 2201 DIVIDEND DR, COLUMBUS, OH 4322 8,COLUMBUS,OHIO 43228,US | 2025-11-06 | 15 |
| TA CABINETRY INC | 2026-05-18 | 4 | |
| TA CABINETRY INC | 2023-12-25 | 2 | |
| TA CABINETRY INC | 2023-11-22 | 2 | |
| TA CABINETRY INC | 2023-10-12 | 2 | |
| TA CABINETRY INC | 2024-11-22 | 1 | |
| TA CABINETRY INC | 2024-04-15 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||